Bireysel Emeklilik Sistemi (BES)

Kuveyt Türk Bireysel Emeklilik

Kuveyt Türk bireysel emeklilik sisteminin bütün haklarından yararlanabilmek için sistemde 10 yıl kalınması ve 56 yaşının doldurulmuş olması gereklidir. Kuveyt Türk bireysel emeklilik sisteminden istenildiği zaman çıkılması veya katkı payı ödemelerine ara verilmesi mümkündür. Katkı payı ödemelerinin periyotları ve tutarları sisteme dahil olan kişi tarafından belirlenebilmektedir.

Kuveyt Türk Bireysel Emeklilik Sistemine Katılmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Kuveyt Türk bireysel emeklilik sisteminin şartları şunlardır:

 • 18 yaşını doldurmuş olanlar bireysel emeklilik sistemine dahil olabilmektedirler.
 • Bireysel emeklilik sistemine dahil olunabilmesi için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması gereklidir.
 • Medeni haklarını kullanabilecek ehliyete sahip olanların sisteme dahil olmasının önünde herhangi bir engel yoktur.
 • Emeklilik hakkının elde edilebilmesi için sistemde en az 10 yıl kalınması gereklidir.
 • Bireysel emeklilik sisteminin bütün getirilerinden faydalanabilmek için 56 yaşının bitirilmiş olması gereklidir.

Kuveyt Türk Özel Katılım Emeklilik Planının Nitelikleri Nelerdir?

Kuveyt Türk özel katılım emeklilik planının özellikleri şöyledir:

 • Aylık katkı payı ödemesi 740 TL olarak belirlenmiştir.
 • Katkı payı ödemelerinin aylık yapılması zorunlu değildir. 3 aylık, 6 aylık veya 12 aylık periyotlar ile yapılabilmesi mümkündür.
 • Giriş aidatı ödemesi yapılmamaktadır.
 • Özel katılım emeklilik planına, 5 yıllık bir taahhüt verilmesi halinde dahil olunabilmektedir. Ancak isteğe bağlı olarak 5 yıl dolmadan da plandan çıkabilmek mümkündür. Bu durumda 5 yıl boyunca toplam ödenmesi gerekecek olan masraflar alınmaktadır.
 • Yönetim gideri ilk yıl 80 TL ve sonraki dört yıl 40 TL olarak belirlenmiştir.

Kuveyt Türk Güzel Katılım Emeklilik Planının Özellikleri Nelerdir?

Kuveyt Türk güzel katılım emeklilik planının nitelikleri aşağıdadır:

 • Aylık katkı payı ödemesi olarak 1.770 TL talep edilmektedir.
 • 5 yıllık bir sözleşme imzalatılarak plana dahil olunabilmektedir. 5 yıldan erken plandan ayrılmak istenmesi durumunda biriken para alınabilmektedir. Ancak 5 yıllık toplam yönetim giderlerinin ödenmemiş olan kısmı kesildikten sonra verilmektedir.
 • İlk yıl 60 TL yönetim gideri ödemesi yapılması gereklidir. Ancak sonraki 4 yıl için yönetim gideri alınmamaktadır.
 • 7 farklı yatırım fonu seçeneği bulunmaktadır ve bunlardan herhangi biri seçilerek yıllık toplam %0.347 ile %2.25 arasında bir gider kesintisi ile fondan yararlanılabilmektedir.

Kuveyt Türk Bireysel Emeklilik Sisteminde Devlet Katkısı İle İlgili Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Kuveyt Türk bireysel emeklilik devlet katkısı ile ilgili bilinecekler şunlardır:

 • Dönemin brüt asgari ücret tutarı üzerinden devlet katkısı hesabı yapılmaktadır ve bir yıl içerisinde maksimum %25 oranında devlet katkısına hak kazanılabilmektedir.
 • Toplamda alınabilecek devlet katkısı limiti hesaplanırken katılımcılar dikkate alınmaktadır.
 • Kuveyt Türk bireysel emeklilik sisteminde devlet katkısına hak kazanabilmek için sistemde en az 3 yıl süre ile kalınması gerekmektedir. 3 yılın doldurulması durumunda %15 oranında devlet katkısı almaya hak kazanılmaktadır. Bu sürenin 6 yıla çıkması halinde ise %35 oranında devlet katkısı alınabilmektedir.
 • Bireysel emeklilik sisteminde 10 yıl süre ile kalınmasına rağmen yaş nedeni ile emeklilik hakkı kazanılmaması halinde, devlet katkısının %60’ı alınabilmektedir. Ancak %25’lik devlet katkısının tamamının alınabilmesi için hem 56 yaşın doldurulması hem de 10 yıl süre ile sistemde kalınması gereklidir.
 • Devlet katkısı oranları sistemden faydalananların sigortalılık durumlarına göre farklılık göstermemektedir. Ev hanımları, sigortası olmayanlar ve sigortalı çalışanlar; aynı orandan yararlanmaktadır.
 • Otomatik katılım ile beraber işverenlerin ödedikleri katkı paylarını ticari kazançlarında gider olarak gösterebilmesi mümkündür. Bu durumda indirim hakkı kazanmaktadırlar.

Kuveyt Türk Bireysel Emeklilik Sisteminden Nasıl Ayrılabilinir?

Kuveyt Türk bireysel emeklilik sisteminin iptali için sisteme dahil olunmasının ardından geçen 2 ay içerisinde cayma talebinin oluşturulması gereklidir. Bu durumda bireysel emeklilik şirketi herhangi bir masraf talebinde bulunmamaktadır. Ancak sözleşme tarihi süresi içerisindeki giderler tahsis edilmektedir. Sistemden ayrılmak için izlenebilecek yollar şunlardır:

 • Katılım Emeklilik Acentesi şubesine giderek veya diğer iletişim kanalları ile iletişim kurarak sistemden ayrılabilmek mümkündür. Bunun için bireysel emeklilik sisteminden ayrılma talep formunun doldurulması ve bir dilekçe yazılması gereklidir.
 • 0216 692 11 22 numaralı Katılım Emeklilik çağrı merkezi aranabilmektedir. Müşteri temsilcisine bağlanıldıktan sonra, bireysel emeklilik sisteminden ayrılmak istendiği söylenmelidir. Müşteri temsilcisi iptal talebi oluşturmaktadır. Ardından hazırlanan iptal dilekçesini sistemden çıkmak isteyen kişinin imzalaması gereklidir. Bunun için dilekçeyi mail aracılığı ile de imzalayarak gönderebilmektedir. Ayrıca şubeye giderek de dilekçenin imzalanabilmesi mümkündür.

Kuveyt Türk Bireysel Emeklilik Sistemine Ara Vermek Mümkün Müdür?

Kuveyt Türk bireysel emeklilik sistemine ara vermek herhangi bir kayıp yaşamadan mümkündür. Ancak yönetim gideri kesintisi adı altında Kuveyt Türk bireysel emeklilik hesabında biriken paradan kesinti yapılmaktadır. Bu kesinti aylık 5 TL tutarında yapılmaktadır. Sözleşmede belirtilen tutar kadar kesinti yapıldığında, 5 yıllık kesinti üst limitini aşmayacak tutarda birikimden yönetim gideri tahsil edilmektedir. Bu süreçte bireysel emeklilik sistemine verilen aranın uzaması ve tahsil edilecek olan tutarın hesaptaki birikimi aşması durumunda; hesap bakiyesi eksiye düşmemektedir. Ancak hesaptaki tutarın sıfırlanabilmesi mümkündür. Dolayısı ile bireysel emeklilik sistemine ara verilmesi halinde eğer uzun süre ara verilecek ise sistemden ayrılmak veya o süreçte hesaptaki bakiyeye takip etmek gereklidir.

Bizi Takip Edin !

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir