fbpx
Banka Kredileri

Kredi Ön Onayı Nedir?

Eğer ki bankanızdan kredi çekmeye karar verdiniz. Bu ihtiyaç kredisi de olabilir konut kredisi de olabilir. Bankanız size bu krediyi vermeden önce sizinle ilgili özel bir ön değerlendirme yapıyor. Bu ön değerlemeye göre size olumlu ya da olumsuz bir geri dönüş yapıyorlar. Peki, bu ön değerlendirmede ne göz önüne alıyorlar? Bankalar kredi vermeden önce, kredi isteyen kişinin kredi notuna yani önceki ödeme geçmişiniz ve bankayla olan ilişkinizi göz önüne alarak bir değerlendirmede bulunuyor. Eğer siciliniz bozuksa bu sizin kredi notunuza yansır ve böylece talep ettiğiniz kredi reddedilir. Ayrıca aylık gelirinizin istediğiniz krediye göre oranlı olmaması da bir diğer iptal nedenlerinden birisi oluyor. Eğer kredi notunuz düşükse ve eğer siciliniz bozuk değilse kredi notunuzu yükselterek kredinizi onaylatabilirsiniz.

Kredi Ön Onayının Çıkması:

Eğer bankanız sizin kredi notunuza ve verdiğini bilgilere bakarak kredi vermeyi yeterli bulduysa, böylelikle kredi ön onayı almış oluyorsunuz. Bu hemen kredi verecekleri anlamına gelmiyor tabii ki. Kredi ön onayını geçmek size kredi vermeleri için geçmeniz gereken ilk seviyeyi geçtiğinizi gösteriyor. Bundan sonra ise alacağınız krediye göre resmi belgeler götürmeniz isteniyor. Örneğin: İhtiyaç kredisi için başvurduysanız ‘İhtiyaç kredisi için gerekli belgeler’ veya konut kredisi için başvurduysanız Konut kredisi için gerekli belgeler’ ile daha resmi belgeler ile yeniden bankanıza gitmeniz gerekiyor.

İLGİLİ  Keçi Kredisi Nasıl Alınır?

Ön Onay Aldınız Peki Kredi Çekmesi Kesin Mi?

Bankanız tarafından krediniz için onay almış olmanız bazen size kredi vermeleri için yeterli olacağı anlamına da gelmiyor. Bunun nedenlerinden birisi kredi başvurusunda verdiğiniz bilgilerin sunduğunuz bilgilerle uyuşmamasından dolayı olabiliyor. Mesela: aylık gelirinizi olduğundan daha fazla girmeniz ön onay almasına rağmen kredi vermelerine engel olabilir.

İhtiyaç ve Konut Kredisi Onayı

Eğer ihtiyaç kredisi için gelirinizin yattığı bankadan başvuru yaptıysanız sizden ekstra gelir belgesi istemeyebilirler. Fakat eğer başvurduğunuz ihtiyaç kredisi geliriniz ve kredi notunuz için yeterli değilse size istediğiniz krediden daha az bir kredi seçeneği için ön onayla önünüze sunulabilir. Konut kredisinin ön onay süreci ihtiyaç kredisine oranla daha fazla sürebilir. Bunun sebeplerinden birisi kredi çekeceğiniz evin durumunun da değerlendirmeye almalarıdır.

İLGİLİ  Kredi Çekmek İçin Kredi Notum Kaç Olmalıdır?
Etiket
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

İlgili Makaleler

5 Yorumlar

  1. Cepten / webten / smsten herhangi bankadan Ön onay kredileri Olan ve sgk olmayan bordro olmayanlara kredileri kullandırılır Ön onaylı kredileriniz kullandırılır

  2. 2- İlk seferinde hepsinin ön yargıyla karşılayacaklarından emindim ancak niyetim mevcut yemeklerin kombinasyonu arttırmak ve şirket adına çalışanlara değer verildiğini yansıtmaktı yöntemim çok eleştiri aldı en genç ben olduğum için doğal olarak onay almadı.

  3. 23.Ürkek, tedirgin, önemli kararları verirken dış girdiye oldukça açık olması ve tercihlerine dışardan onay araması ile ön plana çıkan Bostanoğlu, O GECE KENDİNİ SAKLAMAYI VE KİMSEYLE İRTİBAT KURMAMAYI en öncelikli konu görmüş iken,

  4. EPDK, 2018 sonunda normalde bitirmeyi hedeflediği ön proje onayını 2019 sonuna kdr uzatmış. Ya anlamak mümkün değil, zira ETKB lisanssız proje onaylamıyor, bu hep böyle idi ve EPDK kendi kendine bir şey yapmaya çalıştı ama proje onay yönetmeliği değişmediği için planı erteledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close