Kredi Kartı

Kredi Kartı Limiti Nasıl Düşürülür?

Bankalar tüketicilere pek çok finansal ürün pazarlıyorlar ancak bireysel tüketicilerin ihtiyaçlarına en çok cevap veren ve günlük hayatta kendisine yer bulan finans ürünü kredi kartları. Kredi kartı özellikle nakit para taşımayı sevmeyen, herhangi bir sebeple o an nakit parası olmayan kişiler için ideal çözüm niteliğinde.

Bankalar da risklerini yönetmek adına kullanıcılarına bir limit tanımlamaktalar. Sınırsız bir harcama imkanı sunulmuyor.

Sıklıkla tüm kredi kartı kullanıcıları çalıştıkları bankadan “Kart limitinizi yükseltmekle ilgilenir misiniz” konulu çağrılar almaktadır. Ancak bankalar müşterilerini pek kredi kartı limitinizi düşürmek ister misiniz diye aramazlar. Bu işlem mümkün olmadığı için değil elbette, sadece bankaların çıkarı bu yönde olmadığı için sizi böyle bir seçenekle buluşturmuyorlar.

Kredi Kartı Limitini Düşürmek Neden Önemlidir?

Parayı nakit harcamadığınızda toplam harcamanıza dair fikir sahibi olmak zorlaşır. Farkında olmadan ay sonunda ödememiz gereken tutarın bütçemizi geçmesine sebebiyet verebiliriz. Kredi kartlarının kullanım amaçlarından biri de borçlanma metodu olmaları olduğu için bankalar açısından bir gün bu borcu kapatabildiğiniz sürece ve minimum tutarları ödediğiniz sürece sorun yoktur. Faiz geliri kazanarak mutlu mesut sizi müşteri portföylerinde tutmaya devam ederler. Ancak sonrasında hesapta olmayan borçlarla karşılaşmamak ve şahsi iflasınıza sebebiyet vermemek için kredi kartı limitiniz konusunda hassas olmanızı öneririz.

Kredi Kartı Limitinizi Nasıl Belirlemelisiniz?

Kredi kartı limitinizi belirlerken aylık harcama miktarınız ve olası taksitlendirerek alacağınız ürünler ve istisnai durumlar sebebiyle ihtiyacınız olabilecek ekstra tutarları hesaba katmalısınız. Bunlardan da daha önemlisi, elbette geliriniz ve ödeyebileceğiniz tutarlardır.

Kredi Kartı Limitim, İstediğim Limitten Yüksek, Nasıl Düşürürüm?

Kullanım ve gelirlerinizi incelediğinizde kredi kartı limitinizin yüksek olduğuna karar verdiyseniz ve bu konuda bir aksiyon almaya karar verdiyseniz yapabileceğiniz iki şey var.

  • Müşterisi olduğunuz bankanın şubesine giderek, şubede bu konuda bir dilekçe verebilirsiniz.
  • İlgili bankanın telefon bankacılığından yararlanarak, kayıt oluşturabilirsiniz. Size bir takım güvenlik soruları soracaklardır, bu sorulara cevap verebilmek için hazır olmalısınız. Daha sonrasında call center görevlisi talebinizi kayda alacak ve gereği yapılacaktır.

Banka işleminizi gerçekleştirdikten sonra iletişim tercihlerinize uygun olarak size yeni kredi kartı bilgilerinizi posta/e-mail/sms yolu ile bildirecektir.

Banka Kredi Kartı Limitimi Düşürmeyi Reddedebilir Mi?

Makul bir neden olmaksızın kişinin üstlenmek istediğinden daha fazla bir risk üstlenmeye devam etmesini banka talep edemez. Makul neden örnekleri aşağıdaki gibidir.

  • Kredi kartı borcunuz bulunması
  • İstediğiniz limitin bankaya olan taksitlerle birlikte borcunuzdan daha düşük olması
  • İstediğiniz limitin bankanın en düşük kredi kartı limitinden daha düşük olması

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu