Finans

Hisse Senedi Nasıl Alınır, Nasıl Satılır?

Şirketlerin sermaye paylarını belgelendirmek amacıyla ile verdikleri kıymetli belgelerdir. Genellikle yatırım sahibi olunmak istenen, hisse senedi şirketlerden veya kurumlardan pay alma amacı vardır.

Şirketlerin ileri evrelerde değer kazanması ve gitgide büyüyerek sermayesini artırması ön görülerek hisse senetlerine başvurulur. Paranın hızla değil de, zaman geçtikçe değerlenebileceği bir alandır. Gelir sayısının çok olabileceği gibi birçok riskte içinde barındırmaktadır. Şirketin iflas etmesi, vergi kaçırması, illegal yollara bulaşması gibi çeşitli ters olayların yaşanması kurumun ya da şirketin kapatılması hatta yasal işlemler başlamasına sebep olmaktadır. Bu yasal işlemlerde de hissede payı olan, yani her alanda o şirketle yakından bağlantısı olan kişilere yasal işlemler uygulanmaktadır. Her yatırım aracının bir kar zarar olabileceği gibi bu konuda da olay tam olarak böyledir.

Hisse senedi alırken güvenli sağlam kurum ve kuruluşlar tercih etmek çok önemlidir. Bu yatırım aracına girmeden önce sağlam, güvenli kaynaklardan araştırma yapmak çok önemli ve hayat kurtarıcı niteliktedir.

Hisse senetleri finans sektöründeki kuruluşlarda dâhil olmak üzere birçok alandan sahip olunabilir. Çoğu kurum kendi hisse senetlerini kendi İnternet siteleri üzerinden güvenli bir şekilde alabilmenize olanak sağlamaktadır. Bazılarında ise bu durum sadece yüz yüze olarak yapılmaktadır. Hisse senedini yüz yüze almak kadar sanal ortamdan almakta gayet güvenli bir yoldur. İnternet’ten kimlik doğrulama yoluyla almak mümkündür. Satın aldıktan sonra size mühürlü onaylı belge olarak talep edebilirsiniz.

Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Birey hisse senetleri satın alımı doğrultusunda hissenin alınmış olduğu firmaya pay sahibi olur. Firmaların mevcut işlerini büyütmek için ya da yeni girişim göstereceği bir alanda nakit sermaye kazanmak için hisselerini satışa çıkarmaları yatırımcıların da bu senetleri almaları ile doğru orantılı bir şekilde olur.

Firmaların hisselerini satışa çıkarmalarından önce şirketin tahmini olan piyasa değerine göre ve satışa çıkaracağı hisselerinin ne kadarlık kısmının piyasa içerisine arz edileceğine göre değerlerinin belirlendiği bir işlem gerçekleşir. Halka arzı gerçekleşen bu hisse senetlerinin ülke içerisinde yer alan borsa kurumu içerisinde alım ve satım işlemi yapılabilir.

Hisse Senedi Alım ve Satım İşlemleri

Hisse senetlerinin alım ve satım işlemlerinde bir aracı kurumun tercih edilmesi gerekir. Ardından seçilen aracı kurum vasıtası ile bir yatırım hesabı açılarak alım ve satım işlemleri gerçekleştirilir. Bu aşamalar şöyle sıralanabilir;

  • Aracı olan kurumun seçilmesi
  • Seçilmiş olan aracı kurumda yatırım hesabının açılması
  • Yatırım hesabına para yatırım işleminin gerçekleşmesi
  • İlk hisse senedinin alım talimatının verilmesi
  • İlk hisse senedinin satım talimatının verilmesi şeklindedir.

Hisse Senedi Alım ve Satım Konusunda Bilinmesi Gerekenler

Hisse senetlerinin alım ve satım işlemlerinde aracı kuruma verilen iki tür emir bulunur. Bunlardan ilki hisse senetlerinin alım ve satım değerlerinin yatırımcı tarafından belirlendiği limitli emirdir. Diğeri ise hisse senetlerinin alım ve satım değerlerinin aracı kuruma serbest bir şekilde verilen serbest emirdir. Bu iki tür içerisinden yapılacak olan tercihler yatırımcıların alım ve satım konusunda kendilerine ya da aracı kurumlara güvenmelerini öngörür.

Hisse Senedinin Alım ve Satım Zamanları

Hisse senetlerinin temel mantığı içerisinde senetlerin değerinin düşük olduğu zamanlarda satın almak, yüksek olduğu zamanlarda ise satış emrini vermek yatar. Hisse senetlerinin fiyatlarının belirlenmesi yönünde piyasa içerisinde çok yönlü faktörler yer aldığından ötürü alım ve satım kararlarının yatırımcı tarafından verilmesi gerekir. Bu faktörlere bağlı olarak yatırımcının borsayı sürekli olarak takip etmesi ve hisse senetlerinin alımı ve satımı için doğru zamanı kollaması akıllıca olacaktır.

Bizi Takip Edin !
Etiket

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Okumaya Değer :)

Close