Gelir Belgesi Nedir, Nasıl Alınır?

Ülkemizde pek çok farklı sebep ile gelir belgesine ihtiyacınız olabilir. Gerek bir krediye başvurur iken, gerekse de farklı bir ürün veya hizmet alır iken gelir belgenizin gösterilmesi istenebilir. Gelir belgesi, kişiye özel olarak hazırlanan bir belgedir ve aylık olarak ne kadar kazanç sağladığınızı göstermektedir.

Gelir Belgesi Nedir, Nasıl Alınır?
E-Devlet Gelir Belgesi

Kişisel bilgilerinizin yer almakta olduğu bu belge genel olarak resmi işlemlerde talep edilmektedir. Farklı alanlarda ihtiyacınız olabilecek gelir belgesi nereden alınır diye merak edenler için tüm yöntemleri sunmak istiyoruz. İşte gelir belgesi alınacak yöntemler;

Gelir Belgesi Nereden Alınır?

Bir kişinin çalışma ve aylık kazanç durumunu göstermekte olan gelir belgesi aşağıdaki adımlar ile alınabilmektedir;

  • Eğer bir iş yerinde çalışmakta iseniz ve SGK güvenceniz gerçekleştiriliyor ise gelir belgenizi çalışmakta olduğunuz kurumdan temin edebilirsiniz. Kurum, SGK üzerinden resmi olarak hazırlanan gelir belgenizi sizlere teslim edecektir.
  • Gelir belgesi nereden alınır diye merak edenler için en kolay ve hızlı yöntem ise şüphesiz ki E-Devlet kapısı. Artık pek çok resmi işlemlerimizi gerçekleştirebildiğimiz E-Devlet üzerinden çalışan kişiler gelir belgesi alabilir. E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra Maaş Bordrosu bölümünden belgeyi alabilirsiniz. Özellikle kredi ve bankacılık işlemlerinde aylık kazancınızı belgelemeniz talep ediliyor ise bu belge size yeterli olacaktır.
  • Kamu kurumlarında çalışan veya emekli olan kişiler gelir belgesini sadece E-Devlet sistemi üzerinden almaktadır. E-Devlet Hizmetler bölümünde yer almakta olan E-Bordro ekranını ziyaret ederek gelir belgenizi temin edebilirsiniz.
  • Gelir belgesi almak isteyen serbest meslek çalışanları Bağkur kaydına sahip ise vergi levhaları gelir belgesi olarak kabul görmektedir.

Gelir Belgesi Nasıl Alınır?

Gelir belgesi nasıl alınır diye merak edenler için yukarıda anlattığımız adımlardan herhangi birini gerçekleştirebilirsiniz. Farklı çalışma grupları tarafından gerçekleştirilecek olan gelir belgesi alma işlemlerinde herhangi bir ücret ( e-devlet şifreniz yok ise bunu PTT üzerinden 3 liraya almalısınız ) bulunmamaktadır.

Yorum yapın