Kosgeb

Kanatlı Hayvan Hibe Desteği

Kanatlı Hayvan Hibe Desteği
Kanatlı Hayvan Hibe Desteği

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı destekleme kurulu Türkiye’de genel olarak 3 ana başlık altında hayvancılık işine destek vermektedir. Kanatlı hayvan hibe desteği 2020 bu yıl da et, süt ve de yumurta üretim alnında da bu ana başlıkları altında, kırmızı et ve kanatlı et üretimleri, balıkçılık ve arıcılık alanlarında da çiftçi, girişimci ve yatırımcılara hibe ve kredi olanakları sunmaktadır. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından da 2011’den bu zamana Türkiye’de kırsal alanda da toplam 6,7 milyar TL’lik yatırımlara imza atılmıştır.

IPARD programı alanında 6 yıl boyunca gerçekleşen kredi destekleri ve de hibelerden toplamda 11 bin girişimci – yatırımcı ve çiftçilerimiz yararlanmıştır. 2014 – 2020 yılları kapsayan ve de IPARD II Programı alanında da Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, girişimci sayıları 20 bin, yeni istihdam sayılarının da 110 bine çıkarmayı öngörmekteyiz. Bu alanda da yeni dönemler için hibe ve kredi oranları artmıştır. Hayvancılık ve kırmızı et üreticilik alanında ön planda olduğu bu dönemde, 291 projeye 300 milyon lira destek vermiştir.

TKDK’dan tavukçuluk hibesi almak için koşullar nedir?

Öncelik ile TKDK’dan kanatlı hayvan hibe desteği almanız için TKDK’nın proje alanına aldı 42 ilden birinde faaliyet gösteriyor olmanız gerekmektedir. IPARD da Kırsal Kalkınma Projesi içerisinde kanatlı hayvancılık projesi 3 ana başlıkta şekilleniyor: Kanatlı Et Üretimi olan Tarımsal İşletmeler, Yumurta üretimi yapan Tarımsal İşletmeler ve Kanatlı Et ürünleri işleme ve Pazarlanması. Bu başlıkların altında şekillenmiş olan tedbirlerin de kendi içinde farklı şartları mevcuttur. Sırası ile verilecek olursa;

Kanatlı Et Üretimi olan Tarımsal İşletmeler için: Yatırım sınırı için en az 5 bin en fazla 50 bin  broy minimum 1.000 maksimum 8 bin hindi ve en az da 350 en fazla 3 bin kaz olması gerekmektedir. Bu alanın içindeki TKDK destek miktarları ise, her bir proje durumu için uygun yatırımlar çevresinde toplam değerlerin minimum ve maksimum limitleri bulunuyor 20 bin euro ve 500 bin euro araların da değişirken, kaz çiftlikleri için üst limit 250 bin euro dur. Bu alan kapsamı içinde hibe destekleri yatırım miktarının yüzde 60’ı tutarında verilmiştir. Ayrıca da başvurulan girişimcilerin yaşının 40’ın altında olması durumunda da bu oran yüzde 65’e kadara çıkar ve de böyle olmaktadır.

Yumurta Üretimi yapan Tarımsal İşletmeler için: TKDK minimum olarak 20 bin maksimum 100 bin yumurta tavuk çiftlikleri desteklemektedir. Ve bu alanda da, tesisler de ve ekipmanlar da yenileme ihtiyacı bulunan yatırımcıların destekleneceği gibi tesislerini, yerleşim bölgesinden uzak bir alana taşıyanlar, hayvan rahatlığını sağlamak isteyen tarımsal işletmeler ile, alanı artırmak için başvurulan yatırımcılara olanak sağlamıştır.

Bizi Takip Edin !

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir