SGK

Engelli Raporu Nasıl Alınır, Başvurusu ve Gerekli Evraklar

Sağlık raporu olarak nitelendirilen engelli raporları, Engelli Sağlık Kurulu Raporu ile alınmaktadır. Bu raporu alan engelli vatandaşlar, sonraki evrak ve belge işlemlerinde bu belge ile işlem sağlayabilirler. Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık kuruluşlarından alınan engelli raporları, nereden ve nasıl alınır? Detaylar makalede yer alıyor.

Engelli Sağlık Kurulu Raporu

Engelli raporu vermeye yetkili olan tam teşekküllü hastanelerden alınabilen engellik sağlık kurulu raporu, devlet hastanelerinden alınmaktadır. Sağlık Bakanlığınca yetkilendirilen bu hastaneler, çeşitli dönemlerde değiştirilmektedir.

Kamu hastanelerinde yetkilendirilen kuruluşlarda, sağlık kurulları bulunmaktadır. Sağlık Bakanlığının resmi web sitesinden, yetkili hastaneler listesine erişim sağlanabilir. Sonrasında başvuru yapılarak sağlık kurul raporu alınabilir.

Engelli Raporu Nasıl Alınır, Başvurusu ve Gerekli Evraklar
Engelli Raporu

Engelli vatandaşın engel durumuna bağlı olarak bizzat veya yakınları ile rapor alımı sağlanabilir. Veli ya da vasisi ile hem başvuru hem de rapor alımı sağlanmaktadır. Çeşitli kurumlardan da yetkili hastanelere sevk edilerek, doğrudan başvuru yapılmış olur.

Engelli Raporu İçin Gerekli Belgeler

Tüm kamu hastanelerinde engelli sağlık kurulu raporları, ücretsiz olarak verilmektedir. Engelli vatandaşlar direkt başvuru yaparak, ilgili randevu ile sağlık kurulu raporlarını alabilirler. Rapor için gerekli evraklar arasında;

  • C kimlik fotokopisi
  • 2- 5 adet vesikalık resim
  • Hastaneden verilen form dilekçe

Doldurularak bizzat veya yakın ile başvuru yapılabilir. Raporun verilmesi için alınan randevu sonrasında, muayene yapılır ve gerekli görülen tetkik ve incelemeler ile rapor verilir.

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Nasıl Alınır?

Muayene ve tetkikler tamamlandıktan sonra hazırlanan sağlık kurulu raporu, başvuru işlemi esnasında belirtilir. Raporun ne zaman alınacağı bilgisi edinilerek, kurul raporu alınabilir. Hastaneleri kurul raporları, her hastanenin prosedürüne göre farklılık göstermekle birlikte, haftanın belirli günlerinde hazırlanmaktadır. Dolayısıyla muayene işlemleri bittikten sonra raporun hangi gün alınacağı öğrenilebilir.

Engelli sağlık kurulu raporları, bireysel başvurularda 2 nüsha olarak hazırlanır. Ancak kurum başvurusu yapılmış ise 3 sayfa olarak hazırlanmaktadır. Nüshalardan biri, engelli vatandaşa verilirken diğeri hastane dosyalarına eklenir. Kurum başvurularında ise nüshalardan biri ilgili kuruma iletilir.

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Ne Kadar Süre Kullanılabilir?

Engelli vatandaşların engel durumuyla alakalı olarak verilen raporlarda süre, muayene ve engele bağlı olarak belirlenmektedir. Süreli veya sürekli raporlar, farklı sürelere göre hazırlanmaktadır.

İlgili hastanenin sağlık kurulu, engelli vatandaşın engel durumunun sürekli olduğuna karar vermesi durumunda alınan raporda durum belirtilir. Hem sağlık ve engel durumunun kalkması hem de süreli tespit edilen engel durumlarında sağlık raporları yenilenebilmektedir.

Engel oranında değişiklik olması durumunda, yeniden sağlık kurulu raporu düzenlenmektedir. Muayene ve tetkiklere bağlı olarak, engel durumunun süreli olması durumlarında rapor süreli olarak hazırlanır. Hazırlanan engelli sağlık kurulu raporuna itiraz hakkı bulunmaktadır. Engel durumu ve engel oranına göre engelli vatandaşın bizzat ya da velisi, vasisi ile dilekçe hazırlanarak itiraz sağlanabilir.

Bizi Takip Edin !
Etiket

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir