Bankalar

Kredi Notu Ne Zaman, Neye Göre Güncellenir?

Global dünya yaşantısında artık bankacılık sistemi bireylerin hayatında olmazsa olmaz duruma gelen ve hayatın en önemli parçası olmayı başaran unsurlardandır. Artık bireysel borç alma durumunun olanaksızlaştığı günümüzde bankalar vasıtasıyla kredi yöntemiyle borç alma durumu söz konusudur. Ancak bilindiği üzere her birey borcuna sadık olmamakla beraber bazı hayati durumlardan kaynaklı borçlar aksatılabilmektedir. Bankalar da gerek kendi taraflarından, gerek tüketicinin bilinçsiz tüketimi açısından bilinç ekseninde bankacılık işlemlerinin devam etmesi için kredi puanı sistemini kullanmaya başlamıştır. Kredi notuna göre bireylere kredi verilmekte olup, bu not kişinin bankalarla olan iktisadi ilişkisine göre şekillenmektedir.

1 ila 1900 arasında sayısal değerle belirtilen kredi notu, düşüş yaşamış olabilmektedir. Bu durumda ise kredi alma ihtimali adeta yok denilecek düzeydedir. Dolayısıyla kredi notunun yükseltilmesi gerekmektedir. Kredi notları Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından kaydedilip güncellenmektedir. Lakin bu işlem belli bir zaman dilimi içerisinde yapılmaktadır.

Kredi notunun güncellenme zamanı, Kredi Kayıt Bürosunun risk raporu oluşturmasıyla aslında başlar. Bu söz konusu rapor, ödemelere göre kredi notunun her ay güncelleyerek ortaya sayısal bir değer çıkarır. Bankalar ise ay sonunda bu verileri toplar ve kredi başvurularında etkili, detaylı biçimde incelemeye alır. Toplanmış olan bilgiler ilgili olan ayın 10. İş gününde risk raporuna yansıtılmakla beraber, aynı zamanda da güncellenir. Şayet kredi puanına ilişkin risk raporunda herhangi bir güncelleme görünmüyorsa doğrudan banka şubelerine başvurularak risk raporuna itiraz edilebilir. Yasal olarak böyle bir hakka tüm kullanıcılar sahiptir.

İtiraz takibi 11 numara ve harften oluşan referans numarası vasıtasıyla yapılmaktadır. Bu referans numarası aynı şekilde risk raporunun ilk sayfasında sağ üst köşede de yer almaktadır.

Kredi notunun güncellenme durumu, genellikle uzun vadelidir. Kredi notu yükseltmek amacıyla yapılan işlemlerde kredi notu güncellenmesi uzun bir zaman almaktadır. Bu nedenle kredi başvurusunda tüm ihtimal ve unsurlar göz önünde tutulmalıdır.

Kısacası kredi notu finansal kuruluşlarca Kredi Kayıt Bürosu’na yapılan bildirimlerin akabinde güncellenmektedir. Dolayısıyla her ay kredi notu güncellenir demek, doğru olmayacaktır.

Kredi ve kredi kartı borçları düzenli ödeniyor, aksatma asla söz konusu olmuyor, kredi kartı ve banka hesap kartlarından alışveriş yapılıyor, düzenli bir bankacılık ilişkisi söz konusu ama kredi notu kontrol edildiğinde düşüklük fark edilmiş ise bunun en temel nedeni ilişkide olduğunuz bankanın henüz bir bildirimde bulunmamasıdır. İlgili olduğunuz banka veya bankaların KKB’ye bildirimde bulunması gerekmektedir. Bu gibi durumlarda ise banka şubelerine başvuru yaparak durumun düzeltilip, kredi notunun güncellenmesi sağlanabilir.

Finansal kuruluşların bildiriminden 2 gün sonra kredi notuna güncelleme etki etmektedir. Ancak sıkça kredi notu sorgulanmamalı, 45 günde bir notun öğrenilmesi güncellemenin görülür olmasına yardımcı olacaktır.

Özetle, kredi notu her ay yenilenmekte, bankalarca yapılan bildirimlerde güncellenmektedir. Kredi notu sorgusunda güncelleme görülmediği durumlarda yeniden sorgulama yapılmamalı, 45 gün beklenilip, akabinde sorgu yapılmalıdır ki, o zaman güncelleme yansıyacaktır.

Bizi Takip Edin !
Etiket

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir