Banka KredileriBankalar

Konut Kredisi Devam Eden Evi Satılabilir mi?

Son 5 – 6 yıl içerisinde ciddi oranda artış gösteren konut kredi kullanımına bağlı olarak gündeme gelen soruların başında da “Konut Kredisi Devam Eden Ev Satılabilir mi?” suali geliyor.  Bu sualin en temel nedenlerinden birkaçı ise henüz ev taksiti ödenmeden şehir değiştirme gerekliliği, konutun ihtiyacı karşılayamaması, ev taksitlerinin ödenmesindeki güçlüklerdir. Konut kredisi kullananların büyük bir oranı benzer sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır. Bu tarz bir soruna düşmemek için konut kredisi alınmadan evvel enine boyuna detaylıca iyi biçimde düşünüp taşınmak gerekiyor.

TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre Türkiye’de satın alınan evlerin (konutların) yaklaşık %40’ı konut kredisi kullanılarak alınmaktadır. “Konut Kredisi Devam Eden Ev Satılabilir mi?” sorusunun ise yanıtı kuşkusuz EVET olmakla beraber, yeterli nakit para olması durumunda da borç kapatılabilmektedir. Ayrıca konuk kredisi kullanımında uygulanan ipoteğin de kaldırılması mümkündür.

İpotek: Alacağı (borca) karşılık güvence sağlayan mal veya ürüne uygulanan resmi işlemdir.

Ev Satımı ve Alıcının da Kredili Ev Satın Alması: Borcu devam eden ev satılabilmekte ve ilgili ev de alıcısı tarafından yine konut kredisi kullanılarak satın alınabilmektedir. Bu durumda banka nezdinde yazışmaların ve devirlerin yapılması yeterli olmaktadır.

Temel İşleyiş ve İşlemler: Evvela ev alıcısının kredi başvurusunda bulunması gerekmektedir.

 • Kredi başvurusunun banka tarafından onaylanmasından sonra eve uzman (eksper) gönderilmekte ve gelen raporda evin hangi bankadan ipotekli olduğu belirtilmektedir.
 • Kredi başvurusunun yapıldığı banka şubesi, ipotek sağlayan yani kredili bulunan banka şubesinden yazı talep eder. Bu yazıda kredi borcunun kapatılması durumunda ipotek kaldırma yazısının verilmesi, güncel kredi kapama tutarı yazılı bulunmaktadır.
 • İlgili şube evvela yazıyı gönderip, tabuda satış işlemini gerçekleştirir. Yeni kredi kullanılan bankanın tapu üzerine ikinci derece ipotek konulur.
 • Kredi açılışı ise tapu satışı yapıldığına ilişkin belgelerin bankaya gelmesinden sonra yapılır.
 • Açılacak olan konut kredi tutarı alıcıya değil, önceki bankaya ödenir. Borç kapatıldıktan sonra diğer kalan tutar başvuru yapan kullanıcıya ödenir.
 • Kredi ödemesinin ardından ipotek kaldırma yazısı şubeden alınır.
 • Alınan ipotek kaldırma yazısı da tapuya teslim edilir.

Kredisi Devam Eden Evin Satımında Önemsenmesi Gereken Masraflar

Unutulmamalıdır ki, konut kredisi ile alınan evlerin önceden satılması durumunda erken kapatma cezası uygulanır. Kalan vade 36 aydan uzunsa kalan anaparanın %2’si, vade 36 aydan kısaysa %1’i kadar cezai bir tutar işlenir ve borçlanma oluşur. Kredi kapatma, ev satımı durumunda bu tutar ve ceza da dikkate alınmalıdır.

Kredi Borcu Devam Eden Evin Nakit Halde Alınması

Bahis olan “blokeli çek” yöntemi güven sorununu ortadan kaldırmaya yönelik geliştirilmiş bir uygulamadır. Tarafların (alıcı ve satıcı) birbirlerine güveni ve itimadı tam ise böyle bir uygulamaya gerek bulunmamaktadır. Ancak güven her ne kadar tam olsa dahi, dünyevi veya farklı kontrol dışı işlemlerden ötürü mutlaka kullanılması tavsiye edilir. İlgili kişiyle mutabakat sağlansa bile, ani bir ölümde bu söz ve güven geçersiz kalabilir. Bu nedenle mutlaka uygulanması önerilir.

 • Konut kredisinin devam etmekte olduğu bankadan güncel kredi anapara borcu ve erken kapatma borcunun toplam tutarı öğrenilir. Bu süreçte günlük faiz uygulandığı ve bu durum hesaplandığı için konut kredisinin kapatılacağı güne kadar, cüzi veya değişken bir miktar kapatma tutarı farklılığı görülebilir. Bu durum göz önünde tutulmalıdır.
 • Hesaplanan kredi kapatma tutarının dışında evin maliyeti (tutarı), alıcı tarafından bankaya yatırılır. Neredeyse bütün bankalar “Blokeli Çek” işlemi yapmaktadır. Bu yüzden hangi bankaya para yatırılıp, işlem yaptırıldığı önem arz etmez. Ancak kredi borcunun devam ettiği bankaya yatırılıp, bu banka üzerinden işlemlerin yaptırılması gerek zaman, gerek kolaylık açısından fayda sağlayacaktır.
 • Yatırılan tutar karşılığında ise banka, “blokeli çek” verir. Blokeli çek bankaya tekrar geri verilmedikçe para çekme durumu imkânsızdır.
 • Tapuda ipotekli evin satışı gerçekleşir ve blokeli çek de satıcıya verilir.
 • Satıcı ise bu blokeli çek ile alacağı parayı bankadan tahsil eder.
 • Kredi borcu bulunan bankaya evvelden hesaplanmış kapama cezasının tutarı yatırılır ve tapu üzerinden ipoteği kaldırma yazısı teslim alınır. Bu süreçte şayet banka bu işlemi yalnızca alıcının yapmasına yetki vermezse, satıcının da bankaya gelmesi gerekmektedir.
 • Bankadan alınan yazıyla ipotek tapu üzerinden kaldırılır. Akabinde ise işlem tamamlanır.

Ayrıca muhakkak bilinmelidir ki, blokeli çek için belli bir miktar ücret ödenmesi gerekiyor. Bu tutar işlemin yapılacağı banka ve tutara göre değişiklik gösterir.

Uyarı: Konut kredisi ile ev satın almadan önce gerek sıfır ev alımı için gerekse kredili evi yeniden kredi ile alacak kişi için bir kez daha düşünmesi tavsiye edilir.

Bizi Takip Edin !
Etiket

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir