Finans

Karşılıksız Çek Nedir Nasıl Tahsil Edilir?

Ticari hayatta nakit para yerine geçen ödeme aracı çekler bazen elde olmasına rağmen bankada hüsranla karşılaşılabilmektedir. Çek bankaya iletildiğinde banka karafında üzerine “karşılıksızdır” ibaresi yazılar ilgilisine geri verilme durumları sıkça karşılaşılan durumlardandır. Böyle bir durumla karşılaşılması halinde işinde uzman avukat yardımıyla çek tahsili ve bu duruma sokan kişilerin ceza alması sağlanabilmektedir.

Evvela çeki veren kişi veya kurumlara karşı icra takibi başlatılmalıdır. İcra Müdürlüğü’nde dosya açılmasının akabınde ilgililere ödeme emri tebliği edilmelidir ve tebliğ süresinden evvel 5 gün süesince itiraz yapılmadığı taktide ilgililerin üzerine kayıtlı mal varlıklarına ya da 3. Kişilerde bulunan alacaklara haciz konulabilir. Hatta başka bir bankada hesapları bulunuyorsa bu hesaplara da haciz konularak zarar telafi edilir. Daha da ilerisinde fiili hacze de gidilebilmektedir. Ancak elbetteki yapılacak işlemler mağdurun durumuna göre değişmektedir.

Çek İbraz Mühleti

Çek tahsilinde mühim olan ibraz süresidir. İbraz süresi, çeki elinde tutan kişinin çekin tahsilini sağlayabilmesi için bankaya başvuru yapmak zorunda olduğu sürecin tamamıdır. Şayet ibraz süresince bankaya başvuru yapılmazsa çekin tahsilatı yapılamamaktadır. Genel çek ibraz mühletleri;

  • Düzenleme ve ödeme yerinin aynı olması durumda ibraz süresi 10 gündür.
  • Düzenleme ve ödeme yerinin farklı olması durumunda ibraz süresi 1 aydır.
  • Düzenleme ve ödeme yeri farklı kıtalardaysa ibraz süresi 3 aydır.

Önemli Hususlar

Ödemeyi çekle alan işletme veya kişilerin muhakkak dikkat etmesi ve göz önünde bulundurması gereken birkaç husus bulunmaktadır. Bunlar;

  • Türk Ticaret Kanunu maddelerinde çekte bulundurulması zorunlu bazı durum ve kayıtlar mevcuttur ki, bunlarda bir noksanlık söz konusu ise o çek KESİNLİKLE geçersizdir ve yalnızca bir kağıt parçası muamelesi görecektir.
  • Yerli bankalarca verilmiş seri numaralarıyla karekod çek üzerinde KESİNLİKLE bulunmalıdır. Aksi durumda yine çek geçersizdir.

Karşılıksız Çek, karşılığı olmayan geçersiz çek demektir. Karşılıksız çek veren kişi ve kurumlara Türk Ceza Kanunu kapsamında ceza verilmekte olup, özel yaptırımlar uygulanmaktadır. Ancak bu durumun hakkı teslim olması için bazı unsurların göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Bu unsurlar;

  • Çekin kağıttan ibaret olmaksızın çek olma koşullarını barındırması gerekmektedir,
  • Bankaya ibraz edilmelidir.
  • İbraz gününde karşılıksız çıkmalıdır,
  • Banka tarafından karşılıksızdır diye ibareyle çekin damgalanması gerekmektedir,
  • Yeni sahibinin ise mutlaka şikayette bulunması gerekmektedir.

Not: Karşılıksız Çek Tahsili konusunda yardımcı olan veya yol yordam gösteren kurum ve kişiler bulunmaktadır. Mağduriyet giderimi adına yardımcı bu kuruluşlara müraacat edilebilir.

İlgili çek üzerinde aynı zamanda ödeme yapacak yerin belirtilmesi, muhatabın ticaret unvanı da mutlaka gösterilmiş olmalıdır. Düzenleme tarihi bulunması şarttır. Diğer geçerlilik koşulu da imzadır ki, tarafların imzası bulunmalıdır.

UYARI: Karşılıksız çek kırdırma, bozdurma, işleme ve tahsili konusunda işlem sürdüren birçok dolandırıcı kurum, firma ve kişi bulunmaktadır. Karşılıksız çek mağduru olunduğu yetmezmiş gibi, bir de dolandırılma tehlikesi olduğu ASLA unutulmamalı, güvenilir yer ve kişilerle bu hususa adım atılmalı, bilinçli olunulmalıdır.

Tavsiye: Ticari faaliyet yürüten yürüten kişi ve firmaların Çek’ten öte daha makul nakit,  doğrudan ödeme gibi tahsilatlarla ticaret yapmaları tehlikeli işlem ve mağduriyet neticelerinden uzak durulmasını sağlayacaktır.

Bizi Takip Edin !
Etiket

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumaya Değer :)

Close