İhtiyaç Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Günümüz şartlarında nakdi sıkıntı yasadığınızda yardımınıza doğrudan ve dolaylı yoldan nakit destekleriyle bankalar koşar. Belirlenmiş faiz oranlarıyla sundukları kredi kartı K.M.H (kredili mevduat hesabi ya da esnek hesap) gibi bireysel ve ticari ürünlerle ihtiyaçlarınızı karşılamanıza yardımcı olurlar. Ancak vadesi geldiğinde ödemesini yapamadığınız tüm bu ürünlerle ilgili bir takım yaptırımlara maruz kalırsınız.

0 ile 30 Gün Arasındaki Gecikmeli Ürünler

Son ödeme tarihinizden itibaren geçen 1 ila 30 günlük geçen süreyi ifade eder. Bu süreçte IVR yani otomatik aramalarla bankanın operatörleri tarafından bilgilendirilirsiniz. 0ile 30 gün arasında geçen sürede kredi kayıt bürosundaki (KKB) profiliniz olumsuz bir düzeleme girer. Gecikmede kaldığınız süre boyunca aylık taksitinizin üzerine aylık gecikme faizi işlemeye başlar ve gecikmedeki toplam tutarı ödeyene dek bu faiz işleme uygulaması banka tarafından sürdürülmeye devam eder.

30 ile 60 Gün Arası Gecikmeli Ürünler

Son ödeme tarihinizden itibaren geçen 30 ila 60 günlük geçen süreyi ifade eder. Bu süreçte IVR yani otomatik aramalarla bankanın operatörleri tarafından bilgilendirilirsiniz. 30 ile 60 gün arasında geçen sürede kredi kayıt bürosundaki (KKB) profiliniz olumsuz bir düzeleme girer. Gecikmede kaldığınız süre boyunca aylık taksitinizin üzerine aylık gecikme faizi işlemeye başlar ve gecikmedeki toplam tutarı ödeyene dek bu faiz işleme uygulaması banka tarafından sürdürülmeye devam eder.

60 ile 89 Gün Arası Gecikmeli Ürünler

Son ödeme tarihinizden itibaren geçen 60 ila 89 günlük geçen süreyi ifade eder. Bu süreçte IVR yani otomatik aramalarla bankanın operatörleri tarafından bilgilendirilirsiniz. 60 ile 89 gün arasında geçen sürede kredi kayıt bürosundaki (KKB) profiliniz olumsuz bir düzeleme girer. Gecikmede kaldığınız süre boyunca aylık taksitinizin üzerine aylık gecikme faizi işlemeye başlar ve gecikmedeki toplam tutarı ödeyene dek bu faiz işleme uygulaması banka tarafından sürdürülmeye devam eder. Bu bilgilere ek olarak gelecek ay yasal süreç riskiniz ortaya çıkacağından merkez bankası bildiriminiz yapılır.

90 ve Üstü Gecikmeli Ürünler

Bu ürünler için telefon görüşmelerinde yasal bildirim yapılır. Yapılandırma seçeneği sunulur. Yapılandırma yaptırmadığınız ve ödemenizi gerçekleştiremediğimiz takdir dosyanın bankadan devri gerçekleşir ve yasal süreç başlar.

Yorum yapın