BankalarKredi Kartı

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nedir?

Bankalar tarafından veya farklı kuruluşlarca kişilere verilen, günlük satın alma durumunda para ve çek kullanımını önlemek maksadıyla kullanılan ödeme biçimilerinden biri de Kredi Kartıdır. Alınan malın yahut yaptırılan hizmetin bedelini veren kurum – yerin ödemesi güvencesi şartıyla ödemeye yarayan kartlara kredi kartı denilmektedir. Asgari terimi, en aşağı, en düşük, en azından gibi manalara gelmektedir. Matematik terimi olarak minimumu ifade eder. Arapça kökenli bir sözcüktür.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı, sözcüksel mana bakımından Kredi Kartının en düşük ödeme tutarı, miktarı demektir. Temelde ise bankaların vermiş olduğu Kredi Kartından yapılan harcamanın ödenmesi gereken tutarın biraz daha aşağısındaki meblanın’ta kendisidir. Bu tutarın yalnızca ödenmesi de toplam aylık kredi kartı borcunun ertelenmesi için kafidir. Asgari Ödeme Tutarı, kredi kartı dönem borcunun son ödeme tarihine kadar ödenmesi gereken en düşük tutarı ifade etmektedir. Asgari Ödeme Tutarı’nın altında yapılan ödemelerde borç ödemesi sisteme yansımaz ve ödeme yapılmamış sayılır. Bu nedenle de kredi silici kötü etkilenmekte ve ilerleyen aşamada eve tebligat gönderilebilmektedir.

Halk nezdinde bilinen bir yanlış vardır. Asgari ödeme tutarı ödendiğinde işlenen faizin duruyor olması düşüncesidir. Mevcut 1000 TL aylık ödemesi bulunan kredi kartı borcu için asgari tutarı 250 TL olup, en az bu miktarda bir tutarın ilgili ay içerisinde ödenmesi gerekmektedir. 250 TL olan asgari ödeme tutarı ödense dahi işlenmekte olan faiz oranı ne yazık ki durmamakta, kalan 750 TL borç üzerinden devam etmektedir. Faiz uygulamasının durdurulması için ise ödenmesi gereken aylık tutarın tamamen ödenmesi gerektiği unutulmamalıdır.

UYARI: Asgari Ödeme Tutarı ödemesi yapıldığında ve bu huy alışkanlık edinildiğinde kişiyi birçok sürpriz beklemektedir. Evvela faiz oranı ve işlenme durumu hiç durmayıp, katlandığı için miktar yükselip, bir zaman sonra da artık sadece faizli borç ödemesi yapılmaya başlanır. Ana para ödemesi yüklü miktarda para isteyeceğinden borç oranı yüksek maliyet gerektirecektir. Diğer bir yandan bankaların en sevdiği müşteri potansiyeline sahip olmak için de yalnızca asgari ödeme yapmak yeterlidir. Çünkü en yüksek faiz oranları bu uygulama kapsamındadır ve bankalar kolayca para kazanabilmektedir bu sayede.

Tavsiye: Kredi kartı borçlarında çok zoraki bir durum olmadıkça asgari ödeme alışkanlığı edinilmemeli, her defasında borcun tamamı kapatılmalı veya aylık asli olan borç ödenmelidir.

Bizi Takip Edin !
Etiket

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir