Banka KredileriBankalar

Esnek İhtiyaç Kredisi Nedir?

Bankaların üst merci olduğu ve biden farklı seçeneklerle sunulduğu birçok kredi ödeme imkânları bulunuyor. Resmi ve hukukî izinler dâhilinde bankalarca yapılan bu düzenleme ve kredi seçenekleri arasında “Balon Ödeme” olarak da nitelendirilen “Esnek İhtiyaç Kredisi” veya “Esnek Ödeme Planı” da bulunmaktadır. Kuşkusuz ödeme planı kredi sürecinin en önemli faktörüdür. Çoğunlukla taşıt ve konut kredilerinde kullanılan yöntemdir ve vadeli borçların ödenmesinde kolaylıklar sağlar.

Balon Ödemeli (Esnek Kredi) Nedir?

Taksitleri daha uygun oranlarda olan ve sonunda toplu ödeme ile bütün borcun kapatılabildiği kredi türüdür. Temsilen; Belli bir faiz oranıyla alınan kredinin normal şartlar altında aylık taksiti 1000 TL ise, esnek kredinin aylık miktarı 600 TL olabilmekte ve geriye kalan 400 TL açık tutar ise son taksitte toplu ödenebilmektedir. Bu yöntem orta vadede birçok yatırım için kolaylık sağlar.

Esnek (Balon Ödemeli) Kredilerin birçoğunda sabit faiz geçerlidir. Diğer kredilere göre en belirgin fark ise vadelerdeki ciddi ödeme kolaylığıdır. Ancak bütün kredi türlerinde ve faizli iktisadî işlemlerde olduğu gibi esnek kredinin de fayda (Avantaj) ve zarar (dezavantaj) durumu söz konusudur. Bu krediyle yeni ev veya taşıt sahibi kolaylıkla olunabilmektedir. Her ay belli oranın ödenme zorunluluğu olmadığından aylık bütçe sarsıntısı olmaz. Ancak her ay kalan açık tutar son vadeye yüklenmektedir. Bu meblağ zamanında ödenmez ve borç kapatılmaz ise ciddi sorunlar ve rahatsız edici neticelerle karşı karşıya kalınabilmektedir. Gerek yasal, gerek iktisadî açıdan olumsuzluklar yaşanacaktır. Her kredi türünde olduğu gibi esnek kredilerde de etraflıca düşünüp, karar verilmeli ve planlama sağlam, doğru yapılmalıdır.

Kredi borcunun ödenememesi durumunda yasalarla belirlenmiş ve 2015’te yürürlüğe giren Tüketici Kredisi Yönetmeliğine göre iki taksit ödemesi yapılmadığı durumda bankalar kredi taksitlerini iptal etme ve kredinin tamamını tüketiciden talep etme hakkına sahiptir. Bankalar çoğunlukla üst üste üç taksitin ödenmemesini beklemektedir. Akabinde ise yasal haklarına başvururlar. Ayrıca yasal olarak her ay tüketiciyi bankanın sıkıştırma hakkı da bulunuyor. Kredi gecikmesi, ödenememesi gibi durumlarda birçok farklı ve olumsuz sonuç tüketiciyi beklemektedir.

İleride toplu bir para eline geçecek kişilerin tercih ettiği kredi türüdür. TEB gibi bankalar yaz – kış mevsimsel tutar değişiklikleri sunarlar ve yaz aylarında tutarlar yüksek iken, kış aylarında daha düşüktür. Yapı Kredi gibi bankalarda ise ödenecek tutar ve modelin tüketici tarafından belirlenmesine olanak sağlanmaktadır. Ayrıca bu ve benzer bankalar aylık normal tutarın üzerinde ödeme yapılmasına ve erkenden borç kapatılmasına da imkân veriyor. Bir diğer imkânları ise üç ayda bir ödeme yapılabiliyor olmasıdır.

UYARI: Faiz oranları, toplam vaade günü esnek ihtiyaç, ev ve taşıt kredisinde mutlaka dikkate alınmalıdır. Unutulmamalıdır ki, yasalarla bankaların alacağı hususu teminat altına alınmıştır. Maddi durum, anlık başa gelen hayatî olaylar göz önünde tutulamamakta ve illa ki bu borç banka tarafından tahsis edilmektedir. Kredi çekiminde etraflıca düşünülmeli ve o şekilde karar verilmelidir.

Bizi Takip Edin !
Etiket

İlgili Makaleler

13 Yorumlar / Başvurular

 1. Merhaba!

  Mali desteğe mi ihtiyacınız var? dünyanın her yerinde ihtiyacı olan borçlulara her türlü krediyi veriyoruz.

  5.000 – 10.000.000 ABD Doları
  * amaç *% 3 faiz oranı
  * 1-20 yıl arasında ödeme seçeneği.
  * Aylık ve yıllık ödeme planı arasında seçim yapın.
  * Kredinin esnekliği.

  Yardım için lütfen bizimle iletişime geçin.
  E-posta: creditfinancierhome@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir