BankalarKredi Kartı

Kredi Kartı Bir Ay Ödenmezse Ne Olur?

Faizlerin ve kredilerin hat safhaya ulaşıp, bankaların hayatın her safhasında rol almaya başladığı ve yükselişin de durmaksızın devam ettiği küresel çağda birçok kişi “Kredi veya Kredi Kartı Borcumu Bir Ay Ödemez isem Ne Olur?” sorusunu sormadan edemez. Bankaların yegâne çalışma mantığı, faizle kişi veya kurumlara para tahsis etme, kar ve ilaveten hizmet bedelleriyle de yürürlüğünü sürdürmektir. Bünyelerinde kredi ve kredi kartı gibi birçok hizmet kapsamlı ürünleri bulunur. Mantıklarında ve prosedürlerinde ise verilen para veya kredi hizmetinin aylık düzenli ve belirtilen tutarlarda bankaya geri ödenmesi durumu söz konusudur. Nitekim bu izlekler (prosedür) dışındaki durumlar için ise idari takip, avukatlık olma, devir süreci; akabinde hapis cezaları, icraya düşme vb. istenmeyen, insaniyet ve fıtrat dışı sonuçlar söz konusu olabilmektedir.

Banka Kredi Kartı Borcu Ödenmemesi Durumu

Kredi kartı borcunun ödenmemesi durumunda 3 aylık sürede idari takip başlatılır. Bu süre içerisinde banka ile yapılan mutabakat neticesinde borçların yapılandırılabilmesi mümkündür. Bir ay ödenmeyen kredi kartı borcuna faiz uygulanır. Bildirimler SMS, E-posta vb. yoluyla gönderilmeye başlanır.

Kredi kartı borcu ödenmezse;

  • 1 takvim yılı içerisinde 3 defa asgari tutar ödemesi geciktirilen kredi kartları otomatik olarak nakit kullanıma kapatılır.
  • Üst üste üç defa asgari ödemesi yapılmayan kredi kartları kullanıma kapatılır.
  • Kapatılan kredi kartının kullanıma açılması dönem borcunun tamamen kapatılmasına bağlıdır.

1 Ay kredi kartı borcu ödenmediğinde şayet asgari tutar ödenmiş ise, uygulanacak faiz oranı bankadan bankaya değişmekle beraber genellikle 2018 yılı için %2,34 gecikme faizi oranındadır. Asgari tutarı da ödenmeyen kredi kartı borçları için ise yine 2018 yılı için en fazla aylık 1,84 akdi faiz uygulanmaktadır.

Not: Yasal takip durumlarında en yüksek faiz oranları kredi kartı borçları için uygulanmaktadır.

Uyarı: Kredi kartı borcunun ödenmemesi durumunda banka maaşın %25’lik kısmına haciz getirebilmektedir. Aynı şekilde taşınabilir veya taşınamaz mallar içinde bankaların icra uygulatma, haczetme hakkı bulunuyor.

Dikkat: Yasal takip başlatılması durumunda avukat ve icra masrafları çıkmaktadır.

*Gecikme ve akdi (alışveriş –  nakit çekim) faiz oranları piyasa faiz oranlarına istinaden, 3 ayda bir belirlenmektedir. Yetkili merci Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’dır.

–  1 Gün Geciktirme; Bir gün kredi kartı borcunu geç ödeme durumu;

Belirtilen ödeme zamanından son ödeme gününü 1 gün geçmesi durumunda ödeyeceğiniz tutar faizli tutar olmaktadır. Bu tutar ve oran, geciktirilen her gün kadar gecikme ve akdi faiz uygulanır.

  • 1 Ay Geciktirme: Bir veya bir ay geciktirme durumu aynı oranda mantık görür ve gün temelli olarak ödenmeyen gün kadar faiz uygulanır. Ayrıca kredi puanında ciddi düşüş oluşup, kredi siciline yansıtılır. Bir ay 30 gün geçmiş olarak görünecektir ve bu gün sayısında uygulanan faiz oranları borca yansımakta ve faiz oranları da bankadan bankaya değişmektedir.

Not: 1 Aylık gecikmelerde herhangi bir idari takip veya yasal işlem söz konusu olmamaktadır. Kredi sicilinde 1 ay gecikme yansıtılmaktadır. 1 Aydan sonraki ödenmeyen dönemde kart nakit kullanıma veya bankadan bankaya göre izlek değişikliğine bağlı olarak kart kullanıma kapatılır.

Tavsiye: Unutulmamalıdır ki Kredi Kartı, borçlanma veya hibe alışverişi DEĞİL, yalnızca ÖDEME aracıdır.

Bizi Takip Edin !
Etiket

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir