Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır?

0
36

Selçuklular döneminde Ahi, Osmanlılarda Lonca teşkilatı olarak adlandırılmış esnaflık köklü bir meslektir. Fakat son zamanlarda esnaflığın riskli bir meslek olarak görülmeye başlanması bunu değiştirmiştir. Çoğu insan istidadı olmasına rağmen batma riski veya sermaye yetersizliği nedeniyle bu mesleğe yanaşmamaktadır. İş yeri açmak ya da işletmesini büyütmek isteyen kimse para bulmak için genellikle krediye başvursa da bankaların yüksek faizleri ve ağır şartları nedeniyle  zorlanmaktadır. Bunun üzerine devlet eliyle esnafa kefalet kooperatifince hibe ve teşvik desteği sağlanmasına hükümet karar vermiştir. Peki, Esnaf kefalet kredisi nasıl alınır?

İşletmesini kurtarmak isteyen esnafın bankalardan önce,üyesi olduğu bölge kooperatifine başvurmaları gerekiyor. Kooperatif yetkililerince incelenen başvurunuza 15 gün içerisinde dönüş alırsınız. Kooperatif, talep sahibinin mali durumunu araştırarak raporunu yazar ve üyenin ihtiyacı olan kredi miktarını tespit etmeye çalışır. Hakkınızda yapılan araştırmaların sonunda olumlu bir kanaat oluşursa bu durumda kooperatifiniz bilgilerinizi ve ihtiyacınız kadar teşvik miktarını Halk bankasına bildirir. Bankadan da krediniz onay alırsa, imza karşılığında belirttiğiniz miktar size ödenir. Acil işlerinizde bu kurumun aracılığına başvurmanızda yarar vardır. Esnaf kefalet kredisi nasıl alınırkonusunu böylece anlatmış olduk.

Esnaf Kefalet Kredisi Almak İçin Gerekli Koşullar

Kefalet kredisini almak için yerine getirmeniz gereken ilk şart, esnaf ve sanatkar olmaktır. Esnaf ve sanatkar sicilinizin bulunmasıyla siz de kredi almak için bir aday olabilirsiniz. Sizi kefalet kredisinde destekleyecek kooperatifin kapsadığı çalışma bölgesinde bulunmanız gerekir. Ayrıca yalnızca tek bir kooperatife üye olmalısınız. Bankanın aradığı şartlar içinde ise başvuran esnafın Findeks KKB kredi notunun yüksek olması, en az iki kişinin kefilliği gibi koşullar bulunmaktadır.

Esnaf kefalet kredisi nasıl alınırbaşlığımızda anlatıldığı gibi başvuru yapmış ve başvurunuz onaylanmışsa Halk Bankası sizden birtakım evraklar ister. Bunlar: Başvuran esnafın nüfus cüzdanı fotokopisi, iş yerinize ait ver levhası, teminat mektubu, en az iki kefil, ipotek gösterilebilecek gayrimenkulün fotokopisi, esnaf odasına kayıtlı olduğunu ispatlayan belge. Bu belgeleri beraberinizde getirdiğiniz taktirde belirlenen esnaf kefalet kredisi, bloke, peşin alma risk, komisyon ve masraflar, bölge birliği TESKOMB ücretleri çıkarıldıktan sonra banka hesap numarasına yatırılır.

Esnaf Kefalet Kredisi Çeşitleri

Esnaf kefalet kredisi nasıl alınır sorusunun cevabını verdikten sonra bu kredinin çeşitlerine göz gezdirmenin faydalı olacağını düşünüyoruz. Bunlardan ilki olan işletme kredisi: Pek çok esnafın tercih ettiği bu kredi, işletmenin ihtiyaçlarını karşılamak için çekilmektedir.

Diğer bir kredi çeşidi de İskonto Kredisidir. Bu kredi daha çok küçük ihtiyaçlar için kullanıldığından indirimli kredi olarak da geçmektedir.  Tesis kredisi ise, çoğunlukla işletmenin araç gereç modernizasyonu ihtiyaçları için kullanılan bir kredidir. Servis ve kamyonet aracı yenilemek için kullanılan kredi ve Şoför edindirme kredisi de esnafa verilen diğer kredi çeşitleri arasındadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here