Banka KredileriBankalar

Kredi Çekmek İçin Kredi Notum Kaç Olmalıdır?

Kredi çekmek üzere bankaya gittiğinizden sizden bir form doldurmanız istenmektedir. Bu doldurduğunuz başvuru formunda birçok bilgi istenmektedir. Bankaların kredi vermek için kişilerle ilgili ilk değerlendirmesi kredi notudur. Kredi notunuz iyi ise başvurduğunuz bankadan krediyi alma şansınız yüksek olacaktır. Bunun yanında kredi notu düşük olan kişilerin kredi alma şansları azalmakta kredi için onay verilmiş olsa da verilecek kredi miktarı düşük olacaktır. Kredi çekmek için kredi notu kaç olmalıdır diye merak edenler bu konuda hizmet veren internet siteleri aracılığıyla kredi notunu öğrenebilir veya bankalardan yardım alabilirler. Kredi notunun durumuna göre kişiler bankalara kredi başvurusunda bulunabilmektedir.

Kredi Notu Düşük Olanlara Bütün Bankalar Kredi Verir mi?

Kredi notu bankacılık işlemlerinde oldukça önemli bir kriter olsa da aynı kredi notu ile farklı birkaç bankaya başvuruda bulunmanız halinde bir banka bu kredi notunu düşük bulup kredi isteğine olumsuz cevap verirken bir başka banka aynı kredi notu ile yapılan başvuruya olumlu cevap vermektedir. Bu durumda şunu söylemek mümkün olmaktadır: Her bankanın kredi notu konusundaki uygulaması farklı olabilmektedir. Bu durumda kredi notunuzun düşük olması halinde farklı bankalardan kredi talebinde bulunmanız kredi alma şansınızı artıracaktır. Kredi çekmek için kredi notu kaç olmalıdır konusunda bankaların uygulamalarına bakılarak kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Kredi Notu Ortalamaları Kaç Puan Aralığındadır ve Nasıl Adlandırılır?

Kredi almak isteyenlerin bunun için bankalara başvuru yapmadan önce kendi kredi notları ile kredi notu ortalamalarını karşılaştırmaları yerinde olacaktır. Kredi çekmek için kredi notu kaç olmalıdır sorusunun cevabını almak için kredi notu ortalamalarına bakmak yerinde olacaktır. Kredi notu ortalamaları puan aralığına göre şu şekilde adlandırılmaktadır:

  • Çok iyi: Bu puan aralığı için kredi notunun 1700 ile 1900 puan aralığında olması gerekmektedir. Bu puan aralığında kredi notu bulunan kişiler bankalar tarafından çok iyi karşılanmaktadır ve VİP müşteri olarak muamele görmektedir.
  • İyi: Bu kredi notunun puan aralığı 1500 ile1699 puan aralığındadır. Bu aralıktaki puana sahip kişiler bankalara kredi almak üzere başvurduklarında bankalar bu kişilere istedikleri miktarda kredi vermektedir. Bu puana sahip kişilere bankalar bazı özel kampanyalardan yararlanma imkanı da tanımaktadır.
  • Az Riskli: Bu kredi notu ise 1300 ile 1499 puan aralığında olan kişilerdir. Bu kişiler aylık gelirleri oranında kredi almak üzere başvuruda bulunabilmektedir.  Bu kişilerin kredi limitlerini de yine bankalar belirlemektedir.
  • Orta Riskli: Bu kredi notunun puan aralığı 800 ile 1299 puan arasındadır. Kredi puanı bu puan aralığında olan kişilerin bazı durumlarda kredi alması söz konusu olabilirken bu puan aralığının altına düşen puana sahip kişilerin kredi alması oldukça zor olmaktadır.
  • Çok Riskli: Bu kredi notu en düşük kredi notu puan aralığı olup 0 ile 799 arasındaki puanlar yer almaktadır. Bu puan aralığında kredi puanı olan kişinin bankacılık işlemlerinde sıkıntılar yaşaması söz konusu olabilmektedir. Bu puana sahip kişilerin bir an önce kredi notlarını yükseltmek için tavsiyeler alması ve puanlarını yükselttikten sonra kredi almak üzere başvuruda bulunması istenmektedir.

Kredi çekmek için kredi notu kaç olmalıdır diye merak edenlerin bu konuda bankalardan gerekli bilgileri almaları ve ona göre kredi başvuru formunu doldurmaları önerilmektedir. Kredi notu düşük olsa da kredi başvurusunda bulunmakta yarar vardır. Çünkü her bankanın kredi vermek için belirlediği kredi notu kriteri farklı olabilmektedir.

Bizi Takip Edin !
Etiket

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir