Kosgeb

Kosgeb Destek Alabilecek Faaliyet Alanları Sektörler

Yeni iş kurma hayali kuranlara hibe ve kredi desteği sağlayan, girişimcilere destekler sunan KOSGEB’in destek alınabilecek faaliyet alanları ve sektörleri yıllık olarak belirlenmektedir. 2018 yılı için güncel olarak 13 farklı sektörde destekleme verilmekte olup, kriterlere uygun destekleme programlarıyla desteklenmektedir. Çoğunlukla da “Genel Destek Programı” kapsamında 50 Bin TL hibe ve 100 Bin TL faizsiz kredi desteği KOSGEB tarafından sunulmaktadır.

Destek Verilen 13 Sektör Listesi

 1. Madencilik ve Taş Ocakçılığı
 2. İmalat – İmalathane
 3. Elektrik, Gaz, Buhar ve İklimlendirme Üretimi ve Dağıtımı, Enerji
 4. Su Temini; Kanalizasyon, Atık Yönetimi ve İyileştirme Faaliyetleri
 5. İnşaat
 6. Toptan ve Parakende Ticaret; Motorlu Kara Taşıtları ve Motosikletleri Onarımı
 7. Ulaştırma ve Depolama
 8. Konaklama, Ağırlama ve Yiyecek Hizmetleri Faaliyetleri
 9. İdari ve Destek Hizmetleri Faaliyetleri
 10. Bilgi ve İletişim
 11. Mesleki, Bilimsel ve Teknik Faaliyetler
 12. Kültür, Sanat, Eğlence, Dinlenme ve Spor
 13. Diğer Hizmet Faaliyetleri

Konaklama, Ağırlama ve Yiyecek Hizmetleri Faaliyetleri arasında Bar, Taverna, Kokteyl Salonu, Diskotek, Birahane, Kahve ve Kıraathane gibi hizmet alanları hariç 14 farklı alandaki yeni iş fikirlerine ve yatırımına yönelik KOSGEB desteği sunulmaktadır.

Ulaştırma ve Depolama alanında se 38 farklı hizmet sahasına kredi imkanı sunulmakta iken, İnşaat sektöründe ise 4 farklı alanda destek programı bulunmaktadır. Bina dışı yapıların inşaatında 12, özel inşaat faaliyetlerinde ise 17 farklı alanda KOSGEB desteği verilmektedir.

KOSGEB tarafından en fazla desteklenen sektör ise İmalat sektörüdür. Gıda ürünlerinin imalatı, içeceklerin, tütün, tekstil ve giyim eşyalarının imalatı ile deri ve ilgili ürünlerin imaları, ağaç, ağaç ürünleri ve mantar ürünleri imalatı; saz, saman ve benzeri malzemelerden ötülen eşyaların imaları desteklenen öncelikli sektör faaliyet alanlarıdır. Kağıt ve kağıt ürünleri imalatı, kayıtlı medyanın basılması ve çoğaltılması, kok kömürünün ve rafine edilmiş petrol ürünlerin imal edilmesine yönelik iş kurulumlarında da KOSGEB desteği bulunmaktadır. Ayrıca kimyasalların ve de kimyasal ürünlerin üretimi, temel eczacılık ürünlerinin, eczacılığa dair malzeme üretimi, kauçuk ve plastik malzeme üretimi, diğer metalik olmayan mineral ürünlerin üretimi, bilgisayar ve elektronik – optik ürünlerin üretimi ile ilgili yeni iş kurulumuna yönelik destekler de sunulmaktadır.

Ana metal sanayii, makine ve teçhizat haricen fabrikasyon metal ürünlerinin imalatına ve elektrikli teçhizat ürünlerinin imalatına yönelik destek programları da KOSGEB bünyesinde sunulmaktadır. Başka alanlarda sınıflandırılamayan makine ve ekipman üretimi, motorlu kara taşıtı, römork (dorse-treyler) ve yarı römork üretimi, diğer ulaşım araçlarının üretimi de özellikle desteklenmektedir.  Mobilya üretimi ile beraber aynı zamanda mekine ve ekipmanları kurulumu ve onarımı sektörleri en fazla destek alan faaliyet alanları arasındadır.

KOSGEB tarafından 2. Olarak desteklenen sektör ise Ticarettir. Motorlu kara taşıtlarının ve motosikletlerin toptan ve perakende ticareti ile onarımına yönelik faaliyet alanı özel olarak desteklenmektedir. Toptan ticaret ve perakende ticaret kapsamında sağlanan iş yatırımlarına KOSGEB destek vermektedir.

Destek Verilmeyen Sektörler

Hayvancılık yapmayı planlayanlara büyükbaş yahut küçükbaş hayvan alımı için KOSGEB’ten destek alınamamaktadır. Bilinmelidir ki, İkame araç organizasyonuna yönelik (Rentacar) faaliyet alanlarına, otobüs firması kurulumlarına, aracılık hizmetleri yapmaya yönelik işyeri ve şirketlere, emlakçılık ve muhasebecilik sektörlerine KOSGEB destek vermemektedir. Alkollü içeçek hizmetleri sunan sektörler de KOSGEB’ten hiç bir şekilde HİBE veya KREDİ alamamaktadır.

Bizi Takip Edin !
Etiket

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir