Bankalar

Hesap işletim Ücreti Almayan Bankalar

Finansal tüketicilere ait mevduat ya da katılım fonu hesaplarına ilgili kurumca belirlenen dönemlerde tahakkuk ettirilen ve tahsil edilen ücretlere hesap işlemi ücreti denilmektedir. Birden fazla TL ve YP vadesiz mevduat hesabı olanlardan yalnızca bir tek ücret tahsil edilir.

Artık her bireyin en az bir banka ile ilişkisi olduğu söylenebilir. Bu bankaların büyük çoğunluğu da hakları olmadığı halde müşterilerden hesap işletim ücreti tahsil etmektedir. Aksine hesap kesim ücreti almayan bankalar da mevcuttur. 2016 yılında Danıştay tarafından verilen karar neticesinde bankaların hesap işlem ücreti almaları yasaklanmıştır. Ancak halen almaya devam eden bankalar bulunuyor. Dileyen müşteriler 10 yıl geriye dönük hesap işlem ücretlerini geri alabilmektedir.

Havale, EFT ücretleri, şubelerden yüksek tutar karşılığı yapılmaktadır. İnternet bankacılığı vesilesiyle daha düşük ücretlerle bu işlemler yapılmaktadır. Elbette ki hesap işlem ücretinin yanı sıra havale ve EFT işlem ücreti talep etmeyen makul bankalar da vardır.

2019 Yılı Hesap İşlem Ücreti Almayan Bankalar

Genellikle dijital bankacılık hizmeti sunan bankalar hesap kesim ücreti talep etmemektedir.

  • Enpara.com: QNB Finansbank tarafından geliştirilen Enpara.com Dijital Bankacılık alanında ilk bankalardan birisi olup, bankacılıkla ilgili birçok işlem için ücret talebinde bulunmamaktadır.
  • SeninBankan: Dijital bankacılık alanında hizmet veren ve Kuveyt Türk Katılım Bankası bünyesinde hizmet veren bankalardan olup, hesap işlem ücreti talep etmeyen bankalar arasında yer almaktadır.
  • Yapı Kredi Nuvo: Bu banka da müşterilerinden yıllık veya aylık herhangi bir hesap işletim ücreti talep etmemektedir.
  • CEPTETEB: CEPTETEB müşterileri de hesap işletim ücretinden muaftır.
  • Albaraka Türk Katılım Bankası: Katılım bankalarının çoğu hesap işletim ücretlerinde esnek davranmaktadır. Albaraka Türk Katılım Bankası da yıllık hesap işletim ücreti almamaktadır.
  • Türkiye Finans Katılım Bankası: Türkiye’nin önemli katılım bankalarından olan ve hesap işlem ücreti almayan bankasıdır.

Maaş ödemesi yapan bankalarda ise durum çok daha farklı işlemektedir. İşçi, memur fark etmez aylık maaşların alındığı bankalarda durumlar farklılık gösterir. Maaş ödemesi yapan firma ile banka arasında bir anlaşma yapılarak maaşlılardan hesap işletim ücreti alınmayabilmektedir. Aynı zamanda EFT, Havale işlemlerinde de ücret talep edilmemesi konusu da olabilmektedir. Dahası yıllık özendirme ödemesi, kredi kartı aidat ücreti olmayan vb. talep edilmemesine kadar özgün anlaşmalar yapılabilmektedir. O nedenledir ki bu ücretler ikili anlaşmalara bağlı olmaktadır. Fakat genellikle maaş müşterilerinden bankalar hesap işletim ücreti almazlar.

NOT: Birçok önlem alınmış olsa da, bankalar farklı isimler altında bu paraları tahsil etmektedir. Kesilen hesap kesim ücretlerinin iadesi için de Hukukî işlemlerin başlatılması tüketici tarafından gerekmektedir.

Öğrencilerden kesilen hesap kesim ücretleri, öğrenci belgesi ve dilekçe ile geri alınabilmektedir.

En Düşük Hesap İşlem Ücreti Alan Bankalar: Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Bankası, Odeabank ve Burgan Bank’tır.

Bizi Takip Edin !
Etiket

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir