SGK

İşsizlik Maaşı Ne Zaman Yatar?

İşsizlik maaşı, sigortalı çalışanlar için sunulan bir uygulamadır. Sandık kayıtlı çalışanlar, SGK’lı çalışanların çeşitli nedenlere bağlı olarak işten ayrılmaları durumunda, işsizlik maaşlarından yararlanabilirler.

İşsizlik maaşından ancak sigortalı çalışanlar yaralanabilmektedir. Hem Türk vatandaşları hem yabancı uyruklu vatandaşlar için sunulan işsizlik maaşı için kanunlarda belirtilen şartlara uygunluk gereklidir.

İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çalışan kişilerin, işten ayrılmaları durumunda 30 gün içerisinde başvuru yapmaları gereklidir. İşsizlik maaşından yararlanmak isteyen kişiler, İŞKUR aracılığı ile başvuru yapabilirler. İŞKUR birimlerine doğrudan başvurular ya da internet sitesi üzerinden yapılan başvurular ile bu uygulamadan yararlanılabilir.

www.iskur.gov.tr web adresi üzerinden kayıt oluşturularak, işsizlik maaşı talebi oluşturulabilir. Başvurular için sunulan diğer bir platform ise e-devlet sistemidir. E-devlet sistemine kayıtlı olarak giriş yapan tüm vatandaşlar, işsizlik maaşı talebini dijital olarak oluşturabilirler.

İşsizlik maaşından faydalanmak için belirtilen süre 30 gündür. Sigorta kurumu veya sandıklara bağlı olarak belirli süre çalışan ve sigorta pirim ödemeleri düzenli olarak yatırılan vatandaşlar, bu uygulamadan yararlanabilirler. 30 günden daha uzun sürede başvuru yapanlar içinse, ödemeler yine de yapılmaktadır. Ancak 30 günden sonraki günlerde, gecikme gün sayısı düşümü yapılarak ödeme sağlanır.

İşsizlik Maaşı Başvurusu İçin Gerekenler

İşsizlik maaşından yararlanmak isteyen kişilerin belirli şartları yerine getirmesi gereklidir. İŞKUR’a doğrudan yapılan başvurularda, işsizlik maaşı almak için;

  • Kendi isteği dışında işini kaybeden kişiler (istek, yetenek, sağlık gibi koşulların yeterli olması ve düzenli şekilde çalışması halinde)
  • Son 4 aylık sigorta prim ödemelerinin yapılmış olmasıyla, sürekli çalışmış olan kişiler
  • Son 3 senede minimum 600 gün boyunca işsizlik sigorta primi ödeyen kişiler

İş sözleşmelerinin feshiyle, başvuru yapabilirler. Kanunda belirtilen prosedürlere göre bu kapsamlara uyan kişiler, işsizlik maaşına başvuruda bulunabilirler.

İşsizlik Maaşı Ödemeleri Nasıl Alınır?

İşsizlik Kanunu’na göre belirlenen kanun kapsamında, 30 gün içerisinde başvuru yapan kişiler işsizlik maaşı alabilirler. 4447 maddeli kanuna göre yapılan başvurularda, onaylanan işsizlik maaşı ödemeleri PTT aracılığıyla alınabilir. Ödemeler, her ayın son günü PTT aracılığı ile yapılmaktadır.

Bizi Takip Edin !
Etiket

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir