Bireysel Emeklilik Sistemi (BES)

Garanti BBVA Bireysel Emeklilik Nasıl İptal Edilir?

Garanti Bankası bireysel emeklilikten ayrılmak isteyenler belli adımları uygulayarak sistemden ayrılma işlemlerini kolay bir şekilde gerçekleştirebilir. İptal işlemlerinin gerçekleşmesi için Garanti Bankası bireysel emeklilik sistemine giriş yapılan tarihten 2 ay sonra başvuru işlemleri yapılmalıdır. İptal işlemlerinin tamamlanmasından sonra sistemde biriken paradan belli oranda kesintiler meydana gelir. Bu kesintiler sonucunda sistemde ne kadar para kaldıysa tamamı sahiplerin hesabına aktarılır. İsteyen yıllık, isteyen aylık olarak paralarını kullanabilir. Garanti Bankası’nın müşteri hizmetlerine direkt bağlanma özelliği ile bireysel emeklilik sisteminden anında çıkılabilir.

Garanti BBVA Bireysel Emeklilik İptalinde Yapılan Para Kesintileri

Garanti Bankası bireysel emeklilik sisteminden süresi dolmadan çıkmak isteyenlerden erken çıkma kesintisi alınır. Bunun dışında sistemden çıkmak için iptal işlemlerinin yapılma tarihi geçirildiği zaman da katılımcıların sistemdeki paralarından fon işletim ücreti kesintisi alınır. Bu yüzden sistemden çıkmak isteyenler sisteme giriş yaptıkları tarihten iki ay sonra hemen iptal işlemlerini gerçekleştirmelidir. Gerçekleştirilmeyen her iptal işlemleri için kesintiler uygulanır. Garanti Bankası bireysel emeklilik sisteminden çıkanlar devletin sağladığı yararlardan da kesintilere uğrayarak ekstra kazançlardan bir miktar para kesilir.

Garanti BBVA Bireysel Emeklilik İptali Şubeden Nasıl Gerçekleşir?

Garanti Bankası bireysel emeklilik sisteminden bankanın şubesi aracılığı ile çıkmak isteyenler, ilk önce bankanın şubesine iptal dilekçesini eksiksiz bir şekilde doldurup teslim etmelidir. Daha sonra iptal işlemleri tamamlandığı takdirde bireysel bankacılık sisteminden tamamen çıkma işlemi gerçekleşir. Sistemden çıkanların hesaplarına 10 gün içerisinde biriken paralar yatırılır. Bu paralar yatırılırken kesintiye uğrar. Bunun sebebi de sistemden süresi dolmadan çıkılmasıdır. Garanti Bankası bireysel emeklilik sisteminden çıkılması durumunda devletin sağladığı para desteklerinden de kesintiler meydana gelir. Sistemde kalınan gün sayısına göre devletin verdiği paradan kesilmeler yapılır. Bunun dışında sistemden çıkanlar, devletin sağladığı imkânlardan hiçbir şekilde yararlanamaz.

Garanti BBVA Bireysel Emeklilik İptali Müşteri Hizmetlerinden Nasıl Yapılır?

Garanti Bankası bireysel emeklilik sisteminden çıkmak isteyenler, bankanın telefon bankacılığını kullanarak iptal işlemlerini gerçekleştirebilir. Bu sayede katılımcılar bankanın şubesine gitmeden de iptal işlemlerini kolay bir şekilde müşteri hizmetleri ile yapabilir. Müşteri hizmetleri ile bireysel emeklilik sisteminden çıkılması için ilk önce cep telefonlarından 444 0 336 numaralı bireysel emeklilik çağrı hattı aranmalıdır. Hatta bağlanıldıktan sonra telesekreterin talimatlarıyla beraber sırasıyla “Bireysel Emeklilik” ve “Otomatik Katılım Sözleşme” iptali menülerine gidilerek sistemden çıkmak için iptal işlemleri gerçekleşmiş olur. Bunun sonucunda sisteme yatırılan paraların tamamı hesaplara geri gönderilir. Garanti Bankası’nın müşteri hizmetlerinin direkt bağlanma özelliği sayesinde telefonda uzun süre beklemeler meydana gelmez ve anında işlemler kolay bir şekilde gerçekleşir.

Garanti BBVA Bireysel Emeklilik İptalinin Dezavantajları Var Mı?

Garanti Bankası bireysel emeklilik sisteminden süre dolmadan çıkılması durumunda katılımcılar birçok dezavantajlar elde eder. Aşağıda bireysel emeklilik sisteminden çıkılması durumunda meydana gelen olaylarla ilgili bilgiler yer alır:

  • Garanti Bankası bireysel emeklilik sisteminden 10 yıl dolmadan çıkılması durumunda %15 oranında kesinti meydana gelir.
  • Sistemde 10 yıl sürede kalıp emekli olma yaşı gelmeyenler sistemden çıkmak istedikleri zaman %10 oranında kesinti uygulanır.
  • Sistemde emekli olup herhangi bir kazadan dolayı kişinin hayatını kaybetmesi sonucunda toplamda %5 oranında kesinti yapılır.

Yukarıda verilen kesintiler doğrultusunda Garanti Bankası bireysel emeklilik sisteminden çıkılması durumunda katılımcılar, birikmiş paralarının hepsini alamaz ve sistemden çıktıklarından itibaren hiçbir şekilde devletin para yardımından yararlanamaz.

Garanti BBVA Bireysel Emeklilik İptalinde Para İadesi

Garanti Bankası bireysel emeklilik sisteminden çıkılması durumunda hesapta biriken paralar bir miktar kesintiye uğrayarak hesaplara geri aktarılır. Garanti Bankası bireysel emeklilik sisteminden çıkılmasından hemen sonra 20 gün içerisinde paraların iadesi yapılır. Bireysel emeklilik sisteminde kalma süresini doldurmayanlar için devletin sağladığı maddi desteklerden de belli oranlarda kesintiler uygulanır. Bu kesintiler sistemde kalma süresine göre ayarlanır. Garanti Bankası bireysel emeklilik sisteminden çıkmak isteyenler  aynı zamanda sisteme giriş yaptıkları tarihten 2 ay sonra çıkmalıdır. Zamanında çıkılma durumunun olmaması sonucunda bir daha hiçbir şekilde iptal işlemleri gerçekleşmez.

Garanti BBVA İletişim

Garanti Bankası bireysel emeklilik iptal işlemlerinin yapılması için bankanın telefon bankacılığını kullanmak işlemlerin daha çabuk bir şekilde gerçekleşmesine neden olur. Garanti Bankası bireysel emeklilik sisteminden çıkmak isteyenler, telefon bankacılığı ile kolay bir şekilde başvuru işlemlerini gerçekleştirebilir. Aşağıda bankanın müşteri hizmetlerine direkt bağlanma özelliği ile bireysel emeklilik sisteminden çıkma adımları sırasıyla verilir:

  • Müşteri hizmetlerine direkt bağlanmak için ilk önce cep telefonlarından 444 0 333 numaralı hat aranmalıdır.
  • Hatta bağlanıldıktan sonra T.C. kimlik numarası ve cep telefon numarası girilerek bir sonraki adıma geçilmelidir.
  • Sesli yanıt sisteminin talimatı ile müşteri temsilcisine direkt bağlanmak için sesli olarak sırasıyla “Müşteri Temsilcisi” ve “Bunların dışında”
  • Sesli mesajlar iletildikten sonra ard arda 1,3,5 numaraları tuşlanarak direkt olarak müşteri temsilcilerine anında bağlanılır.

Yukarıda verilen adımlar eksiksiz bir şekilde uygulandıktan sonra müşteri temsilcilerine direkt olarak bağlanılır. Hiçbir şekilde telefonda bekleme durumu olmaz. Bu sayede bireysel emeklilik sisteminden çıkacaklar, işlemlerini hızlı bir şekilde bitirmiş olur. Bireysel emeklilik sistemi ile ilgili işlemlerin çabuk bir şekilde bitmesi için Garanti Bankası’nın müşteri hizmetlerine direkt bağlanma imkânlarından yararlanılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu