Kosgeb

KOSGEB Hibe Kredisi Nasıl Alınır ?

KOSGEB, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde çalışan, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı‘dır. Yeni iş kurmak isteyen girişimcileri ve işlerini büyütmek isteyen girişimcileri desteklemek amacıyla kurulmuştur.

Ekonomik kalkınma, istihdam sorununun çözümü, istihdam sorununun çözümünde girişimciliği destekleme ve başarılı yeni işletmeler açmaya teşvik etme amacıyla KOSGEB Girişimci Kredisi, girişimcilere belli şartlar çerçevesinde hibe kredi vermektedir.

Belirlenmiş şartları yerine getiren ve kendi işinin patronu olmak isteyen girişimcilere 50 bin TL hibe, 100 bin TL geri ödemeli kredi KOSGEB tarafından verilebilmektedir.

KOSGEB Hibe Kredisine Kimler Başvuru Yapabilir ?

  • 18 yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları,
  • KOSGEB tarafından verilen uygulamalı eğitim desteğini alanlar ya da iş kurma danışmanlığı eğitimi alanlar,
  • Kurum tarafından üniversitelerde yapılmış olan genç girişimci geliştirme programına katılmış olanalar,
  • İŞGEM çatısı altında yer alan girişimcilerden 1 yıl içinde işletme açmış olan kişiler.

KOSGEB Hibe Kredisi Almak

KOSGEB, kendi internet sitesi üzerinden ilan açmaktadır. Bu ilana yapılan başvuruların değerlendirilmesi neticesinde, uygun bulunan adaylar KOSGEB eğitimlerine katılma hakkına sahip olurlar. Girişimci adaylar bu kurslar sonunda bir sertifika eşliğinde eğitimlerini tamamlarlar. İleride açılacak olan KOSGEB kredileri için bu sertifikayı hazırda bulundurmak oldukça önemlidir.

Aşağıda KOSGEB Hibe Kredisini almak için dikkat edilmesi gerekenler sıralanmıştır:

Girişimcilik eğitimi; yetkili kurum tarafından açılan kurslara katılmak ve kursu başarı ile tamamlamak kaydıyla sertifika sahibi olunmalıdır.

Şirket kurmak; yetkili kurumun açtığı kursu başarı ile tamamlamanın ardından alınan sertifika ile birlikte şirket kurulabilir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır, o da; şirket, sertifika alındıktan sonra kurulmalıdır. Sertifikadan önce açılan şirketler hibe avantajından yararlanamamaktadır.

Şirket ortaklığı; Tek başınıza bir şirket kurmanıza gerek yoktur. Kurulacak olan şirkette %30 hisse sahibi iseniz hibe programından yararlanabilirsiniz.

Cinsiyete göre destek oranı; Kadın girişimcilere %70, erkek girişimcilere ise %60 oranında destek verilmektedir. Bu fark, ülkemizdeki kadın girişimcilerin erkek girişimcilere göre daha az olmasından dolayı farklılık göstermektedir.

Ayrıca, geri ödemesiz hibe alabilmek için diğer projelerden farklı olarak, sizi ön plana çıkaracak en önemli etken, hazırlamış olduğunu projenin şehrinizde ya da bölgenizde bir benzerinin olmamasıdır.

Açılan şirket için yapılan tüm harcamalar fatura ile kayıt altına alınmalıdır. Bu giderler KOSGEB’e iletildiği takdirde 2 veya 3 ay içerisinde KOSGEB’den geri ödemesi alınmaktadır.  Burada dikkat edilmesi gereken bir unsur; KDV’nin dahil olmayacak olmasıdır. Ayrıca, açılan şirket için alınan ve kayıtlara geçen demirbaşlar 3 yıl boyunca satılamaz.

Bizi Takip Edin !

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir