Kredi Kartı

Kredi Kartı Nakit Çekime Neden Kapatılır?

Kredi kartı nakit çekim aynı harcamalarda olduğu gibi maliyeti kredi harcamalarınızdan düşen kredi avansttır. Kısacası kredi kartınızdan nakit bir şekilde para çekeceğiniz zaman bu işlemleri yaparsınız. Bazı bankalar çekilen nakit avans için taksitlendirme yapabilmektedir.  Fakat, bu çekilen nakit avanslar bankalar tarafından faizli bir şekilde alındığından dolayı çok fazla sıkışmadığınız sürece nakit avanas çekmemenizi öneririz. Çünkü taksitlendirme arttıkça ödenilecek miktarda arttırılmaktadır.

Kredi Kartı Nakit Çekime Neden Kapatılır?

Kredi kartlarının kullanıma gün geçtikçe arttığı görülmektedir. Kullanımlarının artmasıyla beraber bazı kullanıcalar da yanlış harcamalardan dolayı bazı sorunlarla karşılaşmaktadır. Bundan dolayı da BDDK tarafından bazı oluşturulan kurallardan dolayı da kartınız nakit çekime kapatılmaktadır. Bu oluşturulan kuralların başında borcunun 3 defa geciktirilmesi ile başlamaktadır. Yani, BDDK tarafından yapılan düzenlmeye göre eğer 1 yıl içerisinde 3 kez tüm borcunuzun %50’nin altında yatırılırsa kartınızı nakit çekime kapatılır. Daha sonrasında da tüm borcunuzun belli bir süre ile ödenmesi beklenmektedir.

Nakit Çekime Kapatılan Kredi Kartı Ne Zaman Açılır?

Nakit çekime kapatılan kredi kartlarının tekrar açılması için kart kullanıcılarının tüm borçlarını ödemesi gerekmektedir. Daha sonrasında bankanız size tekrar bir limit belirler ve kartınız açılır. Fakat, tüm borcunuz ödenmeden kredi kartınızın tekrar kullanıma açılması mümkün değildir. Yani, ödemeniz bankanızın kayıtlarına girer girmez nakit çekim yapmaya başlayabilirsiniz.

Nakit Avans Çekmek Avantajlı mıdır?

Nakit avans aslında kredi harcamalarıyla eş değer olduğu için bazı avantajlarının yanı sıra dezavantajları da bulunmaktadır. Avantajlarından bahsedecek olursak, bazen nakit paramız olmayabilir ve o anda ihtiyacımız olduğu durumlarda nakit avans çekerek o anki ihtiyacımızı karşılayabiliriz. Diğer bir dezavantaj ise nakit avansı bankamatiklerden her saatte çekebilecek olmamızdır. Bu şekilde ihtiyacımız olduğu anda çok geç saatlerde bile istediğimiz zaman nakit avans çeke bilmekteyiz. Fakat masraf açısından bakacak olursak yukarıda da bahsettiğimiz gibi çekilen bu nakit avanslar bankalar tarafından faizli bir şekilde alınmaktadır. Sonuç olarak nakit avansın avantajlarının yanı sıra dezavantajları da bulunmaktadır. Sizler için önerimiz ise çok fazla sıkışmadığınız sürece nakit avansı kullanmamalısınız.

Bizi Takip Edin !
Etiket

İlgili Makaleler

6 Yorumlar / Başvurular

  1. @VakifBankDestek KK’dan nakit çekim yaptım ve aynı gün dk sonra ödemeyi yaptım. Borç sıfırlandı. Yinede yaklaşık 330 tl faiz aldınız benden. Normal mi bu?

  2. Bu attığınız görüntü otto61 e attir ve bu üyelikten 30 tl nakit ödülünüzden yararlanmışsınız. otto6i üyeliğinden herhangi bir çekim işlemi bulunmamaktadır ve her üyenin bir üyelik hakkı bulunmaktadır

  3. ı çen hafta çektiğim parayı ödemek istiyorum sadece.

    Ama kredi kartına bağlı nakit çekim olduğu için illllaaa ki dönem borcunu kapatmam gerekiyormuş faiz durmasi için.

    Ben sadece çektiğim parayi ödemek istiyorum kredi kartini ödemek değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir