Banka Kredileri

KOBİ Kredisi Yapılandırma 2019

Ülkemizde ekonomik ve kültürel anlamda faaliyet gösteren birçok farklı büyüklükte işletme bulunmaktadır. Finansal anlamda ülkenin milli gelir hesaplamalarının ve makroekonomik değerlerinin daha doğru bir şekilde oluşturulması için, özellikle finansal sektörde alınan kararla işletmelerin büyüklüklerine göre farklı sınıflandırmalar söz konusu olmuştur. Bu sayede belirlenen teşvikler daha amacına uygun olacak ve kullandırılan krediler işletmeler için adeta kurtarıcı bir sermaye görevini görecektir. Son yıllarda adından sıkça bahsedilen KOBİ ise küçük ve orta büyüklükte bulunan işletmelere verilen isimdir.

Bir işletmenin KOBİ olması için, öncelikle yapısal ve mali anlamda resmi kanunlarda belirtilen tanıma da en uygun şekilde kendisini dizayn etmesi gerekmektedir. KOBİ tanımı ile ilgili en güncel yönetmelik ise 24 Haziran 2018 tarihinde meydana getirilmiştir. KOBİ firmaları, bazı durumlarda krediler çekerler ve bu kredilerin geri ödeme planlarını imzalarlar. Fakat ekonomideki durgunluk ve genel piyasa düzeninden dolayı, bazen KOBİ’ler kredilerini ödemekte zorlanırlar. Bunlardan sonra ise KOBİ’lerin yaptığı uygulamaların başında kredi yapılandırma işlemi gelmektedir.

KOBİ’ler iki farklı durumdan dolayı kredi yapılandırma işlemine başvururlar ve bankalarla anlaşmaya çalışırlar. Bunlardan birincisi KOBİ’lerin borçlarını artık ödeyemez duruma gelmesi ve bu durumdan dolayı uzun vadede finansal kimliklerinin kötü noktaya düşmesini istememelerinden kaynaklanır. İkinci durum ise genel olarak KOBİ’lerin değişen faiz oranlarından yararlanmak istemesi ve bu yüzden sözleşme değişim isteğinden kaynaklanmaktadır.

KOBİ Kredi Yapılandırması 2019

Kobi kredi yapılandırması işlemi, aslında KOBİ’lerin, kredi borcunun ödenmesi esnasında bankanın sunduğu geri ödeme planında değişiklikler meydana gelmesinden kaynaklanmaktadır. Bu yüzden de KOBİ’ler bankalara başvurarak, gerekli şartların bir daha gözden geçirilmesi ve yeniden bir geri ödeme planı sözleşmesi hazırlanmasını isterler. Bakıldığı zaman güncel faiz oranlarına göre düzenlenecek bu sözleşme, bazı durumlardan KOBİ’ler için daha avantajlı olabilir.

KOBİ’ler İçin Kredi Yapılandırmanın Avantajı

Kredi yapılandırma sayesinde, KOBİ’lerin sahip olduğu toplam borç tutarı aşağı çekilecek ve bu sayede belki de daha düşük faizler üzerinden borç ödenecektir. Uzun vadede ise KOBİ’lerin finansal kimlikleri kurtarılacak ve zarar görmemiş olacaktır.

Bizi Takip Edin !

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir