Kredi Kartı

Kredi Kartı İnternet Alışverişine Nasıl Açılır Ve Kapatılır?

Bugünlerde artık hemen hemen herkeste kredi kartı bulunmaktadır. Günlük hayatımızın bir köşesinde bulunan bu kredi kartları online bir şekilde yapılan internet alışverişlerinde de birçok insan tarafından kullanılmaktadır. Fakat, BDDK tarafından yapılan zorunlu bir uygulamayla birlikte kredi kartı kullanıcıları internet üzerinden alışveriş onayı vermeleri gerekmektedir. Yani, 1 Şubat 2018 tarihi itibariyle artık online kredi kartı kullanıcılarının kartlarını kullanabilmeleri için onayları gerekmektedir. Bankalarıyla iletişime geçmeyen müşterilerin kartlarıysa kullanıma kapalı bir şekilde kalacaktır.

Kredi Kartı İnternet Alışverişine Nasıl Açılır?

Internet alışverişlerinde kredi kartlarını kullanıma açmak oldukça çok kolaydır. Kartlarınızı 3 şekilde kullanıma açabilirsiniz. Yapabileceğiniz ilk yöntem banka şubenize gitmektir. Fakat, şubenize gitmeden de kolayca internet alışverişlerinize kartınızı açabilirsiniz. Yani, eğer şubeye gidemiyorsanız bankanızın kendi internet sitesi üzerinden de ayarlar kısmından kullanıma açtırabilirsiniz. Son olarak diğer bir yöntem ise bankanızı arayarak veya SMS göndererek de gerçekleştirilmektedir.

Eğer SMS ile kartınızı açtıracaksanız ONAY yazıp boşluk bırakın ve daha sonrasında kredi kartınızın son 6 hanesini yazarak 6635’e SMS atabilirsiniz. Eğer kartlarınız birden fazla ise ve hepsini kullanıma açtırmak istiyorsanız  hepsi için ayrı ayrı SMS atmanız gerekmektedir.  Kısacası, kredi kartınızı alışverişe kullanımını açmak için çok da zor değildir. Anlatılan bu yöntemler istediğiniz şekilde kartınızı kullanıma açtırabilirsiniz.

Kredi Kartı İnternet Alışverişine Nasıl Kapatılır?

Kredi kartlarınızı kullanıma açtırdıktan sonra kapatmak isteyebilirsiniz. Tabi ki bu gibi durumlarda da kredi kartınızın internet alışverişleri kullanımına kapattırmak için birçok yöntemler bulunmaktadır. Bunun için yapmanız gereken tek şey bankanızın müşteri hizmetlerinin aramak ve kapatmak istediğinizi bildirmektedir. Daha sonra kapatılan kredi kartlarınızı da BDDK’nın verdiği karara göre istediğiniz zaman açtırma hakları bulunmaktadır. Yani, müşteriler kapattıkları kartlarını istedikleri zaman tekrar açtırabilmektedirler.

İnternet Alışverişinde Kredi Kartı Kullanırken Dikkat Etmesi Gerekenler

  1. İlk olarak yapmanız gerek şey kartınızın limitini belirlemektir. Limitlerinizin çok fazla olması bazı durumlarda sorunlara yol açabilmektedir. Bundan dolayı limitinizi çok yüksekte tutmayınız.
  2. Internet üzerinden alışveriş yaparken kesinlikle 3D secure özelliğini kullanın. Böylece yapılacak olan alışverişten hem haberiniz olur hem de onaylı bir şekilde yaparsınız.
  3. Bir diğer dikkat edilmesi gereken husus ise kartınızın şifresini ve CVV güvenlik numarasını kimseyle paylaşmamaktır.
Bizi Takip Edin !
Etiket

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir