Banka KredileriBankalar

Kredi Puanı Nasıl Hesaplanır?

Kişinin bankalardan kredi çekmesinde etkin rol oynayan kredi puanı, KKB (Kredi Kayıt Bürosu) tarafından belirlenmektedir. Kredi puanı temelde beş mühim başlık ile belirlenmektedir. Bunlar; Kredi ödeme düzeni, mevcut kredi borç durumu, yeni alınan kredi, kredi kullanma yoğunluğu ve diğer etkenlerdir. Kredi notunun %70’lik oranını “Kredi Ödeme Düzeni” ve “Mevcut Kredi Borç Durumu” oluşturmaktadır.

%35 Etki: Breysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıkları

Kuşkusuz kredi puanını etkileyen en önemli etkenlerin başında kredi ve kredi kartlarının ödeme alışkanlığı, durumu ve aralıkları gelmektedir. Toplam kredi puanının %35’lik kısmını bu unsur oluşturmaktadır. Ödeme düzeni maddi bir durum teşkil ettiği kadar kişisel bir ilke olarak aynı zamanda alışkanlık durumudur da. Bu nedenle bankalar aylık gelirleri yüksek olsa bile ödemeleri düzenli olmayan kişilerin kredi taleplerine olumsuz cevap verebilmektedir.

Kaç adet kredi kartı ve kredi ödemesi gecikmeye girdi, geciktirildi?

Kredi veya kredi kartı borç ödemesinin geciktirilmesi doğrudan kredi notunu etkilemektedir. Son ödeme gününden 1 veya 2 gün sonra dahi ödeme yapılmış olsa geç ödeme olarak algılanmakta ve kredi puanın düşük olmasına neden olmaktadır.

Ödemeler kaç gün geciktirildi?

Geciktir ile beraber kaç gün geciktirildiği de önemlidir. Hele ki, 2. Ödeme taksitinin gelmiş olmasına kadar ödeme yapılmadığı takdirde ciddi oranda kredi puanında düşüş görülür.

%35 Etki: Mevcut Borç Durumu

Bankalara olan hâlihazırdaki borç durumu, kredi puanının ortalama %35’lık birimini oluşturmaktadır. İkinci taleplerde banka, gelirin yeterliliğini göz önünde bulundurur. Bankaya ne kadar miktarda borç olduğu da önemlidir. Kullanılan kredi kartının limiti ve kullanılabilir limit yüzdesi de etkileyen etkenler arasındadır. Kredi kartı limitinin dolumu yüksek risk teşkil eder. Yüksek limitli kredi kartlarında limitin doluluğu, düzenli ödeme olsa bile kredi notunu olumsuz etkilemektedir. Limit düşürüldükçe kredi notu tekrar yükselmektedir.

%11 Etki: Yeni Kredi Almış Olma Durumu

Bankadan yeni kredi çekilmiş olma durumu aslında yeni risk alındığının belirtisidir. Bu durumda da kredi notunuz %11 oranında düşüş sağlar. Gelir düzeyi, kredi tutarına göre bu oran değişiklik göstermektedir. Kredi ödemesine bağlı olarak puan yükselimi gerçekleşir.

%10 Etki: Kredi Kullanım Yoğunluğu

Kredi kullanan ve de düzenli biçimde ödemelerini sağlayan bir kişinin kredi puanı, hiç kullanmamış kişilere nazaran %10 daha yüksektir. Bu sebepledir ki daha evvelki kredi kullanımları ve düzenli ödemeler de kredi notunun %10’luk kısmını oluşturmaktadır.

%9 Etki: Diğer Faktörler (Etkenler)

Bankalar mevcut müşterilerin durumuna ve yapılan işlemlere göre değişiklik gösteren diğer etkenleri de göz önünde bulundurmaktadır. En önemli husus ise sürekli kredi başvurusu yapılmasıdır. Red Yanıtından sonra tekrar başvuru yapılması doğrudan kredi notunu düşürmez ancak kredi tahsis birimlerince sürekli yapılan başvurular şüpheli işlem olarak değerlendirilir. Bu nedenle çok fazla kredi başvuru yapmak talebin olumsuz olmasına neden olur ki, ayrı banka olarak yapılmış olması dahi benzer neticeyi verebilmektedir.

Bizi Takip Edin !
Etiket

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir