Banka KredileriKredi Kartı

Kredi Kartı Başvuru Neden Kabul Edilmez?

Ülkemizde neredeyse kredi kartına sahip olmayan kimse yok gibi! Son araştırmalara göre Türkiye’de 32 milyon kişinin kredi kartı kullandığı rapor edildi. Kredi kartı borçlarını düzenli bir şekilde ödeyenler için oldukça yararlı bir hizmet olsa da borçlarını ödeyemeyenler için ise bir sıkıntı haline dönüşebiliyor. Birçok banka borçlarını düzenli ödeme planıyla kapatmayan müşterilerine karşı oldukça sert olabiliyor bu da kredi notunu etkilediği için o kişilerin kredi kart başvurularını haliyle olumsuz etkiliyor ve reddedilmelerine sebep oluyor. Eğer kredi kartı başvurunuz onaylanmıyorsa bunun birkaç farklı nedeni de olabilir. Hadi bu nedenlere bir göz atalım!

Kredi Kartına başvurusunda dikkatli olun:

Eğer kredi kartı başvurusu yapıyorsanız ilk olarak sizin ihtiyacınız olduğu gerekli miktarı iyi bir şekilde karar vermeniz lazım. Bu şu yüzden önemli: Mesela 15 bin tllik limiti olan bir kredi kartı talebinde bulundunuz. Sizin bu limitteki kredi kartına sahip olabilmeniz için gelirinizin bu limitle orantılı olması koşulu vardır. Böyle olmadığı takdirde kredi kartı başvurunuz onaylanmayabilir ve sizin için sıkıntı yaratabilir.

Bankanıza yanlış bilgi vermeyin:

Eğer kredi kartı başvurusunda bulunuyorsanız herkes gibi size de belirli formlar verilecektir. Bu formları doldururken oldukça dikkatli olmanız gerekiyor. Bilgilerinizin doğru ve bütün olarak yazıldığından emin olun. Çünkü kredi kartı başvurusunda bulunduğunuz banka sizin bu bilgilerinizin doğruluğunu kontrol ediyor. Bilgilerinizde doğru olmayan bir bilgi girilmemişse başvurduğunuz banka size kredi kartı vermemeyi tercih edebiliyor. Bu yüzden bu konuda oldukça temkinli ve dikkatli olmanız da fayda var!

Faturalarınız ve önceki borçlarınız temiz olsun:

Bankalar, kredi kartı başvurusunda bulunan kişinin eğer ödenmemiş faturası mevcutsa ya da borçluysa kredi kartı vermeyi reddedebilir. Ayrıca daha önce eğer ihtiyaç/taşıt gibi krediler çektiyseniz ve bunlara ait ödenmemiş başvurularınız varsa ya da diğer kredi kartınızda da oluşan borçlar birikmişse bu sizin lehinize bir durum olur. Bu yüzden borçlarınız konusunda dikkatli olun.

Sigorta şart:

Kredi kartı başvurunuzun onaylanmasındaki bir diğer önemli etmen ise sigortanızın olması. Özellikle son altı ayda bir sigortanız bulunuyorsa kredi kartı başvurunuzun onaylanması çok yüksek bir ihtimale dönüşüyor.

Bizi Takip Edin !
Etiket

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir