SGK

İşten Ayrıldıktan Sonra SGK Ne Kadar Geçerli?

SGK kayıtları için bildirme süresi ne kadardır ve SGK işten ayrıldıktan sonra da geçerli midir? Sağlık ve diğer hizmetlerinden ne kadar süre yararlanılabilir. SGK işe başlama ve çıkış tarihlerinin ne zaman ve nereye bildirilmesi gereklidir. Tüm detaylar için okumaya devam edin.

SGK İşten Ayrılma Bildirim Süresi

SGK’lı çalışanlar için işten ayrıldıktan sonra, bildirim yapılması gereklidir. Mevzuatlar ve usullere göre belirlenen SGK kayıtları, 5510 sayılı kanunda belirtilmiştir. SGK’ya kayıtlı çalışanların, işten ayrılmalarından sonraki 10 gün içerisinde SGK’ya bildirmeleri gereklidir.

Bildirimin sonrasında SGK tarafından inceleme yapılarak, SGK sistemine kayıt oluşturulur. İşten çıkış tarihi ve toplam ödenen sigorta primleri, SGK sistemine kaydedilir.

İşten Ayrılma Sonrası, SGK’dan Yararlanma Süresi

İşten ayrılma sürecinden sonra, sigorta türüne göre yararlanma opsiyonları sunulur. Sigortalı çalışanların prim ve sigortalılık çeşitlerinde göre, işte çıkma sonrasında da yararlanım süreleri belirlenir. Buna göre;

  • Son 1 sene içerisinde yatırılan primlerin 90 günden az olanlar için 10 gün ilaveten yararlanım sağlanıyor. SGK sağlık hizmetlerinden 10 gün daha yararlanma sağlanmaktadır.
  • Son 1 sene içerisinde yatırılan primleri 90 günden daha çok olanlar için ise 100 güne kadar yararlanma sağlanmaktadır.

SGK’dan yararlanma opsiyonları için güncel son sene içerisinde sigortalılık süresi önem taşır. Sigorta primlerinin eksiksiz ve tam olarak yatmış olması gereklidir.

SGK’dan Ayrılma Kaydı Sonrasında Yapılması Gerekenler

Sigortalı çalışanların işten ayrılma sonrasında, SGK hizmetlerinden yararlanabilmeleri için gelir testi yapılması gereklidir. Bu süreçte SGK’dan yararlanım sağlayıp gelir testi yaptırmayanlar için 245 TL ceza uygulanmaktadır.

Ayrıca GSS olarak nitelendirilen Genel Sağlık Sigortası kayıtlarının şahsen yapılması gereklidir. SGK il müdürlüklerine doğrudan yapılması gereklidir. Uygulama kapsamında; yararlanılan sağlık hizmetlerinde sigorta ödemesi kişi tarafından yapılır. SGK tarafından yapılan inceleme ve değerlendirmeler kapsamında, kişilerin gelir testlerine ve durumlarına göre sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanma sağlanabilmektedir.

SGK İşten Çıkma Sonrasında Neler Yapılmalıdır?

Sgk’ya kayıtlı çalışanların işten ayrılma sonrasında, ilk 30 içerisinde İŞKUR’a  bildirmeleri gereklidir. İş akdinin feshedilmesiyle birlikte İŞKUR’a yapılan başvurular ile işsizlik maaşından yararlanım sağlanabilir.

İşsizlik maaşından yararlanma süresi ise 10 ay olarak belirlenmiş olup, sigorta prim türleri ve yatırım oranlarına bağlı olarak farklılık göstermektedir. İşsizlik maaşından faydalanmak için, SGK’ya kayıtlı olunan sürede ve özellikle son 3 senede tüm primlerin eksiksiz olarak yatırılması gereklidir.

SGK’ya kayıtlı çalışanların işten ayrılmaları durumunda hem sağlık hizmetlerinden yararlanmaları hem işsizlik maaşlarından yararlanmaları için, çalışılan gün sayısında kayıtlı olmak ve prim esaslarına göre yatırımların tam olarak yapılması gereklidir.

İşsizlik maaşı oranları ise alınan maaş ve asgari ücretlere bağlı olarak belirlenmektedir. Bu oranlar prim esaslarına göre ortalama %40 ila %80 arasında farklılık göstermektedir.

Bizi Takip Edin !
Etiket

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir