Genel

Maliyeden Hacizli Satılık Araçlar 2019

Maliye Bakanlığı tarafından yapılan satılık araçlar, çeşitli otoparklarda bekletilen ve çeşitli nedenlerden ötürü satılan araçlardır. Haciz yoluyla satışa sunulan araçlar ve yediemin olarak satışa sunulan araç seçenekleri bulunuyor.

Yediemin Otoparkı Satılık Araçlar

Yediemin otopark olarak nitelendirilen kuruluşlar ya da işletmeler, çeşitli nedenlerden ötürü trafikten çekilen araçların satışını sunmaktadır. Trafikten alınan araçlar, Maliye tarafından satışa sunulmaktadır. Araç satışları yedieminler tarafından yapılmamakta olup, yalnızca otopark hizmeti verilmektedir.

Yediemin otoparklarında bulunan araçları satışları için, araçların bulunduğu il ve ilçe birimlerinden başvuru yapılabilir. Ayrıca pek çok internet sitesi yediemin araç satış sisteminde hizmet vermektedir. Bu tür araçlar ihale yöntemiyle satılmakta ve çok uygun fiyatlarla nakit olarak satışa sunulmaktadır.

Maliye Hacizli Araçların Satışı

Devlete olan borçlar nedeniyle haczedilen araçlar genellikle vergi daireleri tarafından yapılmaktadır. Maliye tarafından yapılan satılık araç satışları, ihale yöntemiyle sunulmaktadır. Yediemin otoparklarında, ortak satış depolarında ya da vergi dairelerinin belirlediği ihale satış alanlarında değerlendirilmektedir.

İhale usulü ile satışa sunulan araçlar ayrıca bankalar tarafından da sunulmaktadır. Banka borçlarını ödemeyen kişilerin ipotekten ya da hacizden alınan araçları, ihale usulünde satılarak, borçların ödenmesi sağlanmaktadır. Bankaların araç satışları genellikle online sistem üzerinden yapılır. E-araç sistemiyle satışa sunulan araçlar, önce ilan olarak yayınlanır ve sonrasında ihaleye sunulur.

Belirlenen fiyattan açılışa sunularak, maksimum fiyat teklif oranı belirtilerek satışı sağlanır.

Vergi Dairesi Satılık Araç 2019

Vergi Dairesi tarafından satışa sunulan hacizli araçlar, online sistemden sunulmakta ve fakat satışları reel sistemde yapılmaktadır. İhale katılım formuyla araç satışlarına katılım sağlanmaktadır. İhale yöntemi veya pazarlık yöntemiyle sunulan araçlar, belirlenen vergi dairesinden ve belirlenen ihale tarihinde yapılır.

Araçlar, gayrimenkuller, yat ve kotraların satışa sunulduğu vergi dairesi sistemlerinde yüzlerce araç seçeneği bulunmaktadır. 2019 satılık araçları vergi dairleri satış sisteminden almak isteyenler, internet üzerinden inceleme yapabilirler.

İstanbul Vergi Dairesi Hacizli Araçlar Satış

İzmir Vergi Dairesi Hacizli Araçlar Satış

Ankara Vergi Dairesi Hacizli Araçlar Satış

Hacizli ve Çekilen Araçların İhalesine Katılım

Hacizli araçların ihalelerinde form ile başvuru yapılmaktadır. Usulsüzlük olmaması veya ihaleye fesat karıştırılmaması için genellikle polislerde satışta görev almaktadır. Açık artırma yöntemiyle yapılan hacizli araç satışları, yedieminlerin katılımıyla sağlanır.

Vergi Dairesince yapılan ihale satışlarında, vergi dairesi personelleri satışı gerçekleştirmektedir. Yedieminler ile doğrudan alım- satım yapılmamakta olup, yalnızca kurum ve işletmelerinde satışa sunulacak araçlara otopark hizmetleri verilmektedir.

Trafikten alınan araçların, ihaleye ve satışına kadar olan süreçte görev alan yedieminler, hacizli araç satışlarında genellikle bulunmaktadırlar. İstanbul Vergi Dairesi ve diğer vergi daireleri, satış yönetmelikleri ve personel etik yönetmelikleri ile alakalı mevzuatları sunmaktadır. İnternet siteleri üzerinden tüm satılık araçları, menkulleri inceleyebilir, satış usullerini değerlendirebilirsiniz.

Ayrıca ihale katılı formları vergi dairesi online sisteminden sunuluyor. Araç satın almak isteyen kişiler, form doldurarak başvuru yapabilirler.

Bizi Takip Edin !
Etiket

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir