İş Bankası

İş Bankası Altın Hesabı

Dünya Para olarak bu yazımız içerisinde sizlere İş Bankası Altın Hesabı hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Altın, tarih boyunca tüm milletler tarafından değerli olarak görülmüştür. Günümüzde fiyatlarında sürekli dalgalanmalar yaşanmasından dolayı en yatırım araçlarından birisi olarak gösteriliyor. Yatırım olarak altın alan birçok kişi, altın birikimlerini genel olarak yastık altında, evde yapıyor. Bu durumun büyük güvensizlik olduğunu gören bankalar, müşterilerine altın hesap sunarak altın birikimlerinin de bankalarda tutulmasını sağladı. İş Bankası müşterileri, en yakın şube seçeneği başta olmak üzere mobil ve internet bankacılığı üzerinden oldukça kolay bir şekilde altın hesabı açabilirler.

İş Bankası Altın Hesabı Türleri

İş Bankası, altın hesabını müşterilere 2 farklı şekilde sunuyor. Altın hesabı çeşitleri;

  • Vadesiz mevduat altın hesabı
  • Vadeli mevduat altın hesabı

İş Bankası, vadesiz mevduat altın hesabı için müşterilerine herhangi bir şart ya da kural koymuyor. 0,01 gram başta olmak üzere tüm altın birikimlerinizi İş Bankasına yatırabilir, istediğiniz zaman bu birikimi geri çekebilirsiniz. Bu hesap türünde altın birikimleri için herhangi bir faiz uygulanmamaktadır. Altın hesabındaki birikimleri nakite dönüştürürken ya da hesaplar arası transfer ederken herhangi bir işlem ücreti alınmaz. Vadesiz hesap içerisinde 5 kilogram ve fazlası altın işlemleri için 3 gün öncesinde banka ile iletişime geçmeniz gerekiyor.

Diğer hesap türü olan vadeli altın hesabında ise hesap açılışı minimum 10 gram altında başlıyor.  Belirlenen vade süresince hesapta duran altını maalesef ki çekemiyorsunuz. İş Bankası, vadeli altın hesabında 6 ay, 12 ay gibi birçok vade seçeneği sunuyor. Belirlediğiniz vade tutarına tanınan faiz oranı sayesinde oldukça güzel bir gelire de sahip olabilirsiniz. Elde edilen faiz kazancından %15 oranında stopaj kazancı tahsis edileceğini unutmamanız gerekiyor.

İş Bankası, vadeli ve vadesiz mevduat altın hesaplarındaki altınların 100,000 TL’lik kısmını Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu kapsamında koruma altına almaktadır. Banka iflas etmesi ya da ülkeden çekilmesi durumunda sigorta fonu birikimlerinizin 100,000 TL’ye kadar olan kısmını karşılamaktadır.

İş Bankası Altın Günü

İş Bankası, belirli aralıklarla altın günü düzenleyerek tüketicilere fırsatlar sunuyor. Altın günü adı altında düzenlenen günlerde faiz oranları artırılmakta, altın bozumlarında ekstre fırsatlar sunulmakta. Altın günü ile ilgili detaylar https://www.isbankasi.com.tr/ ve 0850 222 3663 telefon numarası üzerinden alınabiliyor.

İş Bankası Altın Hesabı Nasıl Açılır?

İş Bankası altın hesabı açtırmak isteyen kişilerin önlerinde birçok seçenek bulunmaktadır. En yakın İş Bankası şubesine giderek altın hesabı açtırmak isteyen kişiler öncelikle o şubede altın eksperinin bulunup bulunmadığına bakılmalıdır. Şubelerde bulunan altın eksperleri, altın saflığını ölçerler değer biçme yapmaktadırlar. Eksperlerin şubede bulunduğu gün ve süreler şubeden şubeye değişiklik göstermektedir. 0850 724 0 724 müşteri hattı üzerinden çevrenizdeki en yakın altın eksperli İş Bankasını öğrenebilirsiniz.

Bununla beraber en kolay altın hesabı internet ve mobil bankacılık üzerinden açılmaktadır. Mobil uygulaması üzerinden hesaplarına giriş yapan kişiler, menüler içerisindeki yönergeleri takip ederek oldukça kolay bir şekilde altın hesabını açabilirler.

Son olarak ise İş Bankası müşteri hizmetleri üzerinden altın hesabı açılıyor. 444 02 02 telefon numarası ile iletişime geçerek İş Bankası altın hesabı açtırabilirsiniz.

İş Bankası Altın Hesabı Faiz Oranları

İş Bankası üzerinden vadeli mevduat altın hesabı açtıran kişiler, seçmiş oldukları vade süresince faiz geliri elde ederler. Altın hesabında faiz geliri elde edilebilmesi için vade süresinin en az 6 ay (181 gün) seçilmesi gerekmektedir. 10 gram ve üzeri altın yatırımlarında faiz %0,75 olarak belirlenmiş durumda. Güncel faiz oranlarını https://ww.isbankasi.com adresini ziyaret ederek hesaplar bölümündeki altın hesabı bölümünde bulabilirsiniz.

İş Bankası Altın Hesabı Kapatma

İş Bankası üzerindeki altın hesaplarını kapatmak isteyen kişiler ilk olarak banka şubelerini ziyaret edebilirler. Bununla beraber mobil ve internet bankacılığı ile beraber müşteri hizmetleri üzerinden de hesap kapatılma işlemi yapılıyor. Hesap kapatılırken içerisinde bulunan altınlar herhangi bir kesinti, kayıp yaşanmadan sahiplerine iletiliyor. Vadeli hesaplarda vade süresi sona ermeden altın geri çekilmek istendiğinde sadece ana altın ücreti geri çekiliyor. Faiz geliri vade bozulduğu için hesap sahiplerine  yatırılmıyor.

Bizi Takip Edin !

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir