Kredi Kartı Borcu Olan Kişi Ölürse Ne Olur?

0
14

Doğanın kanununda kaçışı olmayan tek şey ölümdür. Ancak günümüz toplumlarında ölümle beraber bir de vergi şartı gelmiştir. Yani ölümden de, vergiden de adeta kaçış yoktur. İnsan olarak gülüyor, eğleniyor, yiyip, içiyoruz ve doyasıya para harcıyoruz. Fakat genellikle bu paralar bankanın parası oluyor ki, kredi kartları en bariz örneklerdendir. Öyle bir döngüdür ki, berdevam halinde öde – harca, harca – öde şeklinde sürüp gidiyor. Elbette ki bu durum ölüm anına kadar devam ediyor. Peki, ya sonra? Ölüm kurtuluş mu gerçekten, birey öldüğünde,  dünyadan ebediyete uğurlandığında borçlar ne oluyor?

Genellikle bir yakını vefat eden, intihar etmeyi düşünen veya yakınını öldürmeyi düşünen kişilerin sorabileceği soru gibi görünse de elbette ki her bireyin sorabileceği bir sorudur, ölünce kredi kartı borcunun ne olacağı.

Evvela bilinmelidir ki kredi kartı borçları veya farklı bir borç bireyin ölümüyle silinmemekte, iptal edilmemektedir. Varlık gibi borçlar da vefat eden mirasçılarına kalmaktadır. Mirasçı olarak borcu üstlenmek veya reddetmek de mümkündür. Fakat reddiye durumunda sadece borçlar değil, aynı zamanda mal mülk ve diğer miraslar da reddedilmek durumundadır.

Hayat Sigortası: Vefat eden bireyin hayat sigortası olması büyük önem teşkil ediyor. Herhangi bir vefat durumunda borçlar hayat sigortası kapsamında sigorta şirketince ödenmektedir. Aksi durumda borçlar mirasçılarına kalmaktadır.

Ancak ölen kişinin ölümünde intihar veya şüpheli bir durum söz konusuyla sigorta ödeme yapmayabilir, otopsi talep edebilir. Ölen kişi kendisinde ölümcül bir hastalık olduğunu poliçede belirtmemiş ve sigorta şirketi de ölümün bu hastalıktan kaynaklı olduğunu tespit ederse yine ödeme yapmaz.

Birey ölür ama borcu asla.” Borçlar tamamen kapatılmadıkça bireyin borcu bitmez. Ölümüyle de mirasçı ve varislerine intikal eder ki, yüklü meblağlar mirasçılarını zor duruma sokabilmektedir. Bu nedenledir ki, hayat sigortası yaptırmak büyük önem arz eder.

NOT: Bazı olağanüstü durumlar dışında borçlar ASLA silinmez, iptal edilmez. Bu olağanüstü durumlar ise bireyin doğal afetlerde hayatını kaybetmesi durumudur. Bu durumlarda ise öncelikli borç öteleme uygulanırken, doğrudan borçların silinmesi durumu da söz konusudur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here