Kosgeb

KOSGEB’E Nasıl Kayıt Olunur?

KOSGEB, adaylarının bu sistemi çok kullandığı son zamanlar da çok tercih edilen bu kuruma nasıl kayıt olacaklarını merak etmektedir. Bunun için sizlere bir araştırma yaptık. Hep birlikte göz atalım. KOSGEB veritabanı olarak bilinen sistem, destek almak isteyenlerin tüm bilgilerini ve işletmelerinin genel bilgilerinin tümünü veritabanına kaydetmelisiniz. Kuruma vereceğiniz tüm beyanlar da yanlışlık olması durumunda doğacak olan tüm hukuki sonuçlardan işletmeler sorumlu olacaktır.

Kayıt işlemlerini sıra sıra belirtelim. Öncelikle kayıt işleminizi zamanaşımı nedeniyle 15 dakika içerisinde tamamlamanız gerekmektedir. KOSGEB’e başvuru yapacak olan kişiler uygun nitelikleri olan kişiler 18 yaşını dolduran, terörizmle ilgisi olmayanlar ve de kurumun desteklediği bölümleri seçerek başvurabilir. Eğitim kurslarını bitiren kişiler bu kuruma başvuruda  bulunabiliyor.

Bu Yazıda Neler Bulacaksınız?

KOSGEB’E Nasıl Kayıt Olunur?

Kuruma kayıt olmak isteyenler için yazımızı derledik. KOSGEB sisteminden KOBİ/ Girişimci/ Giriş tuşuna basınız.  Önünüze çıkan sayfada KOSGEB’e Kayıtlı Değilseniz butona tıklamanız gerekiyor. Daha sonra işletme adınızı tüm unvanlarıyla birlikte yazmanız gerekiyor. Daha sonra işletmenizin statüsünü seçin, örneğin; limitet, anonim gibi seçenekler göreceksiniz. Vergi dairesini seçerken, işletmenizin bulunduğu ili seçmelisiniz. Bu siteden vergi dairesini seçin. Örneğin BAŞKENT, vergi numaranızı girin, eğer şahıssanız TC kimlik numaranızı girin. Bu ara da vergi numaranız 11 haneden fazla olmamalı. Daha sonra isim soy isim seçeneği çıkacak buradan ad ve soyadı girin ve gireceğiniz ismin yetkili kişi olmansa dikkat edin.

SSK veya BAĞ-KUR numaranızı girin, işletme kuruluş yılı, işletmenin bulunduğu yer, işletmenin ticari sicil numarası, bağlı bulunan meslek kuruluşu, faaliyet kodunuzu, nace seçim ekranında işletme türü, seçiniz. Daha sonra NACE üst kodu ve NACE ikili kodu girin. İşletmeye ait iletişim bilgilerini girmeniz gerekiyor. Aşamaları tek tek açıklamaya çalıştık. Umarım faydalı olmuşuzdur. Peki kayıtta istenen gerekli evraklar nelerdir birazda bunlardan bahsedelim. Devamı yazımızda.

KOSGEB’in Yerli ve Milli Üretim Destekleri

yurt dışından ithal mallar elde edenler, Türkiye’de yerli ve milli olarak üretim  yapacakları 5 milyon TL kadar destek verecektir. Bu programa katılacak işletmelere, 5 milyona kadar %70 oranında geri ödemesiz olarak tam destek verilecektir.  Türkiye’nin cari açık sorunu en büyük sorunlardan bir tanesidir. Bu nedenle bu açığı azaltmak adına ekonomiye katkı sağlayacak hedefler arasında yerini almaktadır. Kullanılan malların, yurt içi olarak üreticilerden temin edilmesi veya karşılanması KDV ülke içinde kalacak  ve bu yöntemle rekabet artırılacaktır. Bu malların yurt dışından tedarik edilmesi ise KDV oranı yurt dışına çıkmış olacaktır. Bu durum ise cari açığı kötü yönde etkileyecektir.2023 hedefleri arasında yerini alan vizyonda Dünya’da en büyük 10 ekonominin içerisinde olmak planlanmaktadır.

Bunun için genellikle cari açıkların azaltmasını sağlayabilmek adına faaliyetler devam ettirilmektedir. Bu bağlamda yerli üretimin artırılması ve yerli malların alımına önem verilmesi gerekmektedir. Destek programı da millileşmeyi mümkün kılmaya çalışmaktadır. Teknolojinin tabana yayılması, KOBİ ile büyük işletmelerin birlikte hareket etmeleri sağlanacaktır. Yerli üretim desteklenirse,  cari açıkta azalacaktır.  Büyük destek verilen bu proje ülkenin ekonomisine büyük önem sağlamaktadır ve bu konuda büyük hedeflerin olduğu bilindiği için Devlet açısından da işletmeciler açısından da büyük önem arz etmektedir.  Devlet üst limiti 5 milyon olarak belirlemiştir. Bu işlem dönemsel olarak alınır ve proje süresi genelde 36 ay olmaktadır.  Kurulun kararı neticesinde ek süre niteliğinde 6 ay süre verilebilmektedir. Bölgesel, sektörsel, ölçeksel kriterler özel hedef gruplarını dikkate alarak bu limiti geçmemek üzere artırılabilecek.

Bizi Takip Edin !

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir