Banka KredileriBankalar

Kredi Puanı Nedir?

Kredi notu veya kredi puanı olarak bilinen ve birçok kişinin kredi alımında büyük role ve öneme sahip olduğu bu uygulama, finansal bir puanlama sistemidir. Tüm finansal açıdan tarihçe ve geçmiş icraatların ortak bir kuruluşta toplanıp, çözümlenmesinin sonucu olarak elde edilen puanlamaya “Kredi Notu” denilir. Bu elde edilmiş puan, kuruluşa üye firmalara yahut bireysel müşterilere bir bedel karşılığı verilmektedir. Türkiye’de KKB olarak bilinen kurum bu işlevi üstlenmiştir. Türkiye’deki birçok kuruluş kendi puanlama sistemini kurmuştur. Ancak yine de müşterileri hakkında tam tekmil detaylara ulaşamadıkları için bir noktada mecburen KKB’ye üye olmak zorundadırlar. Diğer birçok ülkede de Türkiye’dekine benzer kredi puan sistemleri bulunuyor. Öyle ki, bireysel müşterilerden öte büyük kurum, kuruluş, şirket ve dahi devletlere bile not veren kuruluşlar mevcuttur.

Kredi Puanı – Notu Hakkında

  • Kredi notu, Türkiye’de dokuz bankanın ortaklığı neticesinde kurulmuş olan “Kredi Kayıt Bürosu (KKB)” tarafından oluşturulmaktadır.
  • Findeks isimli KKB’nin hizmet platformu tarafından son kullanıcıya satış yapılmaktadır.
  • Türkiye’deki bütün bankalar KKB’ye kullanıcı verilerini göndermektedir.
  • Verilerin değerlendirilmesine göre 1 ila 1900 arasında puanlamayla kredi notu oluşturulmaktadır.
  • 5 yıl aktif biçimde kredi kartı veya KMH (Kredili Mevduat Hesabı) bulunmayan kişilerin kredi notu sıfır olarak betimlenir yahut hiç oluşmaz.

En kısa tabiriyle kredi puanı, bütün bankaların baktığı referans notudur. Kredi notu, geçmiş kredi ve kredi kartı ödeme bilgileri göz önünde bulundurularak kredi hesaplanır. 1 – 500 arası kredi puanı, kredi alma ihtimalinin çok düşük olduğunu gösteren puan türüdür. 1400 ve üzeri puan ise kolaylıkla kredi alınabileceğinin ve kullanılabileceğinin göstergesidir.

Hirriyet’in haberine göre 0 veya Kredi puanı olmama durumu bankalar için belirsizlik göstergesidir. Büyük oranda kredi çıkmayacağına işaret eder. Kredi puanı alt sınırı bankalara göre değişiklik göstermekle beraber, birçok banka 1700 – 1900 arası kredi notunu “Çok İyi” olarak nitelendirmektedir.

Ayrıca unutulmamalıdır ki, kredi verme durumu tamamen bankaların inisiyatifi dâhilindedir. Kredi notu orta veya en yüksek olsun, yine de kesin vereceği yahut vermek zorunda olduğu anlamına gelmez. Kredi puanı haricinde gelir durumu, sigortalılık mühlet ve durumu da bankaların göz önünde bulundurduğu ölçütlerdendir.

Not: Güncel duruma göre şayet ilerleyen zamanlarda değişmedikçe düşük kredi puanı olan kişilere kredi sunan bazı bankalar şunlardır; Cepteteb, Enpara.com, N Kolay Kredi – Aktif Bank ve ING Bank E-Kredi.

Bizi Takip Edin !
Etiket

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir