Banka KredileriKosgeb

Hayvan Kredisi 2019

Devlet destekli hayvan kredileri, TKDK (Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu) tarafından ve KOSGEB aracılığı ile veriliyor. 2019 havyan kredisi, kümes hayvanları, su canlıları, büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği gibi farklı kategorilerde sunuluyor. Hayvan kredisi 2019 başvuruları için hem yeni başlayacak olanlar için hem de tarım ve hayvancılık işleriyle uğraşanlar için farklı belgeler talep ediliyor.

Hayvan kredisi veren özel bankalar, kamu bankaları ve çeşitli kurumların sunduğu kredi opsiyonları ile başvuru yapılabilir.

Hayvan Kredisi Başvurusu

TKDK hibe hayvancılık kredileri ve faizsiz kredi seçenekleri bulunuyor. IPARD 2 programı olarak TKDK tarafından sunulan hayvan kredileri, tüm hayvancılık faaliyetleri için sunuluyor. Hayvan kredisi başvuru için; makine- teçhizat ve donanım, yumurta tavukçuluğu, süt üretimi, kaz yetiştiriciliği gibi farklı seçenekler sunuluyor.

Hibe hayvancılık kredileri için, belirlenen illerden başvuru yapılması gerekiyor. Tarım ve hayvancılık alanında faaliyet gösterenlerin başvuru yapabileceği hibe ve destek kredilerinin yanı sıra kırsal alanda tarımsal faaliyetlerde bulunmak isteyenler için hibe ve kredi destekleri sunuluyor.

Hayvan kredilerinde ortalama %70 oranında hibe sağlanıyor. 2020 yılına kadar uygulanacak olan IPARD 2 programı, 42 farklı şehirde sunuluyor.

Hayvan Kredisi Hesaplama

KOEGEB havyan kredisi destekleri 2019, tüm hayvan yetiştiriciliği alanlarında sunuluyor. Süt üretim tesisleri, küçükbaş ve büyükbaş tesisleri ve kanatlı hayvan yetiştiriciliği gibi alanlarda kredi seçenekleri sunuluyor. KOSGEB veri tabanına kayıt olan ve iş alanı bölümünde desteklenen sektörlerde yer alan kategoriler için başvuru yapılabilir.

NACE kodu listesinde bulunan hayvancılık kategorilerinde hibe krediler sunuluyor. Hayvan kredisi hesaplama için online sistem üzerinden kredi detayları sunuluyor. Ancak kredi başvurusu yapabilmek için öncelikle, Uygulamalı Girişimcilik Destek Programına katılmak gereklidir. T.C vatandaşı olan ve 18 yaşını dolduran herkes başvuru yapabilir.

ÇKS (Çiftçi Kayıt Sistemi) ve KOSGEB veri tabanına kayıt olan kişiler kredi başvurusunda bulunabilirler. Kobi beyannamesi ve bilgi dokümanının hazırlanması gereklidir. Proje sunumu ve tesis kurulum belgelerinin eksiksiz şekilde sunumuyla hayvan kredisi başvurusu yapılabilir.

Özel bankaların sunduğu hayvan kredisi hesaplama sistemi için internet sayfalarından erişim sağlanabilir. Tarım bankacılığı veya tarım kredileri kapsamında sunulan hayvan kredileri için kredi hesaplama araçları sunuluyor. Kullanılmak istenen kredi miktarı ve vade seçeneği girilerek, online kredi hesaplama yapılabilir.

Hayvan Kredisi Başvuru Şartları

Özel bankalar ve kamu bankalarının kredi başvuru belgeleri farklı seçeneklerde talep ediliyor. KOSGEB kredileri içinse girişimcilik sertifikası ve projenin sunulması gereklidir. T.C kimlik belgesi, ikametgah belgesi, çalışma ve sigorta belgeleri gibi kredi başvuru belgeleri talep ediliyor.

Hayvan kredisi başvuru şartları, TKDK kredi başvuru belgeleri, KOSGEB kredi başvuru belgeleri, banka kredi başvuru belgeleri gibi birbirinden farklı seçeneklerde sunuluyor. Hayvan kredisi kullanacağınız banka veya kuruluşların online sisteminden, kredi başvuru şartlarını inceleyerek tüm belgelerle başvuru yapabilirsiniz.

Hayvan Kredisi Nasıl Alınır?

KOSGEB hayvancılık kredileri, alanda faaliyet gösterenler ve tarım ve hayvancılık faaliyetlerine dahil olmak isteyenler için sunuluyor. KOSGEB hibe ve faizsiz kredi seçeneklerinden faydalanmak için veri tabanına kayıt olmak gereklidir. Proje hazırlanması, tesis kurulumu için faturalarının sunulması gereklidir.

Özel bankaların sunduğu hayvan kredilerine başvuru yapmak için T.C kimlik belgesi, ÇKS sistemine kayıt, maaş veya tarım faaliyetleri belgelerinin sunulması gereklidir. Banka kuruluşları genellikle ipotek ile kredi opsiyonu sunuyor. Her bankanın sunduğu başvuru belgeleri farklı seçeneklerle sunulabilir. Ancak hayvancılık kredilerinin kullanılabilmesi için tarım veya hayvancılık alanında faaliyet gösteriyor olmak gereklidir.

Hayvan kredisi nasıl alınır konusunda ayrıca, KOSGEB desteğinin alınmış olması ile çiftçiliğe yeni başlayacak olan girişimcilerin proje belgelerinin olması gereklidir.

Hayvan Kredisi Veren Bankalar

T.C Ziraat Bankası, hayvan kredisi veren bankalar arasındadır. KOSGEB hibe ve kredileri, Ziraat Bankası’nın yanı sıra Vakıfbank ve Halkbank tarafından da sunuluyor. Özel bankalar ve katılım bankalarında sunulan hayvancılık kredileri; Garanti Bankası, Denizbank, Şekerbank, Finansbank, Yapı Kredi, Akbank ve ING Bank gibi seçeneklerle sunuluyor.

Bankaların 2019 hayvan kredisi faiz oranları ve vade seçeneklerini değerlendirmek için online sistemlerden erişim sağlayabilirsiniz. Tüm bankaların resmi web sayfalarında sunulan kredi kategorilerinden tarım kredileri seçenekleriyle sunuluyor. En uygun faiz oranları ve vade seçenekleriyle kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Bizi Takip Edin !

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir