Finans

Kişisel Finans Analizi

Yapacağınız bu analiz ile kendi finansal durumunuz hakkında yorumlar yapmanız mümkündür.

Kişisel Finans Analizinin Faydaları

Bu analizi yapmak için çok detaylı incelemelere ve yüksek rakamlarla hesap yapmanıza gerek yoktur. Bu hesabı yapmanız süreç içerisinde gelişmiş ya da gelişebilecek olumlu ve olumsuz finansal eylemlerinizi yönetmeniz konusunda size yardımcı olacaktır. Kişisel finans analinizi yaparak alacağınız finansal kararlarda beklenmedik olumsuz durumlarla karşılaşmanızı engelleyebilir, bir adım atmadan önce size yansımasının ne olacağını öncesinde kestirme şansı bulabilir, dolayısıyla riskli hamlelerden kaçınabilirsiniz.

Kişisel Finans Analizi Nasıl Yapılır?

Kişisel finans analizinde asıl sorgulayacağınız konu mevcut parasal kaynaklarınızı kaybettiğiniz takdirde hayatınıza devam edip edemeyeceğiniz, şayet edebiliyorsanız bunu ne kadar süre yapabileceğinizdir. Çalıştığınız işinizden ayrıldığınızı düşünün. Günümüz şartlarında şayet şanslıysanız bir sonraki ay zorunlu ödeme kalemlerinizin tarihi gelene kadar iş bulabilirsiniz. Ancak yeteri kadar donanımlı ya da şanslı değilseniz bu süre içerisinde tekrar iş bulmanız oldukça zor olacaktır. İşte kişisel finans analizinin ilk sorusunu bu evrede sorabilirsiniz. İşinizi kaybettiğiniz anda bir sonraki ay bir maaşınız varmış gibi standartlarınızda ödün vermeden ya da küçük miktarlarda ödün vererek hayatınıza devam edebilir misiniz? Cevabınız evet olmalı. Eğer bu soruya evet yanıtını veremiyorsanız tavsiyemiz hemen kenara para atmaya başlamanız ve olası zor zamanlar için para biriktirmeniz. Zira bahsettiğimiz süreçlerde size destek sağlayacak yakınlarınız yoksa sadece kendi birikiminizden güç alabilirsiniz.

Kişisel finans analizi yaparken sorgulayacağınız bir diğer durum ise geçmişteki mali durumunuz ve bugününüzdür. Basit bir soruyla bu sorgulamaya girişebilirsiniz. Günümüz standartlarında hepimiz gerek kişisel gerek bankalara bir takım borçlar yapmak durumunda kalıyoruz. Uzun süredir çalışıyorsunuz ve hayatınızı kazandığınız parayla idame ettiriyor, günü gelen ödemelerinizi yine kazandığınız para ile yapıyorsunuz. Peki ya borçlarınız? Borçlarınız geçen yıla göre azaldı mı yoksa arttı mı? Bu soruya azaldı yanıtını verebiliyorsanız doğru kararlar alıyorsunuz demektir. Ama sorunun yanıtını hayır olarak verdiyseniz bir an önce savurganlığı bırakıp yaptığınız kontrolsüz harcamaları kısıtlamalısınız. Çünkü geçmişte aldığınız kararlar bu gününüzü, bugün almakta olduğunuz kararlar geleceğinizi etkileyecek.

Bizi Takip Edin !

İlgili Makaleler

Bir Yorum / Başvuru

 1. *% 3 faizli kredi oranı sunar
  * Nakitsiz Girişimci İçin Sigorta
  * Para garantisi
  * 10,000 TL’den 100,000,000 TL’ye kadar kredi teklifi

  İyi kredi puanıyla, Credit Financier Home, bireysel veya şirket veya kooperatif derneklerine, endüstriyel ve kişisel çıkarlar için teminatlı krediler ve teminatsız krediler sunar.

  İletişim Adresi:
  WhatsApp: +15184181390
  Doğrudan posta:
  creditfinancierhome@gmail.com 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir