Kosgeb

Kosgeb İş Planı Örnekleri

Her yıl yüzlerce esnaf ve girişimcinin umudu olan KOSGEB, 50 Bin Türk Lirası hibe ve 100 Bin Türk Lirası da kredi kapsamında projelere ve iş planlarına destek sağlamaktadır. Destekten faydalanmak için 32 saatlik KOSGEB Eğitim Programına dâhil olmak ve sertifika almak genel şartların başında geliyor. Ancak eğitime katılıp, sertifika alınsa bile iş projesinin kesin destek alacağı anlamı söz konusu değildir. KOSGEB’in istediğini bilmek ve iş planı örneği ile başvuru yapmak en mühim işlerin başında geliyor. Aksi durumda proje reddi kaçınılmaz olmaktadır.

Eğitim programı kapsamında projenin hazırlanışı ve detayları anlatılsa da yine de önceden kabul görmüş proje örnekleri tercih edilmektedir. Birden farklı hazır KOSGEB İş Planı Örneği bulunur. En çok tercih edilen 24 adet hazır iş planı örneği özenle hazırlanmıştır. 2017 ve 2018 yıllarında en fazla rağbet gören iş projeleri arasından Pastane ve Kafeterya iş planları bulunmaktadır.

Not: Örneklerin dışında bazı firmalar KOSGEB iş planı hazırlamaktadır. Belli ücret (1000 – 1500 TL) karşılığında proje hazırlattırılabilmektedir.

KOSGEB İş Planı Örneklerinde yapılacak iş öncelikle belirlenmelidir. İşe göre örnek seçmek uygun olacaktır. En yaygın iş planları arasında yer alanlara ait örneklerin temel detayları şu şekildedir;

Herhangi bir alanda iş planı bulunan girişimci,

 • Kuruluşa ait temel bilgileri,
 • İşletici kuruluşun bilgileri,
 • Hali hazırda var olan kuruluş bilgilerini evvelden hazırlanmış iş projesi örneğinden alabilir. Çünkü bu bölümde büyük oranda tüm sektörler için aynıdır.

İş Fikrinin Kısa Tarifi: Bu kısım alıntı yapmaya uygun olmayıp, özgün cümlelerle girişimci tarafından kaleme alınması uygun olacaktır.

Genel Olarak İş Kurma Süreci Tarifi: Bu bölüm de kurulacak işe bağlıdır. Önceki örneklerden alıntı yapmaya uygundur. Kişisel bilgiler, eğitim durumu, çalışılan işler, bilgi ve beceriler her projede örnek alınarak doldurulabilecek alanlardır.

Sektör Araştırması: Özgün biçimde sıfırdan yazılabileceği gibi örneklerden faydalanarak da oluşturulabilir.

Rakip Analizi: İş alanına ve çalışma çevresine ilişkin rakiplerin araştırması yapıldı mı? Benzer iş yapan rakipler var mı? Bunların kim oldukları, hizmet ve ürün pazarlama alanları nedir gibi suallere yanıt vermek amacıyla oluşturulması gereken bölümdür ve örneklerden alıntı yapılarak oluşturulabilir.

Ürün ve Hizmetlerin Tanıtılması: Reklam içeriklerinden mühim unsurlara kadar birçok detaya bu bölümde yer verilmelidir. Sunulacak hizmetlerden hizmetlerin alt kıvrım ve bölümleri de özgünce bu kısımda yer almalıdır. Bu kısmın oluşturulmasında tamamen alıntıdan ziyade örneklerden faydalanılması uygundur.

KOSGEB İş Planı Örneklerinin en önemli faydası tasarım ve taslağın kusursuz oluşturulabilmesidir.

2018 Yılında Onay Almayı Başaran Bazı İş Planı Projeleri

 • Deri mont, çanta, kemer ve ayakkabı satışına yönelik kurulacak mağazaya ait iş planı,
 • Kombi ve petek satışına yönelik iş planı,
 • Fabrikalara güç kaynağı panoların yapılması konusunda açılacak firmaya ait iş planı,
 • Elektronik yedek parçaların tamiri, uydu alıcısı ve vericisi projesi iş planı,
 • Optik gözlük kurum iş planı,
 • Güvenlik sistemlerine ilişkin proje iş planı,
 • T-Shirt üretim ve hazır giyim kurulmasına yönelik iş planı,
 • İncir işletmesi için hazırlanan özgün proje iş planı (Bütün meyve işletmeleri için düzeltim yapılabilmektedir.)
 • Oyuncak ve çocuk giyimiyle ilgili projeye ait iş planı,
Bizi Takip Edin !
Etiket

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir