Banka Kredileri

Keçi Kredisi Nasıl Alınır?

Keçi Kredisi Nasıl Alınır?
Keçi Kredisi Nasıl Alınır?

Keçi kredisi, diğer tabiriyle küçükbaş hayvancılık için kredi çekme durumu günümüzde çiftçiler için büyük önem arz etmektedir. Keçi Kredisi, koyun, kuzu, keçi, teke yetiştiriciliğine yönelik kredi çeşitidir. Keçi Kredisi, devlet destekli olabildiği gibi, aynı zamanda bankalardan da düşük faiz oranlarıyla alınabilmektedir. Birçok banka vadeli ödeme kolaylıkları sunar. Merinos, Mor karaman koyunu, Ak karaman koyunu, Dağlıç koyunu, Sakız koyunu, kıvırcık koyun, Karayaka, İvesi, Malya, İmroz (Gökçeada) koyunları, Tuj ve herik cinsi küçükbaş hayvanlar, Hemşin koyunu, ödemiş ve tahirova ile Ege koyunu teşfik ve kredi kapsamında görülen hayvanlardır.

Keçi yetiştiriciliğinde kredi kapsamında olan keçi cinsleri şunlardır;

 • Kıl keçisi
 • Ankara tiftik keçisi
 • Etçi boer keçisi
 • Damaskus keçisi
 • Maltız keçisi
 • Saanen keçisi
 • Honamlı keçisi
 • Norduz keçisi.

2020 Yılı Keçi Kredisi ve Alımı

2020 yılında çiftçilere destek mahiyetinde 300 küçükbaş koyun hibesi verilmesi kararlaştırılmıştır. Bunun dışında 300 koyun desteği verilen çiftçilere asgari ücret düzeyinde bir de maaş bağlanması söz konusudur. Bu projenin temel şartları ise Bakanlık tarafından açıklanacaktır. 5 büyükbaş damızlık düve sahibi olan çiftçiler 3 yıl içerisinde 15 büyükbaş hayvan sahibi olacaktır. Bu destek sayesinde çiftçilere 30 bin Türk lirası hibe (geri dönüşümsüz – karşılıksız) kredi ve 100 bin Türk lirasına kadar da faizsiz kredi imkanı ile koyun-keçi kredisi çekme olanağı sunulmaktadır.

Keçi Kredisi Temel Şartlar

Koyun – Keçi kredisi veren kurum ve kuruluşların en önemlisi Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığıdır.

Keçi Kredisi kapsamında olan iller

Karaman, Aksaray, Ankara, Bingöl, Çankırı, Çorum, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Malatya, Osmaniye, Niğde, Yozgat illeri için Akkaraman cinsi desteği bulunmaktadır.

Edirne, Bursa, Balıkesir, Çanakkale ve Kocaeli illeri için de Bozsığır ırkı desteklenmekte iken, İstanbul, Tokat, Afyonkarahisar, Amasya, Balıkesir, Samsun, Düzce, Bitlis, Sivas, Diyarbakır, Muş, Kayseri, Kütahya, Çorum, Giresun, Bartın, Kocaeli, Yozgat ve Tekirdağ illeri için de Anadolu Mandası desteklenmektedir.

Balıkesir, Kırklareli’nde Kıvırcık, Tokat’ta Karagül, Aydın’da Çine Çapan ve Erzurum, Ardahan ve Artvinde de Hemsin ırkları desteklenmektedir. Kars, Kilis, Hatay, Rize, Şanlıurfa ve Mesin gibi daha birçok il ve ilçede farklı türlerde keçi – koyun desteği bulunmaktadır.

Keçi Teşvik Kredisi Genel Şartları

En karlı küçükbaş yetiştiriciliğinin başını çeken keçi, Türkiye ve civar iller için de büyük önem arz etmektedir. Gelişimini ve yaygınlığını artırmak amacıyla da birçok teşvik programları oluşturulmuştur. Yeni bir işe atılmak isteyen girişimci ruhlu vatandaşların alabilecekleri en önemli teşviklerden birisi Keçi Kredisidir. En önemli şart ise keçi üretimine yönelik girişimde bulunulması ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır.

KOSGEB, Kredi imkanı sağlamakta ve keçi yetiştiricilerine büyük olanaklar sunmaktadır. İlgili kurumun onay verdiği belli il ve ilçeler olup,  devlet teşviklerinden sayılmaktadır. Aşağıda listelenen illerde ve bu illere bağlı ilçelerde ikamet eden her Türk vatandaşı bu kredi imkanına başvuru yapabilmektedir.

 1. Ankara
 2. Amasya
 3. Aksaray
 4. Ağrı
 5. Afyonkarahisar
 6. Amasya
 7. Ardahan
 8. Aydın
 9. Bursa
 10. Burdur
 11. Balıkesir
 12. Çankırı
 13. Çorum
 14. Çanakkale
 15. Diğerbakır
 16. Denizli
 17. Erzincan
 18. Elazığ
 19. Erzurum
 20. Hatay
 21. Isparta
 22. Giresun
 23. Kütahya
 24. Konya
 25. Malatya
 26. Kastamanu
 27. Kars
 28. Kahramanmaraş
 29. Karaman
 30. Mersin
 31. Mardin
 32. Manisa
 33. Nevşehir
 34. Muş
 35. Ordu
 36. Samsun

Keçi Kredisi Veren Bankalar

Keçi ve keçi sütü üretimini yapmak isteyenler için aynı zamanda bankalar tarafından da verilen krediler mevcuttur. Kamusal sermayeli mevduat bankaları arasından Türkiye Cumhuriyeti Ziraat bankası, Türkiye Vakıflar bankası ve Türkiye Halk bankası keçi kredisi desteği sunarken, Özel sermayeli mevduat bakaları arasından da Türkiye İş bankası, Akbank, Anadolubank, Turkish bank, Şeker bankası, Türk ekonomi bankası, Yapı ve kredi bankası yine benzer şart ve prosedürlerde keçi kredisi imkanı sunmaktadır.

Burganbank, Denizbank, HSCBS, Türkiye Garanti Bankası gibi yabancı sermayeli bankarda da kredi imkanları bulunuyor.

Bankaların kredi sunum şartlarının genelinde şunlar bulunmaktadır;

 • Alınacak keçilerin 9 ile 24 aylık olması gerekliliği,
 • Alınacak keçilerin keçi miktarı en az 25 olmalı,
 • Keçi kayıt sistemlerinde kayıtlı olmalı,
 • Keçi cinsleri Kıl keçisi, Ankara keçisi, Sanem keçisi, Damaskus keçisi ve Kilis keçisi olmalıdır.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Hibe Teşvik Programları

2017’de alınan karar neticesinde Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun onay verdiği illerdeki her Türk vatandaşı için yüzde 70 oranında hibe kredi olanakları sunulması resmi gazete ilanıyla bu yasanın yürürlüğe girmesi sağlanmaktadır. Haricen de 500 adet ve üzerinde keçi alımı yapacak cesur girişimcilere ise %50 oranında ihtiyaçları için hibe kredilerinden yararlanma hakkı tanınmaktadır. Başvuru işlemleri İl Tarım Müdürlüklerinde yapılmaktadır. Başvurusu kabul olunan vatandaşlar, TC. Ziraat Bankasına başvuruda bulunmaları ilaveten gerekmektedir.

TKDK (Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu), tarafından keçi ve keçi sütü üretimini artırmak maksadıyla destek kredileri bulunuyor. Öyle ki, bu krediler 42 ili kapsamakta ve %80’e varan hibelerden oluşmaktadır. Aranan şartlar ise şunlardır;

 • 101-1 Süt üreten tarımsal işletmeler
 • 101-2 Kırmızı et üreten işletmeler
 • 103-1 Süt ürünlerinin pazarlanması
 • 103-2 Kırmızı et ürünlerinin pazarlanması

İlgili 42 ilden birinde ikamet etmek ve çağrı ilanlarını da gözetlemek gerekiyor. TKDK’ye başvuruda bulunulmalı ve ilanları takip etmek gerekmektedir.

Bizi Takip Edin !
Etiket

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir