Bankalar

Kredi Notu Kaç Ayda Yükselir?

Kredi kartı, konut kredisi gibi bankalarda kredi adına yapılan tüm işlemlerin ve hesap hareketlerinin birleştirilerek çözümlenmesiyle ortaya çıkan değerlere kredi notu denilmektedir. KKB (Kredi Kayıt Bürosu) tarafından işlem takibi ve kontrolü sağlanan kredi puanlaması, 1 ila 1900 arasında sayısal değerle ifade edilmektedir ve banka ile ilişkisi olmayanlarda sıfır veya hiç olmama durumu varken, bankalarla ilişkileri kötü olan kişilerde ise puan oldukça düşük seyretmektedir. Bankalar bu kredi notuna göre kredi vermektedir. Dolayısıyla da bireylerin kredi notunu yüksek tutma gereksinimi doğmuştur. Düşük olan kredi notunu yükseltmek için ise bir takım işlemlerin uygulanması ve dikkate alınması gerekiyor.

Kredi notunun bankalar için en az 1200 olması gerekmektedir. 1000 veya altında kredi puanı olan kişilerin biran önce kredi notunu yükseltmesinde fayda vardır. Nitekim ani bir ihtiyaç durumunda kredi talebi banka tarafından kredi notuna göre yanıtlanmakta, düşük puanlarla yapılan başvurular hemen olumsuz sonuç bulmaktadır.

Özel tavsiye ve kıstaslar uygulanırsa en az 1, en fazla 3 aylık süreçte kredi notu normale dönecektir. Yasal takibe giren birisinin ise çok daha fazla ay ve süreye ihtiyacı vardır.

  • En az 3 ay boyunca kredi ödemeleri gününde ve düzenli yapılırsa,
  • Kredi kartının tam borcu vaktinde ve eksiksiz ödenirse,
  • Ödeme günlerinde asgari tutarın, hatta mevcut ödenmesi gereken meblağının üzerinde ödeme yapılırsa,
  • İmkân dâhilinde bütün borçlar sıfırlanabilirse,
  • Günlük harcamalar ve para alışverişleri banka hesap kanalları vasıtasıyla yapılırsa, 3 aylık süre zarfında kredi notu normal seviyeye yükselecektir.

Hâlihazırdaki kredi puanı, kredi notunun kaç ayda yükseleceğini belirleyen unsurdur. Ne kadar kötü durumda ise, o kadar daha fazla zaman gerekecektir. Yasal takibe düşen birisinin en az 6 aya ihtiyacı vardır. 800 üzeri, 1200 altında puanı olanların ise en sağlam 3 ay içerisinde puanını normalin üzerine çıkarması muhtemeldir.

Unutulmamalıdır ki, belirtilen unsurların titizlikle uygulanması zamanın etkin kullanımı açısından önemlidir. Kara listeye düşen kişilerin kredi notunu yükseltmesi 2 yılı bulabilmektedir.

Kara listeye girenler: 2 yıl,

Takibe düşmüş olanlar: 6 – 12 ay,

Çok düşük kredi puanı olanlar: 6 ay,

Orta ve farklı nedenlerle puanı düşenler: 3 ay,

Puanı yüksek olup, kredi çeken veya kredi başvurusu nedeniyle puanında düşüş olanlar: 1 ay gibi süre zarfında kredi notları normale dönebilmekte ve yükselişe geçmektedir.

Not: Hesaplama ve algoritma mantığı Findeks haricinde kimse tarafından bilinmediğinden tam olarak kesin bir süreç yanıtı verilememektedir.

Bizi Takip Edin !
Etiket

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir