Bireysel Emeklilik Sistemi (BES)

Ev Hanımlarına Bireysel Emeklilik

Ev hanımlarının sigortalı bir yerde çalışma hayatlarının olmamasından dolayı ileriki yaşlarda ekonomik anlamda kendilerine bir garanti sağlamak için bireysel emeklilik sistemine katılım gösterebilir. Bireysel emeklilik sistemi sayesinde ev hanımları ekonomik anlamda kendilerine bir katkı sağlayabilir. Ev hanımlarının bireysel emeklilik sistemine katılabilmesi için belli şartları yerine getirmesi gerekir. Bu şartlar doğrultusunda her ay bireysel emeklilik sistemine dışarıdan para yatırarak emekli olma şansına sahip olabilirler.

Ev Hanımlarından Bireysel Emeklilik İçin İstenen Koşullar

Ev hanımlarının ekonomik anlamda aylık olarak bir kazançlarının olmamasından dolayı belli bir yaştan sonra maddi açıdan sıkıntı çekmemeleri için bireysel emeklilik sistemine katılmaları gerekir. Bunun için belli şartların ve kuralların yerine getirilmesi önemlidir. Aşağıda ev hanımlarını bireysel emeklilik sistemine müracaatta bulunabilmeleri için yerine getirmesi gereken şartlar ile ilgili bilgiler yer alır:

 • Ev hanımlarının bireysel emeklilik sistemine katılabilmeleri için hiçbir yerde çalışmamış olması gerekir.
 • Bunun dışında kazadan veya başka bir olaydan dolayı yasal olarak bir yerden tazminat almaması önemlidir.
 • Bireysel emeklilik sisteminde bulunmak için kesinlikle 18 yaşının doldurulup reşit olunması gerekir.
 • Ev hanımlarının bireysel emeklilik sisteminde yararlanabilmeleri için bir yerden kira veya başka bir gelirin gelmemesi gerekir.

Yukarıda verilen şartlar sağlandığı zaman ev hanımları geleceklerini garanti altına almak için bireysel emeklilik sistemine katılabilir.

Ev Hanımlarının Bireysel Emekliliğe Müracaat İşlemleri

Ev hanımlarının bireysel emeklilik sistemine katılabilmesi için belli şartlara uyum sağlamaları gerekir. Şartlara uyum sağlandıktan sonra sisteme katılım için başvuru işlemlerinin yapılması tavsiye edilir. Aşağıda ev hanımlarının bireysel emeklilik sistemine katılması için başvuru işlemleri sırasında izlemeleri gereken adımlar yer alır.

 • Ev hanımlarının bireysel emeklilik sisteminde faaliyet içerisinde olabilmesi için ilk önce vergi dairesinden üzerlerine ait herhangi bir konutun veya arsanın olmadığını gösteren belgeyi temin etmeleri gerekir.
 • İstenilen belge temin edildikten sonra bireysel emeklilik sistemine katılım için başvuru formunun eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekir.
 • En son adımda ise kimlik belgelerinin fotokopilerini alarak yetkili kuruma gidip bireysel emeklilik sistemine katılmak için başvuruda bulunabilirler.

Ev Hanımlarını Bireysel Emeklilikten Ne Zaman Emekli Olur?

Ev hanımlarının bireysel emeklilik sisteminden emekli olabilmeleri için belli sürelerde sistemde kalıp düzenli olarak katkı paylarını ödemeleri gerekir. Bunun için ev hanımları, bireysel emeklilik sistemine 25 yıl boyunca her ay katkı paylarını istedikleri miktarda ödemelidir. Katkı paylarının düzenli bir şekilde ödenmesinden sonra sistemden emekli olmak için ev hanımlarının 58 yaşını doldurmuş olması gerekir. Verilen zamanlarda katkı paylarının ödenmesi ve yaş sınırının doldurulması durumunda ev hanımları  bireysel emeklilik sisteminden emekli olarak ileri hayatlarında daha iyi şartlarda yaşama imkanını elde eder.

Ev Hanımlarına Bireysel Emeklilik İçin Ne Kadar Ücret Ödenir?

Ev hanımlarının bireysel emeklilik sisteminde emekli olabilmesi için her ay katkı paylarını düzenli bir şekilde ödemeleri gerekir. Katkı paylarının ödenmesinde belli bir miktar vardır. Bireysel emeklilikten emekli olacak ev hanımları ayda toplamda 818.70 TL katkı paylarını dışarıdan hesaplarına yatırmalıdır. Bu sayede ev hanımları belli süre sonra devletin sunmuş olduğu %25 oranındaki para desteğinden yararlanabilir. Bunun dışında sisteme yüklenilen her katkı payı ve sistemde kalma süresi için devlet ayrı olarak başka para yardımlarında da bulunur. Bu yüzden ev hanımlarının düzenli olarak katkı paylarını her ay belirlenen miktarda ödemeleri gerekir. Bunun sonucunda ev hanımları geleceklerini güvence altına almayı başarmış olur.

Ev Hanımlarına Halkbank Bireysel Emeklilik Fırsatı

Ev hanımları Halkbank bireysel emeklilik sistemine katılarak çalışmadıkları zamanlarda ekonomik anlamda kazanç sağlayabilir. Halkbank bireysel emeklilikten emekli olmak için ev hanımlarının her ay düzenli olacak şekilde 138 TL değerinde katkı payını yatırmaları gerekir.  Yatılan katkı payları sayesinde ev hanımları ekonomik anlamda yatırım ve birikim yapmış olur. Halkbank bireysel emeklilik sisteminden emekli olmak için kadınların 58 yaşını doldurup sistemde 25 yıl kalması gerekir. Bunun dışında hiçbir yerden kazanç sağlamamış olmamaları da önemlidir. Bütün şartlara uyulduktan sonra Halkbank emeklilik sistemine katılmak isteyen ev hanımları gerekli evrak ve belgelerle beraber yetkili kurum ve kuruluşa giderek bireysel emeklilik sistemine giriş yapma işlemlerini tamamlayabilir.

Ev Hanımlarına Bireysel Emeklilik Faydaları

Ev hanımları ekonomik anlamda gelecekte problemlerle karşılaşmamak için bireysel emeklilik sisteminde 25 yıl kalarak emekli olma şansını elde edebilir. Bu sayede çalışmadan dışarıdan katkı payı ödeyerek emekli olma imkânına sahip olur. Aşağıda ev hanımlarının bireysel emeklilik sistemine katılmalarının sonucunda elde ettikleri yararlar ile ilgili bilgiler yer alır:

 • Ev hanımlarının bireysel emeklilik sistemine katıldıkları zaman belli bir süre sistemde kalmasının sonucunda devletin sağladığı %25 oranında para yardımını elde etme şansına sahip olur.
 • Bunun yanı sıra ev hanımları sağlık problemleri yaşadıklarında anlaşmalı hastanelere giderek indirimli bir şekilde tedavi olma imkânını elde eder.
 • Sistemde ödenen katkı payı ev hanımlarının tercihlerine göre belirlenen aylarda yatırılabilir. Örneğin; ev hanımları yıllık veya belli aylar arasında ödemelerini kendilerine göre ayarlayıp yapabilir.
 • Sistemde emekli olduktan sonra biriktirdikleri paralarla birlikte devletin sağladığı katkıları da toplu bir şekilde alabilir. İsterlerse aylık olarak da hesaplarından çekebilirler.
Bizi Takip Edin !

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir