Banka Kredileri

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Eğer kredi için herhangi bir bankaya başvuru yapmayı düşünüyorsanız dikkatli olmanız gereken en büyük hususlardan birisi hem kredi sicilinizin bozulması hem de çektiğiniz kredinin ihtiyacınızı karşılamaktır. Bu yüzden daha öncesinde eğer ödeyemediğiniz ya da ödemesini ertelediğiniz kredi ve kredi kartı borçlarınız bulunuyorsa bu ilerideki kredi başvurularınızda sizin önünüze çıkabilir. Bu da kredi sicilinizin bozulmasına yol açıyor.

Kredi Sicili ve Kredi Notu Arasındaki Fark Nedir?

Kredi sicili ve kredi kartı notu arasında önemli farklar vardır ve bunu kredi kartı ve kredisi olan herkesin bilmesi gerekiyor. Kredi sicili, bankalarla aranızda geçen ilişkiler raporudur. Yani bu şu demek: bankadan yaptığınız krediler, kredi limitleriniz, kredi kartı limitleri ve kredi hesap limitlerinden oluşur. Ayrıca bu kartlardaki limitleri ne kadar kullandığınızı veya hangi aralıklarla borçlarınızı ödediğiniz, borçlarınızı öderken gecikmelerinizin raporundan oluşur. Kredi sicili, kredi notuna göre çok daha detaylı bilgi içerir.

Eğer kredi almayı hedefliyorsanız, kredi başvurusu yaptığınız zaman size kredi verip vermeyeceklerini kredi notunuza bakarak veriyorlar. Kredi notunuz ise sizin finansal durumunuza göre farklılık gösterebilir. Kredi notunuzun düşmesi kredi ya da kredi kartı borcunuzun ödenmemesine bağlıdır. Eğer borçlarınızı düzenli aralıklarla öderseniz ise kredi notunuz yükselir. Eğer borçlarınızı 90 gibi uzun bir süre boyunca ödemezseniz ise bu sizin kredi sicilinizi bozar ve kredi notunuzu da etkiler.

Kredi Sicilini Temizleme

Kredi sicilinizin bozulması sizin ödemediğiniz kredi borçları ve kredi kartı borçlarına bağlıdır. 90 günü aşan borçlarınız varsa ve yasal olarak takip edilme sürecindeyseniz artık siciliniz bozulmuş ve kara listeye girmişsiniz demektir. Bunun silinmesi ise imkansız gibi bir şeydir. Kredi Kayıt Bürosunun açıklamasına göre eğer borcunuzu öderseniz tam beş yıl sonra kredi siciliniz temizlenir. Ayrıca bu beş yıl içinde de eğer bir kredi ya da kredi kartı başvurusunda bulunursanız siciliniz bozuk olduğu için bunlar direkt olarak reddedilir. Bu yüzden kredi kartı ve kredi borçlarınızı düzenli aralıklarla ödemeye devam edin. Limitlerinizi aylık gelirinize göre ayarlayın böylece ödeme yaparken çok daha az zorluk çekersiniz.

Bizi Takip Edin !
Etiket

İlgili Makaleler

3 Yorumlar / Başvurular

  1. Devleti zarara uğrattığı gerekçesiyle İsveç’te devletin kredi kartıyla 10€ luk çikolata alan devlet görevlisinin bütün malları didik didik devlet mallarını kullanarak kazanç sağlamanın memurluktki cezası 3 yevmye kesimi,sicili temizse bir alt ceza olan kınama!

  2. 21 günün sıkıntıları çok açık bir şekilde ortadadır. Gençler iş bulamıyor. TÜİKin açıkladığı işsizlik rakamları bu durumun delilidir. Bu gençler kredi borçlarını ödeyemediği için genç yaşta sicili bozuluyor. GSS borçları arttığı için sağlık hizmeti alamıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir