Bankalar

Hafta Sonu EFT yapılır mı?

Belli bir tutardaki paranın bir hesaptan, başka bir hesaba aktarılması, gönderilmesi işlemine para transferi denilmektedir. EFT ise farklı bankalar arası para transferini tanımlayan kavramdır. Yurtiçinde para aktarımı (transferi) yapabilmek için EFT yani Elektronik Fon Transferi ve Havale yani aynı banka içerisinde farklı hesaba aktarım yöntemleriyle iki farklı şekilde para transferi yapılabilmektedir. Gönderici ve Alıcı banka aynı ise Havale, birbirlerinden farklı ise EFT işlemiyle para transferi yapılabilir. EFT işlemlerinde gönderici bankanın yanı sıra alıcı banka ve aynı zamanda TCMB (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) devreye girmektedir. Her üç banka sisteminin de etkin bulunması önemlidir.

EFT işlemleri banka şubelerinin açık olduğu saatler içerisinde banka şubelerinden yapılabilmektedir. Aynı zamanda İnternet bankacılığı ile de EFT yapılmaktadır. Havale işlemleri her saat yapılabilirken, EFT işlemleri yalnızca bankaların çalıştığı saat dilimi içerisinde yapılabilmektedir.

Havale gönderimi, hafta içi veya hafta sonu fark etmeksizin etkin iken, EFT işlemlerinde durum farklıdır. EFT işlemlerinde ilgili banka, alıcı banka ve TCMB sistemlerinin etkin olması söz konusudur. Bu nedenle yalnızca resmi çalışma günü ve saatlerinde EFT işlemleri sağlanmaktadır. TCMB’nin çalışmadığı saat veya günlerde yapılan EFT’ler, gerçekleşmez, bankanın açılış günü beklenir. Hafta sonu ve resmi tatillerde İnternet veya telefon bankacılığından verilen EFT talimatları TCMB’nin çalışmaya başlayacağı ilk iş gününde yapılacaktır. Adeta ileri tarihli para transfer talimatı verilmiş gibi para aktarım işlemi yapılır.

Misalen bakılacak olursa, Denizbank’tan Finansbank’a para aktarımı – gönderimi için mutlaka EFT kullanılmak zorundadır. Bütün EFT işlemleri TCMB tarafından kontrol edilmektedir. Merkez bankası kapalı ise EFT işlemi devreye konulamaz ve para aktarımı yapılamaz. Bu nedenle Cumartesi ve Pazar, Resmi Tatil Günleri TCMB kapalı olup, çalışmadığından herhangi bir EFT işlemi gerçekleşmemektedir. Cuma günü verilen EFT’ler mesai saatleri içerisinde ise gerçekleşir. Ancak Cuma akşam 17:00’dan sonra verilen EFT talimatları hafta sonu bitip, Pazartesi mesai başlangıcıyla beraber ancak gerçekleşebilmektedir.

Hiçbir bankadan bankalar arası EFT – Para aktarım işlemi hafta sonu gerçekleştirilemez. Hafta sonlarıyla beraber, 1 Mayıs, 23 Nisan, 29 Ekim, 1 Ocak, Kurban Bayramları, Ramazan Bayramları gibi resmi tatil günlerinde de EFT işlemi yapılamamaktadır.

EFT talimatları hafta iç 09:00 – 17:00 saatleri arasında yapılabilmektedir. 09:00 saati öncesinde verilen EFT talimatları aynı gün içerisinde saat 09:00 itibarıyla gerçekleşir. Aynı gün akşam 17:00’dan sonra verilen EFT talimatları ise bir sonraki gün, saat 09:00 itibarıyla gerçekleşmektedir.

Türkiye’de ilk olarak 1992 yılında Merkez Bankazı’nın sisteme dahiliyetiyle başlayan ve iki farklı banka arasında para aktarımı sağlayan EFT sistemi, TL cinsinden para aktarımı için geçerlidir. EFT işlemleri IBAN, Hesap No ile yapılabilmektedir.

EFT işlemleri TCMB bağlantılı olduğundan Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma günleri yalnızca yapılabilmektedir. Haftanın 1. veya 3. günü fark etmeksizin yalnızca TCMB ve bankaların çalıştığı gün ve saatlerde yapılan işlemdir. Mesai saatleri içerisinde EFT yani Elektronik Fon Transferi, İnternet bankacılığı, Telefon bankacılığı, Şube bankacılığı ve ATM’ler üzerinden yapılabilmektedir.

Hafta sonu ile resmi tatiller arasında bankacılık işlemleri için bir fark yoktur. Yine hafta sonu olduğu gibi resmi tatillerde de EFT yapılamaz, sonrasındaki ilk mesai saatine kadar talimat bekletilir.

UYARI: Son dönemlerde sık rastlanmaya başlanan yeni bir dolandırıcılık yöntemi baş göstermiş bulunuyor. Bazı ürün alıcı veya satıcıları EFT işlemi yapıp, hesap belgesi göstermektedir. Bu hesap belgesi (dekont) göre ASLA ürün gönderimi yapılmamalıdır. Para hesaba geçmedikçe alışveriş yapılmamalıdır. Bu nedenle EFT işlemlerinin hafta sonu olmayacağı unutulmamalı, hafta içi mesai saatlerinde paranın hesaba gelip gelmediği kontrol edilmelidir.

Bizi Takip Edin !
Etiket

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir