Bireysel Emeklilik Sistemi (BES)

ING Bank Bireysel Emeklilik Nasıl İptal Edilir?

ING Bank bireysel emeklilik iptalini gerçekleştirmek isteyenler, öncelikle bireysel emeklilik sistemine giriş yaptıktan iki ay sonra başvurularını yapmalıdır. 2 ay içerisinde yapılmayan başvurular bir daha kesinlikle kabul edilmez. Sistemden süresi dolmadan çıkanlar ayrıca stopaj vergi bedelini ödemelidir. Bireysel emeklilik iptal işleminin yapılması için katılımcıların bankanın en yakın şubesine giderek başvuruda bulunması gerekir. Bunun dışında bankanın diğer iletişim kanalları da kullanılarak bireysel emeklilik iptali yapılabilir. Aşağıda ING Bank bireysel emeklilik iptali için kullanılacak iletişim kanallarının listesi yer alır:

 • Telefon Bankacılığı: Telefon bankacılığını kullanarak ING Bank bireysel emeklilikten ayrılmak isteyenler, 0 850 222 0 600 numaralı müşteri hizmetleri hattını aramalıdır. Hatta bağlanıldıktan sonra müşteri temsilcisinin istedikleri bilgiler doğru bir şekilde verildiği zaman bireysel emeklilik iptali gerçekleşmiş olur.
 • İnternet Bankacılığı: İnternet bankacılığını kullanarak sistemden çıkacaklar, ilk önce “www.turkiye.gov.tr” adresine şifreleri ile giriş yapmalıdır. Siteye giriş yapıldıktan sonra çıkan ekranda “Bireysel Emeklilik İptali” sekmesine girilerek sistemden kolay bir şekilde ayrılma işlemleri tamamlanmış olur.

ING Bank Bireysel Emeklilik İptali İçin Nereye Müracaat Edilmeli?

ING Bank bireysel emeklilik iptali için katılımcılar, müşterisi oldukları bankanın en yakın şubesine giderek işlemlerini gerçekleştirebilir. Bunun dışında çalışanların işyerlerine müracaat etmesi sonucunda da bireysel emeklilikten çıkma işlemleri tamamlanabilir. Bunun için çalışanların ING Bank bireysel emeklilikten çıkmak istediklerini çalıştıkları yerlere iletişim kanalları aracılığı ile bildirmesi gerekir. Ayrıca bireysel emeklilik iptalinin yapılması için verilen sürenin geçirilmemesi gerekir. Bireysel emeklilikten çıkma süresi 2 aydır. Bu süre dikkate alınarak hareket edilmelidir.

ING Bank Bireysel Emeklilik İptali İçin Süre Var Mı?

ING Bank bireysel emeklilik iptali için süre vardır. Bireysel emeklilik sistemine katıldıktan hemen sonra 2 ay içerinde katılımcılar, iptal işlemlerini yapmalıdır. Verilen 2 ay sürenin geçirilmesi durumunda bireysel emeklilik sisteminden çıkılması mümkün değildir. 2 ay içerisinde bireysel emeklilikten ayrılanlar, bir daha devletin sağladığı para yardımından yararlanamayacaktır. Üstelik sistemde kalma sürelerine göre kesintiler de yapılır. Bunun yanı sıra sistemden ayrılanlar vergi stopaj bedelini de ödemek zorundadır. Bu yüzden katılımcılar sisteme giriş yaptıktan 2 ay sonra müşterisi oldukları bankanın iletişim kanallarını kullanarak ya da çalıştıkları işyerlerine e-mail aracılığı ile ulaşarak iptal işlemlerini yapmalıdır.

ING Bank Bireysel Emeklilik İptal Ettirilirse Ne Olur?

ING Bank bireysel emeklilik iptalinin sonucunda katılımcılar elde ettikleri hakları kaybeder. Örneğin; her ay düzenli olarak sisteme ödenmesi gereken katkı payları için devlet %25 oranında para yardımı yapar. Sistemden zamanı gelmeden ayrılanlar, artık devletin sağladığı bu para desteğinden hiçbir şekilde yararlanamaz. Bunun yanı sıra sistemde kalma süresine göre sistemden çıkanlar kesinti bedelini ve vergi stopaj ücretini ödemek zorundadır. Bu yüzden bireysel emeklilik sisteminden ayrılmak isteyenler, elde ettikleri hakları bir daha hiçbir şekilde kullanamaz.

ING Bank Bireysel Emeklilik İptal Adımları

ING Bank bireysel emeklilik iptali için müracaatta bulunulmasında bazı adımların takip edilmesi gerekir. Aşağıda bireysel emeklilik sisteminden ayrılmak isteyenlerin izlemeleri gereken yönergeler sırasıyla verilmektedir. Bunlar şu şekildedir:

 • Sistemden ayrılmak isteyenlerin ilk olarak çalıştıkları yere iletişim kanalları aracılığı ile bilgi vermesi gerekir.
 • İşyeri, bilgi mesajını çalışanından aldıktan sonra 5 güne kadar e-mail ile ayrılma bilgi formunu, ayrılma talep formunu ve hesap özetini iletir.
 • Bireysel emeklilik sisteminden ayrılmak isteyenler, kendilerine iletilen ayrılma talep formunu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurduktan sonra e-mail veya faks yoluyla işyerine tekrar gönderir.
 • İşyerine ayrılma talep formu gönderildikten sonra çalışanlar bireysel emeklilik sisteminden tamamen ayrılmış olur.
 • 20 gün içerisinde sistemden ayrılanların banka hesaplarına bireysel emeklilikte biriktirdikleri paralar aktarılır. Aktarılan paraları ayrılanlar isterlerse toplu, isterlerse de aylık olarak alabilir.

Yukarıda verilen adımlar eksiksiz bir şekilde takip edildikten sonra ING Bank bireysel emeklilik sisteminden ayrılabilir.

ING Bank Bireysel Emeklilik Bilgileri Nereden Öğrenilir?

ING Bank bireysel emeklilik bilgilerini öğrenmek isteyenler, internet üzerinden online bir şekilde sorgulayabilir. Aşağıda e-devlet sistemi üzerinden bireysel emeklilik bilgilerinin öğrenilmesi için uygulanması gereken adımlar yer alır. Bu adımlar şu şekildedir:

 • Bireysel emeklilik bilgilerini öğrenmeden önce ilk olarak “turkiye.gov.tr” adresine giriş yapılmalıdır.
 • İnternet adresine e-devlet şifresi ile giriş yapıldıktan sonra kimlik doğrulama adımına geçilmesi gerekir.
 • Kimlik doğrulama adımının tamamlanması için T.C. kimlik bilgisi ve e-devlet şifresi girilmelidir.
 • Bütün bilgiler eksiksiz bir şekilde girildikten sonra ekranda çıkan menüden “Bireysel Emeklilik Sistemi Sorgulama” sekmesine basılarak sistem üzerinden otomatik olarak emeklilik bilgileri öğrenilebilir.

Yukarıda verilen adımlar eksiksiz bir şekilde takip edildikten sonra internet üzerinden bireysel emeklilik sorgulama işlemeleri yapılır.

ING Bank BES Telefon Destek Hattı

ING Bank bireysel emeklilik sistemi ile ilgili bilgilerin edinilmesi için ING Bank telefon destek hattının aranması gerekir. Bunun için katılımcılar cep telefonlarının arama bölümüne 0 850 222 0 600 rakamlarını yazarak ING Bank’ın müşteri hizmetlerine bağlanmalıdır. Bankanın müşteri hizmetleri hattı her saat diliminde faaliyet gösterir. Dileyen herkes istedikleri saatte hattı arayarak ING Bank bireysel emeklilik iptali ile ilgili bilgilere kolay ve hızlı bir şekilde ulaşabilir. Üstelik müşterilerin bankanın şubesine gitmesine bile gerek yoktur.

Bizi Takip Edin !

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir