BankalarKredi Kartı

Kredi Başvurum Neden Onaylanmamış Olabilir

Günümüz küresel ekonomisinin tüm insanlığı kredi kullanmaya zorladığı şehir yaşantısında ne yazık ki, kredilerin bilinçsiz kullanımından kaynaklı olarak olumsuz sonuçları da söz konusudur. Bu nedenledir ki, kredinin ticari bir ilişki olduğu unutulmamalıdır. Nasıl ki, her isteyene herkes borç vermez, bankalar da her önüne gelene kredi – borç vermemektedir. Kredi alımında en temel şartlar arasında 18 yaşını doldurmuş olmak, gelirin resmi olarak beyan edilebilir olması ve en az 3 – 6 ay kadar sigortalı olmak geliyor.

Kredi başvurusunun onaylanmama nedenleri arasında temelde şunlar vardır;

 • Düşük KKB Skoru (Puanı): Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulmakta olan bilgiler kredi çekiminde önemli etkenler arasındadır. Banka ile birey arasındaki ilişkiler hususunda bu kurum ve kurumun puanları devreye girmektedir. Kredi kartı borçları zamanında ödeniyor, çekler zamanında kapatılıyor ise bu kurumdan tam puan alınması olasıdır. Kredi Notu yüksek olduğunda yeni bir kredi başvurusunun onaylanma ihtimali çok yüksektir.
 • Kara Liste: Kredi puanı düşük olan kişiler kredi borçlarını 90 gün geciktirirlerse kara listeye düşerler ve 5 yıl çıkışları adeta imkânsız düzeyindedir. Bu durumdaki bireylerin kredi başvuruları onaylanmaz.
 • Kredi Puanı Bulunmaması: Bireyin bankalarla ilişkisinin ve bağının olmaması durumunda kredi puanı da bulunmaz. Bu durumda da banka bireyi tanımlamadığı için güvenilir kabul etmez ve kredi başvurusunu olumsuz olarak Ret ile yanıtlayabilir.
 • Gelir Yetersizliği: Kişinin bütçesinin yeterliliği önemlidir. Başvuru yapılan kredi tutarı ve faiz oranları bütçe ile orantılı olmalıdır. Bütçenin – gelirin üzerindeki kredi başvurularının onaylanma olasılığı da çok düşüktür.
 • Hatalı ve Yetersiz Başvuru: Bazen de sunulan belgelerin ve bilgilerin yetersizliği yahut yanlışlığından kaynaklı krediler onaylanmamaktadır. Formlar eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulmalı, eksiksiz ilgili birimlere teslim edilmelidir.
 • Her Kapıyı Aynı Zamanda Çalmak: Bir bankaya kredi başvurusu yapıldığında, o kredinin sonuçlanması beklenmeden diğer veya birkaç bankaya daha kredi başvurusu yapılması olumsuz sonuçlandırılmaktadır. Bankalar kaç bankaya kredi başvurusu yapıldığını görebilmektedir. Bir bankanın olumsuz yanıt verdiği krediye diğer bir banka da olumlu sonuç vermez, vermesi çok düşük ihtimaldir.
 • İflas Eşiğinde Kredi Başvurusu Yapmak: İflas halindeki birçok işletme sahibi krediye yönelerek hata yapmaktadır. “Uçan kuşa borcum var, bankam kurtar beni!” diyenler için işler oldukça zordur, zira bu durumda “düşenin dostu da olmaz” sözünü de unutmamak gerekiyor. Bu durumda yapılan krediler kabul edilmemektedir. Böyle bir durumda çaresiz kalındıysa en çok borç olunan banka ile borçlara ilişkin görüşmeler yapılmalıdır. Yeni krediyi bankalar vermez ama alacaklarını da hiç alamamak riskine girmez. Hâlihazırdaki borcun yapılandırılması veya kolay ödenebilir hale getirilmesi konusunda yardımcı olurlar.

NOT: Bankalar için bireysel geçmiş mühimdir. Bireyin geçmiş iktisadî ve ekonomik banka sicilini temiz tutması, kredi puanını yüksek bulundurması önem arz etmektedir. İpin ucunu kaçırmadan ve kontrollü olarak bankalarla ilişki içerisinde olunmalıdır. Bir kredi alınıldığında kredi puanının da düştüğü unutulmamalıdır.

Ayrıca bazı bankalar ki, büyük çoğunluğu kefil talep edebilmektedir. Bu kefillerin de olumsuz geçmişe sahip olması, kuşkusuz kredinin olumsuz sonuçlanmasına neden olmaktadır. Bunların ötesinde akılda olmayan daha birçok etkenden ötürü reddedilme durumu olabilir kredilerin. Geçmişte protesto edilmiş bir çek, küçük bir borcun ödenmesinde çıkan sıkıntı, bir günlük gecikmeli borç ödemesi, eksik tutar ödemesi gibi etkenler de olabilmektedir.

Kredi başvurusu onaylanmazsa: Bir banka kredi puanını yeterli bulmayabilir. Bu durumda farklı bir bankaya başvuru yapılmasında bir sakınca yoktur, zira farklı bir banka kredi puanını yeterli görebilir. Başvurunun olumsuz sonuçlandığı durumlarda önemli olan kabul edilmeme nedenlerinin iyi biçimde araştırılıp, tespit edilmesi ve bu durumların çözümlenmesidir. Geliri aşan bir durum söz konusu ise, gelir düzeyine uygun kredi talebinde bulunulabilir veya bu düzeyde kredi sunan bankalara yönelmek akıllıca olabilir.

Söz konusu husus hülasa edilecek olursa, durum olumlu ve olumsuz olarak listelenebilir.

Kredi Başvurusunda Olumlu Durumlar:

 • Son 6 aylık dönemde düzenli kredi, kredi kartı ve borç ödemesinin yapılması,
 • Eski tarihli ve düzenli kullanılmış mevduat hesabı sahibi olmak,
 • Uzun süreli hesap hareketleri gerçekleştirmek,
 • Farklı tipte (altın, döviz vb.) hesaplara sahip olmak,
 • Geçmişteki sorunlardan sonra düzenli ödeme yapılması (bu düzelmenin tek bir seferde gerçekleşmiş olması ve tekrar bozulmamış olması gerekmekte, dalgalanan bir kredi performansı bankalar için olumsuzluk teşkil etmektedir.)

Kredi Başvurusunda Olumsuz Durumlar:

 • Yasal takibe düşmek,
 • Gecikme sürelerinin uzatılması (uzun olması),
 • Geciken borç tutarının yüksek olması,
 • Son 6 aylık dönemde yaşanan gecikmeler,
 • Toplam borcun yüksek olması,
 • Farklı bankalarda dahi olsa birçok hesaba sahip olmak, altın ve döviz hesapları da dâhildir.
 • Limitin tamamen kullanılması,
 • Son dönemde çok sayıda hesap açtırılması,
 • Son dönemde çok sayıda başvuru bankaya ve çok sayıda kredi başvurusunda bulunulması,

UYARI: Asla gereksiz yere kredi başvurusu yapılmamalıdır. Duygusal davranılmamalıdır. Bireyin krediye olan ihtiyacı kadar, bankalarında kredi vermeye istekli olduğu ama tanımadığı ve alacağının şüpheli olduğu kişilere de kredi vermeyeceği unutulmamalıdır

Bizi Takip Edin !
Etiket

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir