Kredi Kartı

Kredi Kartı Kaybolursa Ya da Çalınırsa Ne Yapılmalıdır?

Hemen hemen artık  herkes bir kredi kartına sahip. Kullanımı git gide yaygınlaşan kredi kartının çalınma ve kaybolma olasılıkları da bununla birlikte artmaktadır.  Ve böyle durumlarla karşılaşanlar da böyle bir durumda neler yapması gerektiğini bilmiyor olabilir. Günümüzde de ne yazık ki sık sık karşılaşılan kredi kartı çalınması ise herkesi  endişelendiriyor ve korkutuyor.  Çünkü kredi kartınızı çalan bu kötü amaçlı kişiler kartınız ile şifresiz işlemler yapabilir ve sizi zor duruma sokabilir. Özellikle kartınızı çalan kişi kartınızı kötü amaçlı yasadışı işler için kullanırsa sizi de hukuksal açıdan zor bir duruma sokabilir ve büyük problemlere neden olabilir. Bu yüzden kredi kartınızı kaybettiğinizi ya da çaldırdığınızı anladığınız anda ne yapmanız gerektiğini çok iyi bilmelisiniz.  Peki böyle bir durumda ne yapmalısınız? İşte kredi kartınızı kaybettiğiniz ya da çaldırdığınızı anladığınızda yapmanız gerekenler:

Kredi Kartı İptali

Kredi kartınızı kaybettiğiniz andan itibaren kartınızda farklı hareketler var mı bunu takip etmeye çalışın. Kredi kartınızı kaybettiğiniz ya da çaldırdığınızı anladığınız vakitte kartınızı iptal ettirmeniz iyi olacaktır. Böylece kredi kartınız, birisinin eline geçse bile, kullanılamayacak durumda olacaktır. Bu işlemi yapmak için ise kredi kartınızın şubesine gidebilirsiniz ya da telefonla müşteri hizmetleri iletişime geçebilirsiniz.

Çağrı Merkeziyle Kredi Kartı İptali

Kredi kartınızı iptal ettirmek için bankanızın çağrı merkezini arayıp “Kayıp, çalıntı kart bildirimleri” seçeneğini tuşlayın ardından ise durumunuzu banka görevlisine aktarın. Durumu banka görevlisine aktardıktan sonra, bankanızda size böyle bir durumda kredi kartınızı iptal ettirmenizi önerecektir. Çünkü çalınan bir kartla harcama yapılması bankayı da bundan dolayı sorumlu hale getirecektir. Bu şekilde doğrudan kredi kartınızı iptal ettirebilirsiniz ardından ise bankanızdan yeni bir kredi kartı talebinde bulunabilirsiniz.

İnternet Bankacılığı ve Mobil Uygulama İle Kredi Kartı İptali

Kredi kartınızı iptal ettirmeye karar verdiniz diyelim fakat bankanızın çağrı merkezini arayacak durumda değilsiniz. Bunun için farklı ve daha kolay bir yöntem daha mevcut! Bankanızın internet bankacılığı uygulamasından da bunu rahatlıkla yapabilirsiniz. Bankanızın mobil uygulamasına giriş yaptıktan sonra Kayıp-Çalıntı bildiriminde bulunun. Aynı işlemi bankanızın internet şubesinden de yapabilirsiniz. Eğer bunların hiçbirisini yapacak durumda değilseniz ise bankanızın şubesine gitmekten başka bir seçeneğiniz kalmıyor.

Bizi Takip Edin !
Etiket

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir