SGK

İŞKUR Üyelik ve Profil Oluşturma

İŞKUR kaydı oluşturmak neden gereklidir ve ne işe yarar? İŞKUR profili nasıl oluşturulur? İş arayanlar ve işverenler için sunulan dijital platform özellikleri nelerdir? Hepsinden önce İŞKUR nedir? Merak edilenler makalede yer alıyor.

İŞKUR- Türkiye İş Kurumu adı ile hizmet veren dijital bir platformdur. Aynı zamanda Türkiye’nin hemen her kentinde şubesi bulunan kurumsal bir yapıdır. İş ve işçi bulma kurumu olarak nitelendirilen sistem, istihdam sağlamak, işçi ve işverenleri buluşturarak işsizlik oranını azaltmak üzere kurulmuş bir kurumdur.

İŞKUR sadece iş ve işçi bulma hizmetleriyle değil, meslek edindirme kursları, girişimcilik eğitimleri gibi faaliyetlerin yanı sıra çeşitli programlarda iş kurma etkinlikleri için kredi olanakları sağlamaktadır.

İŞKUR’a Kimler Kayıt Olabilir?

İşverenler ve iş arayanlar için kayıt olanağı mümkündür. Hem firmalar için hem çalışanlar için sunulan dijital platform, binlerce iş fırsatına hızlı ve kolay şekilde erişmek için Türkiye kapsamlıdır. Yani ülkenin tamamından kayıt yapılmakta ve sadece bulunulan ilde değil Türkiye’nin farklı kentlerinde de iş bulma olanağı vardır.

Çalışan arayan kuruluşlar, sisteme kayıtlı personel adaylarını daha güvenilir şekilde değerlendirebilirler. İŞKUR sistemine kayıtlar T.C kimlik belgeleri ve kamu kurumlarında yer alan legal bilgilerle bağlantılı olarak yapılmaktadır.

Aynı şekilde çalışanlar için de güvenilir iş bulma olanağı sağlanmaktadır. Sistemde kayıtlı tüm işverenlerin devlet kurumlarında kaydı bulunmakta ve sistem senkronizasyonu ile sistemde kayıtlı olan her kişi/ kurum/ kuruluş güvenlik bilgileri ile sisteme dahil olmaktadır.

İş arayan ve işçi arayan herkes sisteme kayıt olabilir. Ayrıca uzun vadede fırsatlardan yararlanmak isteyenler, mesleki kurslardan yararlanmak isteyenler de İŞKUR sistemine kayıt olabilirler.

İŞKUR Kaydı Nasıl Yapılır?

İŞKUR il veya ilçe müdürlüklerinden direkt kayıt yapılabilir. İŞKUR kayıtları için müdürlüklerden form doldurarak hızlı ve kolay şekilde kayıt işlemi tamamlanmaktadır. Online kayıt yapmak isteyenler için ise kolay bir platform sunulmaktadır.

Esube.iskur.gov.tr web adresine giriş yaparak dijital platformdan İŞKUR profili oluşturulabilir. Web sayfasında iki farklı opsiyon sunulmaktadır. İş Arayan Girişi ve İşveren Girişi butonları ile sunulan dijital sistemde, öncelikle üyelik sözleşmesi sunulmaktadır.

Üyelik sözleşmesini okuyarak kabul ettiğinizde, iş arayan veya işveren sistemine erişim sağlayabilirsiniz. Online başvuru formunu eksiksiz ve tam şekilde doldurarak, İŞKUR kaydını oluşturabilirsiniz.

İŞKUR Üyelik Sözleşmesi Nedir?

İŞKUR resmi web sitesinde, üyelik kaydı oluşturmak isteyenler için sözleşme sunulmaktadır. Tüm üyelik platformlarında olduğu gibi sözleşmenin sunulması gereklidir. Ancak pek çok platformda üyelik sözleşmesi, küçük bir detay veya küçük bir kutucuk olarak sunulmaktadır.

İŞKUR dijital platformunda ise üyelik öncesi bilgilendirme niteliğinde, kısa ve kolay okunabilir formda sunulmaktadır. Üyelik sözleşmesinde yer alan bilgiler, kullanıcılar için doğru ve eksiksiz bilgi kaydının yapılması üzerine sunulmaktadır.

Portala üye olan tüm kullanıcıların, verdikleri her bilginin doğru ve güncel olduğunu kabul ederek sisteme kayıt olmaları gerektiği belirtilir. İŞKUR’un yanlış bilgilendirmelerden sorumlu olmayacağı önceden belirtilir. Üyelik sözleşmesinde kayıt iletişimlerinin, sisteme kaydedildiği platform üzerinde yapılacağı belirtilmektedir.

İŞKUR üyelik sözleşmesini okuyarak onayladığınızda, online kayıt formuna erişim sağlayabilir ve profilinizi oluşturabilirsiniz.

İŞKUR Profil Oluşturma

İşkur web sitesine giriş yaparak ‘’İş Arayan Girişi’’ butonuna tıklamanız yeterlidir. Sonrasında ‘’Kayıt Olmak İçin Tıklayın’’ ikonuna tıklayın ve açılan pencereden ‘’İş Arayan ‘’ sekmesine tıklayın.

İŞKUR iş arayan profili oluşturma işlemlerinde, üyelik sözleşmesini onaylayın ve kişisel bilgiler bölümünü doldurun. Tüm bilgileri güncel ve doğru olarak girin ve profilinizi oluşturun. İleri butonuna tıklayarak kayıt işlemini tamamlayın.

Bizi Takip Edin !
Etiket

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir