fbpx
Banka KredileriBankalar

Kredi Kartı Borcu Olan Kişi Ölürse Ne Olur?

Doğanın kanununda kaçışı olmayan tek şey ölümdür. Ancak günümüz toplumlarında ölümle beraber bir de vergi şartı gelmiştir. Yani ölümden de, vergiden de adeta kaçış yoktur. İnsan olarak gülüyor, eğleniyor, yiyip, içiyoruz ve doyasıya para harcıyoruz. Fakat genellikle bu paralar bankanın parası oluyor ki, kredi kartları en bariz örneklerdendir. Öyle bir döngüdür ki, berdevam halinde öde – harca, harca – öde şeklinde sürüp gidiyor. Elbette ki bu durum ölüm anına kadar devam ediyor. Peki, ya sonra? Ölüm kurtuluş mu gerçekten, birey öldüğünde,  dünyadan ebediyete uğurlandığında borçlar ne oluyor?

Genellikle bir yakını vefat eden, intihar etmeyi düşünen veya yakınını öldürmeyi düşünen kişilerin sorabileceği soru gibi görünse de elbette ki her bireyin sorabileceği bir sorudur, ölünce kredi kartı borcunun ne olacağı.

İLGİLİ  Kredi Kartı Bir Ay Ödenmezse Ne Olur?

Evvela bilinmelidir ki kredi kartı borçları veya farklı bir borç bireyin ölümüyle silinmemekte, iptal edilmemektedir. Varlık gibi borçlar da vefat eden mirasçılarına kalmaktadır. Mirasçı olarak borcu üstlenmek veya reddetmek de mümkündür. Fakat reddiye durumunda sadece borçlar değil, aynı zamanda mal mülk ve diğer miraslar da reddedilmek durumundadır.

Hayat Sigortası: Vefat eden bireyin hayat sigortası olması büyük önem teşkil ediyor. Herhangi bir vefat durumunda borçlar hayat sigortası kapsamında sigorta şirketince ödenmektedir. Aksi durumda borçlar mirasçılarına kalmaktadır.

Ancak ölen kişinin ölümünde intihar veya şüpheli bir durum söz konusuyla sigorta ödeme yapmayabilir, otopsi talep edebilir. Ölen kişi kendisinde ölümcül bir hastalık olduğunu poliçede belirtmemiş ve sigorta şirketi de ölümün bu hastalıktan kaynaklı olduğunu tespit ederse yine ödeme yapmaz.

İLGİLİ  Kredi Kartı Olmadan Kredi Alınır mı?

Birey ölür ama borcu asla.” Borçlar tamamen kapatılmadıkça bireyin borcu bitmez. Ölümüyle de mirasçı ve varislerine intikal eder ki, yüklü meblağlar mirasçılarını zor duruma sokabilmektedir. Bu nedenledir ki, hayat sigortası yaptırmak büyük önem arz eder.

NOT: Bazı olağanüstü durumlar dışında borçlar ASLA silinmez, iptal edilmez. Bu olağanüstü durumlar ise bireyin doğal afetlerde hayatını kaybetmesi durumudur. Bu durumlarda ise öncelikli borç öteleme uygulanırken, doğrudan borçların silinmesi durumu da söz konusudur.

Etiket
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

İlgili Makaleler

15 Yorumlar

 1. O kadar borcum var ki bir insanın ancak bu kadar borcu olabilir. Borçlar sığsın diye ssd kart takmayı düşünüyorum

 2. Sadece kart borcu neden üzülüyorsunuz? Banka dediğin soyguncu tefeci değil mi??? Banka bereden para kazanı milleti d Velet’i Ö ne yapacak , Çan’ını mu alacak ??

 3. Neden haklı değil? Kredi kartı kullanımı Trdeki kadar yoğun değil. Avrupada kart almak zor ve çoğu kişi kullanmıyor. Burada herkes eksiden gidiyor. Sorsan herkesin kıyafeti telefonu iyi ama en az 3k kredi kartı borcu vardır 2000-3000 arası kazananların.

 4. Yani diyorsun ki her taşın altında bir Koç başı var ama malesef bizim ne savcılarımız nede hakimlerimiz bunu kanıtlama şansları olmalarına rağmen ateşten gömleği gitmeye cesaret edemiyorlar ama bir işçinin ödeyemediği kart borcu için seferber olurlar

 5. borcu olmayan ve diger bankaların platinium kart verdigi birine, herhangi bir sebep olmaksızın neden limit vermezsiniz anlayamadım eger limitimi yükseltmiyorsanız bu 2000tl limitli kartı derhal kapattırı dönüş bekliyorum sizden @garanti @GarantiyeSor

 6. Yeni yıla kart borcu ile girmek istediğimden dolayı kendime artık laptop almaya karar verdim. Fakat nasıl özellikleri olan bir laptop işimi görür pek bi’ bilgim yok.
  yazdıklarımı okuyan 7 kişiden bana bu konuda yardımcı olabilecek birisi var mıdır aceba?

 7. Hala kalkıp da her şey çok şeffaf, çok doğruymuş gibi konuşmayın.
  “falancanın vergi borcu silinirken iyi miydi” kafasını bırakın lütfen. yanlışı başka bir yanlış ile doğrulayamazsınız.+

 8. Ben bir işveren olarak bu yükün altında nasıl kalkacam merak primi 1000 tl işveren iş yapamaz millette para Yok milletin çoğu ya ev kredisi yada kredi kart derdiyle uğraşıyor bunlarla uğraşmayan ise ya 2b tapu harcı için veya imar barişi ‘ Bağkur borcu vs vs

 9. B. Kart Merkezi (BKM) G. Müd. S. Canko: Kredi kartıyla yapılan ödemelerin 2018 yılı sonunda yüzde 19artışla yıllk 720 milyar TL’ye, banka kartıyla yapılan ödemelerin ise yüzde 39 ile 100 milyar TL’ye ulaşacağı öngörülmektedir İŞTE GERÇEK TÜRKİYE öteleyen”Binali Yıldırım”

 10. Peki bu banka borçları tahsil yoluna gitmeyecek mi? Bildiğim kadarıyla kredi yada kart borcu ödenmediği takdirde banka parasını sigortadan alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close