SGK

Evde Bakım Parası Nasıl Alınır? Nereye Başvurulur?

Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından uygulanan proje ile yardıma ve bakıma ihtiyacı olan özürlü bireyler için yapılan yardımlardır. Evde bakım parası olarak sunulan yardımlar ile kurumlarda ya da bireyin evinde hizmet sunuluyor. Asgari ücret oranında verilen yardım parası ile özürlü bireyin bakımını yapan kişiye maaş bağlanıyor. Peki evde bakım parası nasıl alınır? Nereye başvurulur?

Evde Bakım Parası Nedir?

Sosyal Hizmetler dahilinde verilen evde bakım parası, özürlü bireyler ve bakımları için devlet tarafından sunulan bir opsiyondur. Proje kapsamında, bireye evde bakım olanağı ya da kurumda bakım alternatifleri sunulmaktadır. Bakıma ihtiyacı olan özürlü bireyler için Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından iki asgari ücret oranında yardım yapılıyor.

Proje dahilinde ve bireyin bakımı dahilinde, bakımı sağlayan kişi ya da aile bireyine asgari ücret oranında düzenli maaş veriliyor. Bakımı yapan kişiye verilen asgari ücret, İl Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü başvuruları ile veriliyor.

Evde Bakım Parası İçin Nereye Başvuru Yapılır?

Nüfusa kayıtlı olan şehrin, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne yapılan başvurular ile evde bakım parasından yararlanma sağlanabilir. 2019 yılı asgari ücreti oranında verilen evde bakım parası, özürlü bireylerin bakımı devam ettiren kişilere veya aile bireylerine verilir. Bakımı üstlenen vasis veya akrabalar da evde bakım parasından yararlanabilir.

Evde Bakım Parası İçin Gerekli Prosedürler

Evde bakım parası almak için başvuruların, ilk müdürlüklerine yapılması gereklidir. Bu uygulamadan yararlanabilmek için sunulan prosedürler ise şu şekildedir;

  • Evde bakım parası alacak kişinin, bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısını ve aylık asgari gelirinin belirtilmesi gereklidir. Evde bakım parası başvurusu yapan kişinin, asgari ücretin 2/3 oranında olduğunun rapor ile belirtilmesi gereklidir.
  • Heyet raporu ile özürlü bireyin sağlık durumunun belirtilmesi ve rapor ile sunulması gereklidir.
  • Yine özürlü bireyin, bakıma ihtiyacı olduğunun heyet raporu ile tespiti gereklidir.

Belirtilen raporların temini ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine başvuru yapılabilir.

Özürlü Bireyler İçin Kurum Bakımı

Bakıma muhtaç özürlü bireylerin, bakımları için sunulan diğer opsiyondur. Aile yanında bakımlarının mümkün olmadığı özürlü bireyler için sunulan kurum bakım hizmetleridir. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü projeleri dahilinde, bakım kurumlarına yerleştirilen özürlü bireylerin bakımları devam ettirilmektedir. Barınma, korunma ve sağlık hizmetleri sunulan özürlü bireylere, bakım merkezlerinde veya özel merkezlerde olanak sunuluyor.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü veya İlçe Müdürlüklerine başvuru yapılarak, özürlü bireyler için bakım hizmetleri talepleri sağlanabilir.

Bizi Takip Edin !
Etiket

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir