Bireysel Emeklilik Sistemi (BES)

ING Bank Bireysel Emeklilik Hesaplama

ING Bank bireysel emeklilik hesaplamasını yapmak isteyenler, bankanın resmi internet adresine giriş yaparak hesaplama motoru ile net bir şekilde sonuca ulaşabilir. ING Bank’ın sitesinde yer alan hesaplama motoruna bazı bilgilerin girilmesi önemlidir. Özellikle emekli olacakların yaşı, ödenen aylık katkı payı ve bireysel emeklilik sistemine giriş yılı yazılmalıdır. Bu bilgiler eksiksiz bir şekilde yazıldıktan sonra en altta yer alan “Hesapla” butonuna basılarak ING Bank bireysel emeklilikten emekli olmadan önce ne kadar emekli maaşı alınacağı online bir şekilde öğrenilebilir.

ING Bank Bireysel Emeklilikte Devletin Verdiği Miktar

ING Bank bireysel emeklilikte devletin sağladığı katkının miktarı, sistemde kalma sürelerine göre farklılık gösterir. Yani ING Bank bireysel emeklilik sisteminde ne kadar fazla kalınırsa, o kadar yüksek miktarda devlet katkısı elde edilebilir. Genel olarak bireysel emeklilik sisteminde uzun süre kalanlara devlet, %25 oranında para desteğini sağlar. Aşağıda ING Bank bireysel emeklilik sisteminde kalma sürelerine göre devletin sağladığı para yardımı ile ilgili bilgiler yer alır. Bu bilgiler şu şekildedir:

  • Bireysel emeklilik sisteminde 3 yıldan az bir sürede faaliyet gösterilmesi durumunda çalışanlar devletin sağladığı para yardımından yararlanamaz.
  • Sistemde 3 ve 6 yılları arasında bulunulması durumunda devlet katılımcılara %15 oranında para yardımında bulunur.
  • 6-10 yıl arasında ING Bank bireysel emeklilikte kalanlar ise devletten %35 oranında para yardımı alır.
  • Sistemde 10 yıldan fazla kalıp 56 yaşını doldurmuş olanlar emekli olma hakkını elde ettiklerinden dolayı devletin sağladığı para yardımının hepsinden yararlanabilir.

Yukarıda verilen devlet katkıları sayesinde katılımcılar sistemde biriken paralarına ek olarak kazanç ekleyebilir.

ING Bank Bireysel Emeklilikte Ne Kadar Kesinti Olur?

ING Bank bireysel emeklilikte kesintinin ne kadar olacağı sistemde kalma sürelerine göre hesaplanır. Aşağıda ING Bank bireysel emeklilikte yapılan kesintilerin ne kadar olacağı ile ilgili oranlar verilmektedir. Bu oranlar şu şekildedir:

  • Sistemde 6 yılın doldurulup çıkılması durumunda toplamda %60 oranında kesinti yapılır.
  • 7 yıldan sonra sistemden çıkanlara %70 oranında kesinti uygulanır.
  • 8 yılın doldurulmasından sonra sistemden çıkmak isteyenler, %80 oranında kesinti bedelini ödemek zorundadır.
  • 9 yılın kalınmasından sonra sistemden ayrılanlar %90 oranında kesinti ücretini yatırmakla yükümlüdür.
  • Sistemde 10 yıldan fazla kalıp emekli olmaya hak kazananlar, sistemden ayrıldıktan sonra kesinti bedeli ödemez.

Yukarıda verilen oranlar doğrultusunda bireysel emeklilik sisteminden süresi dolmadan çıkanlar kesinti paralarını ödemek zorundadır. Bunun dışında sistemde kalındığı sürece de her ay %3 oranında elde edilen kazançlardan kesinti yapılır. Sistemden çıkanlar yapılan kesintiyi ödedikten sonra biriken paralarını ya toplu ya da aylık olarak alabilir.

ING Bank Bireysel Emeklilikte Verilen Haklar

ING Bank bireysel emeklilikte verilen haklar oldukça fazladır. Bireysel emeklilikte verilen haklardan yararlanmak için ilk önce sistemde en az 10 yıl kalıp 56 yaşının doldurulmuş olması gerekir. Bu şartlara uyum sağlandıktan sonra ING Bank bireysel emeklilikte her ay ödenen katkı payı bir süre ödenmeyebilir. Yani emekli olmaya hak kazananlar, sisteme aylık olarak ödedikleri katkı payını her ay yerine dönem aralarında da ödeyebilir. Bunun dışında bireysel emeklilikten emekli olacaklar sistemde biriktirdikleri paraları ya toplu ya da aylık olarak alabilme şansını elde eder. Bununla birlikte sistemde emekli olma yaşına kadar kalanlar, devletin hem %25 oranındaki katkı payından hem de sağladığı bütün desteklerin tamamından %100 oranında yararlanabilir.

ING Bank Bireysel Emeklilikte Ödeme Yapılması

ING Bank bireysel emeklilikte her ay ödeme yapılması durumunda emekli olacaklar devletten birçok katkı elde eder. Ödemelerin her ay düzenli bir şekilde yapılması sonucunda katılımcılara devletten %25 oranında para yardımı sağlanır. Her ay katılımcıların maaşlarından %3 oranında kesinti yapılarak aylık katkı payı ücreti alınır. Katkı payının ücretleri aylık sağlanan kazanca göre belirlenir. Sistemde 10 yıldan fazla kalmış olanlar, katkı paylarını toplu olarak veya dönem içerisinde ödeyebilme şansına sahip olur.

ING Bank Bireysel Emeklilik İçin Kimler Başvuruda Bulunabilir?

ING Bank bireysel emekliliğe başvuruda bulunacaklar, istenilen şartları yerine getirmelidir. Özellikle bireysel emeklilik sistemine başvuruda bulunulması için 18 yaşının doldurulmuş olması gerekir. Bunun dışında sisteme katılacakların medeni haklarını ve kanununu bilmeleri durumunda bireysel emeklilik sistemine katılmak için başvuruda bulunabilir. Bireysel emeklilik sistemine katılacaklar, 45 yaş sınırını dikkate almalıdır. 45 yaşının üstünde olanlar bireysel emeklilik sistemine hiçbir koşulda katılamaz. Bu yüzden 45 yaş sınırının geçirilmemesi gerekir.

ING Bank Bireysel Emeklilikten Emekli Olma Durumu

ING Bank bireysel emeklilikten emekli olunmak için ilk olarak koşullara uyum sağlanılması gerekir. Örneğin; bireysel emeklilik sistemine katılmak için 18 yaşının doldurulup reşit olunması gerekir. Bunun yanı sıra sisteme katılma yaşı 45’dir. 45 yaşının üstünde olanlar bireysel emeklilik sistemine katılamaz. ING Bank bireysel emeklilik sistemine katılanlar, 10 yıldan fazla sürede sistemde kalıp 56 yaşını doldurdukları zaman emekli olmaya hak kazanır. Emekli oldukları zaman sistemde her ay düzenli olarak katkı paylarını ödedikleri için %25 oranında devletten para yardımı alırlar. Bununla birlikte emekli olma zamanı gelindiği için bireysel emeklilik sisteminden ayrılma durumunda emekli olanlar devletin sağladığı bütün imkânlardan yararlanabilir.

Bizi Takip Edin !

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir