Banka Kredileri

İpotekli İhtiyaç Kredisi Şartları Nelerdir?

Kişiler, maddi anlamdaki düzenlerini sağlamak ve gerekli ihtiyaçlarını karşılamak için sürekli olarak ihtiyaç kredisi çekme işlemini yaparlar. Bankalar da finansal sürekliliklerini devam ettirmek için, genel olarak kendilerinden istenen finansman sağlama görevini de yerine getirmektedir. Müşterilerin son yıllarda bankalardan en çok çektiği kredilerin başında ise ihtiyaç kredisi gelmektedir.

İhtiyaç kredilerinde değişen şartlar ve müşterilerin özel durumları, aslında banka ve müşteriler arasında imzalanacak olan geri ödeme planı sözleşmesini de etkileyecektir. Çünkü bazı durumlarda şartları sağlayan müşterilerin, diğer müşterilere göre daha iyi şartlarda kredi alması da mümkündür. Bu şartların en başında ise bir teminat vererek bankalara daha iyi bir güvence sağlayan müşterilerin ipotek durumu gelmektedir. Gerçek kişilerin kullanabildiği ipotekli ihtiyaç kredisinde belirlenen en uzun vade sayısı ise 48 ay olarak belirlenmektedir.

Fakat bu ipotekli kredi ev ihtiyacı veya eğitim masrafları üzerinden kullanılacak ise bu vade sayısı 120 aya kadar uzayacaktır. Bilindiği üzere ihtiyaç kredilerinde gelirlerin yaklaşık olarak 12 ile 15 katına kadar kredi verilecek ve bu miktarın %80’ine kadar bir kredi kullanma imkanı yaratılacaktır. Burada önemli olan ise ipotekli kredilerde sadece ev, araba veya arsanın kredi ipoteğine konu olduğunun bilinmesidir. Bu mallar dışında herhangi bir kayıtlı malın, bankadan çekilecek ipotekli ihtiyaç kredisine teminat olarak verilmesi, teknik olarak mümkün değildir.

İpotekli İhtiyaç Kredisi Şartları

Öncelikle ipotekli ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen banka müşterilerinin, 18 yaşını doldurmaları gerekir. Sonrasında ise genel olarak kredi notunun ve finansal geçmişinin, kredi almasına engel olmayacak derecede iyi olması önemlidir. Kişinin belgelendirdiği bir düzenli gelirinin yanında, istenen kredi miktarı geri ödemesinin toplam gelirin %50’sinden fazla olmaması ve teminat verilecek malın tapusunun olması gerekmektedir.

İpotek Kredisi Kullanmak İçin Gerekli Belgeler

Bankalar ipotekli ihtiyaç kredilerinde öncelikle nüfus cüzdanı ve ikametgah belgesi istemektedir. Bunun yanında teminat gösterilecek olan malın tapusu veya ruhsatının da, aslı ve fotokopisi ile birlikte bankaya ibrazı zorunludur. Ayrıca kredi alacak olan kişinin gelir durumunu gösteren belgenin de, bankaya verilmesi önemlidir.

Bizi Takip Edin !
Etiket

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir