fbpx
Bankalar

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Günümüz hayat şartlarında insanlar her zaman yanında nakit para taşımamaktadır. Nakit taşımama sebebi bazen nakdin olmaması iken bazen de gerekli görmemektir. Kredi kartını hayatımızda etkin olması nakit taşımamanın en önemli sebeplerindendir. Alışverişlerde sıcak paranın harcanmasını istemeyenler ve de peşin fiyatına taksitle alışveriş yapmak isteyenler kredi kartı kullanmayı tercih etmektedir. Kredi kartı almak için bankalara başvuru yapılmaktadır. Ve maalesef ki bazı kişiler kredi notu düşük olduğundan kart alamamaktadır. Aynı durum acil para ihtiyacı olduğundan kredi almak istendiğinde de yaşanabilmektedir. Bankalar kişiye özel finansal performansı risk raporuna bakarak çıkarmaktadır.  Kredi kartı alamayan ve kredi başvurusu geri dönenler kredi notu nasıl yükseltilir diye araştırmaktadır.

Kredi Notunun Düşmesine Neden Olan Faktörler

Bankalar risk raporuna göre çıkarılan finansal performansının özeti niteliğindeki Findeks Kredi Notuna özellikle çok dikkat etmektedir. Kredi notu nasıl yükseltilir konusuna başlamadan önce notun düşmesine neden olan etkenleri öğrenmekte fayda vardır. Etkenleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Kredi veya kredi kartı borcu ödemelerinin düzensiz yapılması
  • Üç ay arka arkaya kredi ödemesini veya kart borcunu ödemeyerek kara listeye düşmek
  • Kredi kartının toplam borcu yerine asgari tutarın ödenmesi
  • Arka arkaya yapılan ve reddedilen kredi başvurularının olması ki bu duruma düşmemek için ya olursa diye bütün kredi ürünlerine başvurmak yerine inceleyip olabilecek kredilere başvurmak doğru olacaktır.
  • Resmi ödemeler arasında yer alan faturaların ödenmemesi
İLGİLİ  Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Yukarıda zikredilen maddeler kredi notunu düşüreceğinden notu düşürmemek için azami dikkat göstermekte fayda vardır.

Kredi Notunu Yükselten Etkenler Nelerdir?

Notu düşürmemek için çaba sarf ettiğiniz halde elinizde olmayan etkenlerden dolayı notunuz düştü ise kredi notu nasıl yükseltilir konusunu dikkatlice araştırmak gerekir. Aslında norun düşmesini etkileyen faktörlerin sayısı oldukça fazladır. Bu faktörler kapsamlı algoritmalar ile hesaplamaktadır. Şimdi tek tek notu yükseltmek için gerekli olan etkenlere bir bakalım.

Birinci etken, kredi kartlarının sayısını mümkün olduğu kadar aza indirgemek ve kart borçlarını da sıfırlamaya çalışmak. Sıfırlayıp borcu kapatmak en doğru adım olacaktır çünkü kartların asgarisini ödemek zamanla notun düşmesine neden olacaktır.

İkinci etken, kredi borcunu günü geldiğinde hatta gününden önce ödemeye özen göstermek. Çünkü bankalar borcunu vaktinde ödeyen müşterilerine her zaman için daha pozitif bakmaktadır.

İLGİLİ  Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar

Kredi notu nasıl yükseltilir konusunda üçüncü etken ise kredi kartlarının limitlerinin sadece ihtiyaç duyulacak kadar olmasıdır çünkü kart limitinin yüksek olması gelirden fazla harcayarak ödenemeyecek kadar borçların birikmesine neden olmaktadır. Ödenemeyen borçlar notun düşmesine neden olurken yüksek limitin notun yükselmesine hiçbir etkisi yoktur. Oysaki düşük limitler ödenebilecek harcamalar ve yükselen not demektir.

Dördüncü etken, kenarda dursun belki lazım olur diye düşünülerek alınan her türlü kredi borç olacağından olumsuz etki yapacaktır. Bunun için ihtiyaç olmadığı müddetçe kredi başvurusu yapılmamalıdır.

Beşinci etken, kısa süre içinde birden fazla kredi başvurusu yapılmamalıdır. Tek bir ihtiyaç için başvuru yapmak yerine birden fazla ihtiyaçları birleştirip hepsi için toplu başvuru yapmak en doğrusudur. Kısa bir zaman dilimi içinde yapılan başvuruların kişi hakkında olumsuz düşünce oluşturacağı unutulmamalıdır.

İLGİLİ  Kredi Notum Yok, Ne Yapmam Gerekiyor?

Kredi notu nasıl yükseltilir diye araştıranlara verilecek en önemli tavsiye finans hayatının istikrarlı olmasıdır. Bunun içinde banka hesaplarındaki nakit giriş çıkışlarını, fatura ödemelerini yakın takibe almak gerekecektir. Kredi kartı ekstresinde gelen yüksek harcamaları incelemek de bu husus içinde zikredilebilir. Not durumunu merak edenlerin risk raporunu takibe alması ve not durumunu iyi durumda tutamamaktan korkanların danışman uygulamalarından yararlanmaları faydalı olabilir.

Etiket
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close