Banka Kredileri

Faizsiz Kredi 2019

Bankaların farklı kredi türleriyle sunduğu faizsiz krediler, vadelerine ve kredi içeriklerine göre belirleniyor. Faizsiz krediler genellikle 12 ay vadeli olarak verilen kredilerdir. Özellikle taşıt kredilerinde uygulanan sıfır faizli krediler, belirli miktarlar dahilinde sunuluyor.

30 bin TL, 20 bin TL oranlarında verilen faizsiz krediler, 18 ay faizsiz olarak sunuluyor. Devlet destekli kredi türlerinin de çoğu faizsiz olarak veriliyor. Örneğin KOSGEB girişimci kredileri ve esnaf kredileri, Ziraat Bankası aracılığı ile verilen faizsiz kredi türleridir.

Faizsiz Kredi Başvurusu

KOSGEB Esnaf kredileri ve Esnaflar Odası kredi seçeneklerine başvuru yapmak için, faaliyet belgelerinin sunulması gereklidir. KOSGEB veri tabanına kayıtlı esnafların, iş geliştirme kredisi olarak kullanabilecekleri kredi türleri, 100 bin TL’ye kadar faizsiz olarak verilen kredilerdir.

Kosgeb faizsiz kredi başvurusu için, şartlara uygunluk ve başvuru belgelerinin eksiksiz şekilde sunulması gerekiyor. Esnaf belgesi, vergi levhası, firma kayıt belgeleri gibi işletme kayıt belgeleri ile başvuru yapılabilir. Kosgeb destekli krediler, iş geliştirme kapsamlarında sunulduğu için tüm belgelerin eksiksiz şekilde sunulması ve işletme giderlerinin faturalandırılması gereklidir.

Yeni girişimciler içinse 50 bin TL geri ödemesiz Kosgeb destek kredileri veriliyor. Esnaf kredileri, tarım ve hayvancılık kredileri, bilimsel çalışmalar ve ev hanımları için verilen kredi destekleri gibi çok sayıda kredi türü hem hibe olarak hem faizsiz kredi seçeneğinde sunuluyor. Başvuru şartlarını www.kosgeb.gov.tr web adresinden inceleyebilirsiniz.

Faizsiz Kredi Hesaplama

2019 faizsiz kredi desteklerinden yararlanmak için özel bankaların sunduğu kampanyalara göre başvuru yapılması gereklidir. Genellikle otomotiv kredilerinde 30 bin TL’ye kadar faizsiz kredi veriliyor. Ayrıca Garanti Bankası, Odeabank, Halkbank ve Denizbank’ın minimal miktarlarda sunduğu faizsiz kredi seçenekleri bulunuyor.

Faizsiz kredi hesaplama için bankaların resmi web sitesinden giriş yaparak, kredi hesaplama araçlarını kullanabilirsiniz. Kullanılmak istenen kredi miktarı ve vade seçeneğini işaretleyerek, aylık geri ödeme ve toplam geri ödemesini hesaplayabilirsiniz.

Kosgeb faizsiz krediler ise ilk yıl geri ödemesiz şekilde sunuluyor. 60 ay vadeli olarak sunulan faizsiz esnaf kredileri, 100.000 TL’ye kadar veriliyor. Ancak çeşitli projelerde 500.000 TL’ye kadar kredi desteği sağlanmakta, makine- donanım ve teçhizat gibi işletmeler için gayrinakdi kredi olanakları sunulmaktadır.

Faizsiz Kredi Başvuru Şartları

Özel bankaların sunduğu faizsiz kredi seçeneklerinde maaş bordrosunun sunulması gereklidir. Memura kredi, esnafa kredi, bordrolu çalışana kredi seçenekleri sunan bankalar, kredi başvurusu yapan kişinin mesleki belgelerine göre başvuru evrakları talep ediyor. Kredi notu yüksek olan ve başvuru belgelerini eksiksiz olarak sunan kişiler, sıfır faizli kredilerden yararlanabilirler.

Faizsiz kredi başvuru şartları, Kosgeb kredilerinde farklılık gösteriyor. Proje hazırlanması gerekli ve işletmenin tüm kayıtlı belgelerinin sunulması gereklidir.

Faizsiz Kredi Nasıl Alınır?

Esnaf kredilerinden yararlanmak için KOSGEB veri tabanına kayıt olmak gereklidir. Tarım ve hayvancılık için verilen sıfır faizli krediler içinse ÇKS sistemine kayıtlı olunması gereklidir. Faizsiz kredi nasıl alınır konusunda, faaliyet edilen sektör ve iş alanının KOSGEB NACE kodu listesinde bulunması gereklidir.

Banka kredileri içinse doğrudan başvuru yapılması gereklidir. SGK kayıtlı çalışanlar, memur ve emekliler için çalışma ve mesleki belgeler gereklidir. Tüm krediler için TC kimlik belgesi ile başvuru yapılır.

Faizsiz Kredi Veren Bankalar

2019 sıfır faizli krediler katılım bankaları ve özel bankalar aracılığı ile veriliyor. Ziraat Bankası faizsiz kredileri, Kosgeb destekli kredi çeşitlerindendir. 2019 faizsiz kredi veren bankalar ise şu şekilde sıralanabilir;

  • Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş. (kâr payı oranına göre faizsiz kredi)
  • Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş. (kâr payı oranına göre faizsiz kredi)
  • Ziraat Katılım Bankası A.Ş. (kâr payı oranına göre faizsiz kredi)
  • Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş. (kâr payı oranına göre faizsiz kredi)
  • Vakıf Katılım A.Ş. (kâr payı oranına göre faizsiz kredi)
  • Halk Bankası (KOBİ’lere özel faiz kredi imkanları)
  • Denizbank (Otomatik ödeme talimatınıza 1000 TL faizsiz kredi)
  • Odeabank (Faizsiz kredi imkanı)
  • Garanti Bankası (2000 TL faizsiz kredi imkanı)

Bankaların sunduğu sıfır faizli otomotiv kredilerinde ise çeşitli otomobil markalarına göre kredi olanağı sunuluyor. 12 ay, 18 ve 24 ay gibi farklı seçenekler ile 20 bin TL ve 30 bin TL tutarlarında faizsiz kredi seçeneği sunuluyor.

Bizi Takip Edin !

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir