fbpx
Banka KredileriBankalar

Kredi Notum Yok, Ne Yapmam Gerekiyor?

Bilindiği üzere Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası sistemince kontrolü sağlanan ve bireylerin bankalardaki işlemlerini kolayca anlamak, ilişkilerini şekillendirmek ve güvenilirlik durumunu teyid etmek maksadıyla hazırlanmış olan ve Kredi Kayıt Bürosu verilerinden faydalanılan Findeks sistemine Kredi Notu veya Kredi Puanı denilmektedir ki, her bireye kredi notu tayin edilmektedir. Bu puanlama sistemine göre bankalarla yapılan faaliyetler şekillenmektedir. 1 ila 1900 arasında bir değerle belirlenmiş bu kredi puanları bankalarla ilişkisi olmayan kişilerde sıfır veya hiç bulunmamaktadır.

Kredi notunun olmamasının temel nedenleri arasında 18 yaşının doldurulmaması, reşit olunmama, hiç bir bankada hesap açılmamış olması, banka ve bankacılık işlemleriyle ilişik olunmaması  gibi durumlar yer almaktadır. Bireyin adına kayıtlı bir fatura olmaması da kredi noturunun çıkmama nedenlerinden sayılmaktadır.

İLGİLİ  Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Kredi notu oluşturmak ve puanlamanın üst düzeyde devamı için yapılması gereken bazı adımlar bulunmaktadır. En bariz yöntem maaş durumunu belgelendiren bir evrak ile bankaya başvuru yapıp, düşük limitli bir kredi kartı sahibi olmaktır. Diğer yöntem ise yine bir bankadan mevduat hesabı açtırmak ve bu hesaba para yatırarak harcamaları bu hesap üzerinden yapmaktır.

Nihaî olarak kredi notunun oluşması, sıfır puandan üst düzeye çıkartılması için 7 büyük etkili  adımı uygulamak gerekmektedir.

 • Kredi kartı sahibi olmak: Evvela bir bankaya müracaatta bulunulup, düşük limitli kredi kartı açılmalıdır.
 • Borcu Aksatmamak: Kredi kartı harcamaları yapılmalı ama ASLA borçlar aksatılmamalıdır. Düzenli, aylık tutarınca ödemeler yapılmalıdır. Asgari ödeme yapılmamalıdır.
 • Kredi Başvurusuna Dikkat: Çok sık kredi başvurusu yapılmamalıdır. Bir kredi başvurusunda red geldiyse dikkatli olunulmalı, bir kredi neticelenmeden ikincisine ASLA başvuru yapılmamalıdır.
 • Az Borç Sahibi Olma. Borcun maaş – gelir düzeyinden çok aşağıda olması önemlidir. Aylık gelir oranı, aylık gider (borç) durumundan daha yüksek olmalı, borçlar gelirin 3’te 1’lik kısmını geçmemelidir.
 • Kullanılmayan Kartları Kapatma: Kullanılmayan hesap kartları kapatılmalıdır. Hesap kartı dahi olsa kullanılmıyorsa kapatılmalıdır.
 • İletişim Bilgileri Önemli: Bankalara iletilen iletişim bilgilerinin güncelliği de önemlidir. Bu nedenle güncel olduğundan emin olunulmalıdır. Ulaşılabilir olunulması da bankalar için ayrıcalıklı bir durumdur.
 • Kefil Olmadan Düşünme: Birisine kefil olmadan evvel iki kez düşünmek gerekiyor. Kişi tüm kredi unsurlarıyla düzenli bir banka kullanıcısı olabilir ama kefil olunan kişi düzenli ödemez, borçlarını aksatırsa bu durum kefil olan kişiyi de etkiler. Bu hususta da dikkatli olunulmalı, bu durumunda kredi puanlarını etkilediği unutulmamalıdır.
İLGİLİ  Kredi Puanı Nedir?

Özetle; kredi notu (puanı) bulunmayan bireylerin kredi puanı sahibi olması için evvela bankalarla ilişkisi olması gerekmektedir. Dolayısıyla bir banka hesabı yahut kredi kartı açtırması gerekmektedir.

Etiket
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

İlgili Makaleler

14 Yorumlar

 1. Ekonomistler, 2019 yılında enflasyon ve cari açıkta gerilemenin süreceğini, yılın ikinci yarısında büyümenin belirginleşeceğini ve kredi derecelendirme şirketlerinden kredi notu artışı beklenebileceğini söyledi.  

 2. Girdisi Çıktısı 7 dk koşarak 15 dk birde Balçova alt geçit tam tüy dikerler ustte yeni AVM onu yine kilit olur ama olsun kredi notu A++

 3. ABD’de kredi notu yatırım yapılabilir seviyenin altında olan özel sektör borçlanma araçlarında faiz yükseliyor.

 4. Evi olsun, arabası olsun, en az olsun, esmer tenli olsun gibi kriterlerin içine findex kredi notu 1900 olsun diyene hiç rastlamadım. Adamın evi var arabası var ama bir dünya borcu var.

 5. Kredi derecelendirme kuruluşlarının 2019 yılı kredi notu gözden geçirme tarihleri ve Mevcut Kredi notları

 6. Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?
  Ödeme Güçlüğü Çekiyorsanız Borçlarınızı Yapılandırın.Öncelikle, eğer aksayan ödemeleriniz varsa bunları düzeltmelisiniz. Ödemelerinizde aksama olduğu sürece kredi alamazsınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close